O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Reuters: zagraniczne koncerny zbrojeniowe planują produkcję broni na Ukrainie dopiero po wojnie

Koncerny zbrojeniowe z USA i państw Europy są zainteresowane otwarciem zakładów produkcyjnych na Ukrainie, ale dopiero po zakończeniu wojny; rozpoczęcie produkcji już teraz, w warunkach rosyjskiej inwazji, jest oceniane jako obarczone zbyt dużym ryzykiem - powiadomił w czwartek Reuters.

Fabryka broni, Fot. PAP/Piotr Polak
Fabryka broni, Fot. PAP/Piotr Polak

Agencja Reutera przekazała te doniesienia na podstawie rozmów z przedstawicielami kilku firm zbrojeniowych m.in. z USA, Wielkiej Brytanii i Szwecji, a także po rozmowie z wysokim rangą urzędnikiem Pentagonu.

"Podobnie jak w każdym (innym) kraju, (na Ukrainie) potrzebowalibyśmy trochę czasu, żeby sprawdzić, kto byłby tam właściwym partnerem (uczestniczącym w produkcji uzbrojenia) i kto mógłby realizować poszczególne zadania. Podejmowanie się tego w czasie, gdy trwa tam wojna, nie jest łatwym przedsięwzięciem" - zauważył Micael Johansson, dyrektor generalny szwedzkiego koncernu Saab.

Jak przypomniano, w ostatnich dniach ukraińskie władze informowały, że prowadzą rozmowy z firmami zbrojeniowymi z Niemiec, Francji, Włoch i państw Europy Środkowej, dotyczące ewentualnego rozpoczęcia produkcji broni na Ukrainie. Wcześniej niemiecki koncern Rheinmetall powiadomił o nawiązaniu współpracy z Ukroboronpromem, której rezultatem miałaby być produkcja i serwisowanie czołgów na terytorium Ukrainy. Również brytyjski BAE Systems zgłaszał zainteresowanie otwarciem w tym kraju zakładów naprawczych i produkcyjnych.

Koncerny są jednak pełne obaw, zwłaszcza w sytuacji, gdy Kreml zagroził, że filie Rheinmetall na Ukrainie mogą stać się celem rosyjskich ataków. Istotne znaczenie ma również niechęć firm ubezpieczeniowych do świadczenia usług w kraju, gdzie toczy się wojna. Dlatego większość zachodnich przedsiębiorstw zbrojeniowych zamierza nadal wspierać Kijów, ale czyniąc to na odległość - ocenia Reuters. (PAP)

 

sm/

Zobacz także

  • Sędzia SR w Kaliszu Daniel Hudak. Fot. PAP/Ewa Bąkowska

    Mężczyzna przystawił broń gazową do głowy 17-latka. Myślał, że złapał złodzieja

  • Rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian Fot. PAP/EPA/JESSICA LEE

    Chiny odrzucają oskarżenia Zełenskiego o dostarczanie broni Rosji

  • Projekt rozporządzenie MSWiA został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Fot. PAP/	Leszek Szymański

    MSWIA chce, aby 26 kwietnia w Gnieźnie obowiązywał zakaz noszenia broni

  • Broń Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Zbroimy się na potęgę

Serwisy ogólnodostępne PAP