Bobry intensywnie żerują wokół Morskiego Oka i budują tamę [WIDEO]

2023-06-22 20:01 aktualizacja: 2023-06-23, 09:46
 Ślady działalności bobra na Czarnostawiańskiej Siklawie w okolicach Morskiego Oka w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Ślady działalności bobra na Czarnostawiańskiej Siklawie w okolicach Morskiego Oka w Tatrach. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Bobry żyjące w rejonie Morskiego Oka w Tatrach intensywnie żerują przeciągając gałęzie i fragmenty pni oraz zaczęły robić tamę. Oznacza to, że czują się u nas całkiem dobrze - powiedział leśniczy Obwodu Ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

"Bobry żyjące w rejonie Morskiego Oka w Tatrach intensywnie żerują przeciągając gałęzie i fragmenty pni oraz zaczęły robić tamę. Oznacza to, że czują się u nas całkiem dobrze" - powiedział leśniczy Obwodu Ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

Nad Morskim Okiem pierwszą obecność bobra zaobserwowano niemal dwa lata temu. "Te bobry przezimowały u nas już dwie zimy i bardzo intensywnie żerują wokół stawu. Zimę spędzają przy Dwoistej Siklawie, gdzie pod kamieniami mają swoje miejsca" - powiedział leśniczy Obwodu Ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego i dodał, że bobry nie mają typowego żeremia zbudowanego z gałęzi, tylko właśnie zimują pod kamieniami.

Bobry na budulec wybierają najczęściej wierzby, brzozy i jarzębiny. "Ten budulec już się kończy. Bobry to co mogły to już wycięły i teraz żerują po obwodzie całego Morskiego Oka przeciągając gałęzie i fragmenty pni przez jezioro. Oznacza to, że czują się u nas całkiem dobrze" - podkreślił.

Według Bryniarskiego bobry zaczęły nawet robić tamę na Czarnostawiańskiej Siklawie, w pobliżu Morskiego Oka. "Tama na ten moment nie jest duża. Kamienie, które bobry zaczęły tam turlać, porozrzucali na szlak turyści, którzy tamtędy czasami przechodzą" - wyjaśnił i dodał, że być może tama będzie musiała zostać rozebrana. "Jeżeli bobry zrobią tamę powyżej szlaku to będzie ona stwarzała pewne zagrożenie. Gdyby pękła to może dojść do nieszczęścia. A nie jesteśmy w stanie zamknąć przejścia wokół Morskiego Oka" - stwierdził.

Jego zdaniem bobry nad Morskim Okiem są pewną ciekawostką przyrodniczą, bo jak zaznaczył - on sam nie pamięta, aby były obecne w tym miejscu.

"Może w jakiś czasach prehistorycznych bobry tu bywały, ale dla nas teraz to jest nowości i uczymy się z nimi żyć" - podsumował Bryniarski.(PAP)

Autorka: Agnieszka Gorczyca 

mmi/

TEMATY: