Antoni Macierewicz: zapisy w ustawie o służbie cywilnej to realizacja konsekwencji lustracji

2023-06-22 12:50 aktualizacja: 2023-06-22, 18:19
Antoni Macierewicz. Fot. PAP/Marcin Obara
Antoni Macierewicz. Fot. PAP/Marcin Obara
Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o służbie cywilnej jest realizacją konsekwencji lustracji - powiedział PAP.PL Marszałek Senior Sejmu RP oraz wiceszef Prawa i Sprawiedliwości Antoni Macierewicz.

19 maja prezydent Andrzej Duda podpisał zmiany w ustawie o służbie cywilnej - poinformowała jego kancelaria. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz zatrudniania w korpusie tej służby i w urzędach państwowych funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL.

Antoni Macierewicz zapytany przez PAP.PL o tę kwestię zaznaczył, że część zapisów znowelizowanej ustawy to "realizacja konsekwencji lustracji". "Lustracja była procesem ujawniania działania kogoś, jako funkcjonariusza komunistycznych służb specjalnych lub współpracownika agenta służb komunistycznych, służb specjalnych. Dzisiaj, po 30 latach wyciągamy z tego konsekwencje i uznajemy, że te osoby nie są najwłaściwszym osobami, żeby decydować o polskiej strukturze administracyjnej, zarówno, jeżeli chodzi o administrację rządową, jak i jeżeli chodzi o administrację samorządową, zarówno, jeżeli chodzi o ludzi ze służb specjalnych, działających komunistycznych służb specjalnych działających w układzie cywilnym, jak i jeżeli chodzi o ludzi z komunistycznych służb specjalnych w wojsku" - powiedział Macierewicz.

Podkreślił również, że niezależnie od stopnia uwikłania we współpracę z organami bezpieczeństwa PRL, byli agenci wciąż mogą być szantażowani. "Dlatego lepiej, żeby nie zajmowali się administracją" - ocenił wiceszef PiS.

Jak przekazał Macierewicz w korpusie służby cywilnej znajduje się "ponad 40 tysięcy" współpracowników komunistycznych służb i w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i trudną sytuacją geopolityczną takie osoby mogą być wykorzystane np. przez Rosję. "Gdyby tak się zdarzyło, (byłoby to działanie-PAP) na szkodę państwa polskiego, na szkodę polskich obywateli. Lepiej, żeby ich przed tym uchronić - powiedział polityk.

Sejm przyjął przygotowaną przez rząd na wniosek resortu spraw wewnętrznych i administracji nowelizację ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw 14 kwietnia 2023 r., a 26 maja odrzucił sprzeciw Senatu do tych zmian. Poza zaspami o zakaz zatrudniania w korpusie tej służby i w urzędach państwowych funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL, zawiera szereg rozwiązań reorganizacyjnych.

Jak przekazała kancelaria prezydenta, celem ustawy jest odbiurokratyzowanie i uelastycznienie naboru do służby cywilnej, zmiana w systemach czasu pracy, uelastycznienie zasad tworzenia i funkcjonowania komisji dyscyplinarnych oraz ustanowienie Dnia Służby Cywilnej oraz Odznaki Honorowej za Zasługi dla Służby Cywilnej.

"W ustawie uregulowano także kwestie dotyczące: ułatwienia zatrudnienia w służbie cywilnej obywateli UE i obywateli innych państw, którym przysługuje prawo zatrudnienia w RP, umożliwienia zatrudnienia osób posiadających Kartę Polaka oraz uproszczenia naboru do służby cywilnej" - wskazała KPRP.

Zgodnie z nowymi przepisami premier będzie nadawał Odznakę Honorową za Zasługi dla Służby Cywilnej. "Odznaka stanowić będzie zaszczytne, honorowe wyróżnienie za szczególne zasługi na rzecz służby cywilnej" - wskazała kancelaria.

W ustawie zaproponowano także wydłużenie okresu zadaniowego czasu pracy w służbie cywilnej do 4 miesięcy, umożliwienie ustanowienia systemu zadaniowego czasu pracy, systemu skróconego tygodnia czasu pracy, świąteczno-weekendowego systemu czasu pracy oraz wprowadzenie możliwości powołania w ministerstwie więcej niż jednego sekretarza stanu - zaznaczyła kancelaria w informacji o podpisaniu ustawy przez prezydenta.

Znowelizowano też kwestie dotyczące zadań Krajowej Szkoły Administracji Publicznej im. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

"Tym samym szkoła będzie realizowała w szczególności zadania w zakresie kształcenia kadr administracji publicznej, przygotowywania wykwalifikowanych kadr dla administracji publicznej w tym do pełnienia funkcji kierowniczych, zaspokajania potrzeb administracji publicznej w zakresie doskonalenia zawodowego, wspierania profesjonalizacji administracji publicznej, prowadzenia działalności badawczej, analitycznej, rozwojowej i wydawniczej oraz współpracy międzynarodowej" - wyliczono w materiale.

Kancelaria prezydenta podała też, że w ustawie znalazły się przepisy ustanawiające fundusz rezerwowy Krajowej Szkoły Administracji Publicznej na finansowanie lub dofinansowanie kosztów realizacji inwestycji.

Ustawa, co do zasady wejdzie w życie po 3 miesiącach od jej ogłoszenia, a przepisy zakazujące zatrudniania funkcjonariuszy i współpracowników organów bezpieczeństwa PRL - dzień po ogłoszeniu tekstu ustawy.

Autorka: Anna Nartowska

kgr/