KSF: koszty dodatkowych rezerw nie powinny zagrażać stabilności finansowej

2023-06-16 16:55 aktualizacja: 2023-06-16, 16:55
W piątek opublikowany został komunikat po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej. Fot. PAP/Tomasz Gzell
W piątek opublikowany został komunikat po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Koszty dodatkowych rezerw nie powinny zagrażać stabilności finansowej, o ile będą ponoszone stopniowo i nie będzie im towarzyszyć nakładanie na banki dodatkowych obciążeń regulacyjno-prawnych – ocenił w piątkowym komunikacie KSF.

W piątek opublikowany został komunikat po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej. Jak stwierdzono w komunikacie, w opinii Komitetu ryzyko prawne walutowych kredytów mieszkaniowych oraz ryzyko obniżonych nadwyżek kapitałowych i racjonowania kredytu nadal są najistotniejszymi, słabymi punktami krajowego systemu finansowego. Dodano także, że KSF omówił możliwy wpływ ogłoszonych 15 czerwca br. orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na sytuację banków posiadających portfele walutowych kredytów mieszkaniowych.

„W opinii członków Komitetu najnowsze orzeczenia TSUE nie zmienią istotnie dominującego, niekorzystnego dla banków, kierunku orzecznictwa polskich sądów powszechnych w sprawach dotyczących tych kredytów. Prawdopodobnie spodziewać się można zwiększania przez banki rezerw na ryzyko prawne związane z portfelami walutowych kredytów mieszkaniowych w tempie szybszym niż obserwowane w ostatnich latach” – stwierdzono w komunikacie.

Dodano, że wartość dalszych rezerw będzie zależna od dynamiki napływu nowych pozwów do sądów oraz od linii orzeczniczej sądów krajowych, do których, zgodnie z wyrokiem TSUE, należy dokonanie oceny w świetle wszystkich okoliczności spraw, w tym uwzględnienie zasady proporcjonalności.

„Członkowie Komitetu oceniają, że koszty dodatkowych rezerw nie powinny zagrażać stabilności finansowej, o ile będą ponoszone stopniowo i nie będzie im towarzyszyć nakładanie na banki dodatkowych obciążeń regulacyjno-prawnych ani materializacja innych szoków. Koszty te ograniczą jednak istotnie możliwości zwiększania kapitałów banków, a przez to pogorszą perspektywy finansowania gospodarki” – czytamy na komunikacie.

KSF podtrzymał swoją opinię, że banki i ich klienci powinni dążyć do polubownego rozwiązywania sporów dotyczących walutowych kredytów mieszkaniowych, a rozstrzygnięcia prawne nie powinny abstrahować od zasad ekonomii i sprawiedliwości społecznej. Komitet wskazał, że według wyroku TSUE do sądu odsyłającego należy dokonanie oceny w świetle wszystkich okoliczności sporu, czy uwzględnienie dodatkowych roszczeń konsumenta jest zgodne z zasadą proporcjonalności.

„W opinii Komitetu ugody są optymalnym sposobem rozwiązywania sporów pomiędzy bankiem a klientem, dlatego uznał za wskazane przedłużenie obowiązywania rozporządzenia MF ws. obniżonych wag ryzyka dla mieszkaniowych kredytów walutowych objętych procesem ugód” – stwierdzono w komunikacie.Trybunał Sprawiedliwości UE wydał w czwartek dwa wyroki w sprawach wytoczonych bankom przez konsumentów, którzy zaciągnęli kredyty denominowane we frankach szwajcarskich. Oba są korzystne dla frankowiczów. TSUE uznał, że bank nie ma prawa żądać od konsumenta rekompensaty wykraczającej poza zwrot wypłaconego kapitału oraz że sądy mogą zarządzać środek tymczasowy w postaci zawieszenia spłaty rat kredytu w trakcie trwania procesu o ustalenie nieuczciwego charakteru warunków umowy. (PAP)

autor: Marek Siudaj
gn/

TEMATY: