Planowana inwestycja w Polsce o wartości sięgającej 4,6 mld dolarów (ok. 19 mld zł) to 2 tys. nowych miejsc pracy w firmie Intel. Obok agencji Reutera pisze o niej brytyjski dziennik "Financial Times", europejska redakcja portalu Politico, indyjski dziennik "Economic Times" czy niemiecka agencja DPA.
W ubiegłym roku Intel ogłosił, że Polska znajdzie się wśród krajów Europy, które skorzystają na planie inwestycyjnym firmy o łącznej wartości 33 mld euro, podobnie jak Francja, Hiszpania, Irlandia, Niemcy i Włochy – opisuje portal Politico.
Zakład we Wrocławiu będzie blisko współpracować z wartym 17 mld euro zakładem Intela w Magdeburgu w Niemczech, który ma zostać uruchomiony w 2027 r. – dodaje portal.
"Podczas gdy pracownicy fabryk Intela w Niemczech i Irlandii będą produkować płytki, które służą jako podstawa mikroukładu, nowa polska fabryka będzie ciąć te płytki na pojedyncze półprzewodniki, montować je i testować, zanim zostaną wysłane do klientów" – pisze dalej Politico.
W ocenie portalu ogłoszona w piątek inwestycja w Polsce to "zwycięstwo polityczne dla europejskich władz, które dążą do zwiększenia udziału UE w światowym łańcuchu wartości półprzewodników do 20 proc. do 2030 roku, w porównaniu z 9 proc. obecnie".
Reuters przypomina, że Intel jest obecny w Polsce od 30 lat, zatrudnia tu 4 tys. osób, a sama firma przekazała, że wybrała Polskę ze względu na jej infrastrukturę, dostęp do talentów oraz bliskość do zakładów w Niemczech i w Irlandii.
Intel pod kierownictwem Pata Gelsingera inwestuje miliardy w budowę fabryk na trzech kontynentach, aby przywrócić swoją dominację w produkcji półprzewodników i mieć lepsze możliwości konkurencji ze swoimi największymi rywalami AMD, Nvidią i Samsungiem – odnotowuje agencja Reutera.
Portal dziennika "Financial Times" przypomina, że obecnie także największe centrum badawczo-rozwojowe firmy Intel w Europie znajduje się w Polsce, w Gdańsku.
"Kilka krajów europejskich ściga się, aby zmniejszyć swoją zależność od azjatyckich dostawców półprzewodników po tym, jak niedobory spowodowane pandemią (Covid-19) doprowadziły do spustoszenia w niektórych ważnych gałęziach przemysłu" – pisze "Financial Times".
Dziennik odnotowuje, że oba zakłady Intela, we Wrocławiu i w Magdeburgu, mają zostać otwarte w 2027 r. Jednak od momentu ogłoszenia planów dotyczących Niemiec w zeszłym roku, amerykański producent rozpoczął "twarde negocjacje z Berlinem", argumentując, że inflacja i wyższe koszty energii sprawiły, że 6,8 mld euro dotacji, jakie niemiecki rząd pierwotnie obiecał na projekt, nie są wystarczające – pisze brytyjski dziennik. Autor artykułu zastanawia się także, jak wysokie koszty inwestycji we Wrocławiu pokryje polski rząd.
Intel Corporation to firma Amerykańska, z Kalifornii. Jest największym na świecie producentem układów scalonych oraz twórcą mikroprocesorów, które znajdują się w większości komputerów, jakie są używane na świecie.(PAP)
mmi/