"Nasze sankcje już teraz mocno odbijają się na rosyjskiej gospodarce i zdolności Kremla do finansowania agresji. Dzisiejszy pakiet zwiększa naszą presję na Rosję i machinę wojenną Putina. Biorąc na cel obchodzenie sankcji, maksymalizujemy presję na Rosję, pozbawiając ją zasobów, których tak desperacko potrzebuje, aby prowadzić nielegalną wojnę z Ukrainą" - oświadczył szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
Głównym założeniem 11. pakietu jest uszczelnienie dotychczasowych restrykcji nałożonych na Rosję, aby nie można było ich omijać.
"Aby zaradzić coraz częstszemu obchodzeniu unijnych sankcji, UE postanowiła jeszcze bardziej zacieśnić współpracę dwustronną i wielostronną z państwami trzecimi oraz zapewnić im pomoc techniczną. Jedynie w przypadkach, gdy współpraca nie przyniesie zamierzonych rezultatów, UE podejmie szybkie, proporcjonalne i ukierunkowane działania, których jedynym celem jest pozbawienie Rosji środków pozwalających jej na prowadzenie wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, w postaci odpowiednich indywidualnych sankcji dotyczących udziału operatorów z krajów trzecich w ułatwianiu ich obchodzenia" - ostrzegła Rada UE w opublikowanym komunikacie.
Państwa członkowskie zakazały też tranzytu przez terytorium Rosji towarów i technologii eksportowanych z UE do krajów trzecich, "które mogą przyczynić się do wzmocnienia militarnego i technologicznego Rosji".
Rada UE dodała do listy kolejnych 87 podmiotów bezpośrednio wspierających kompleks militarno-przemysłowy Rosji w jej agresji na Ukrainę. Na liście znalazły się cztery irańskie przedsiębiorstwa produkujące drony i dostarczające je Rosji.
Ponadto piątkowa decyzja UE rozszerza listę towarów podlegających ograniczeniom, które mogłyby przyczynić się do rozwoju technologicznego rosyjskiego sektora obrony i bezpieczeństwa o m.in.: komponenty elektroniczne, materiały półprzewodnikowe, sprzęt do produkcji i testowania elektronicznych układów scalonych, komponenty optyczne, przyrządy nawigacyjne, metale wykorzystywane w sektorze obronnym.
Aby przeciwstawić się międzynarodowym działaniom dezinformacyjnym Rosji państwa UE rozszerzyły zawieszenie koncesji na nadawanie na pięć dodatkowych mediów: RT Balkan, Oriental Review, Tsargrad, New Eastern Outlook i Katehon.
Unia rozszerzyła też zakaz drogowego transportu towarów do UE na przyczepy i naczepy zarejestrowane w Rosji, w tym przewożone ciężarówkami zarejestrowanymi poza Rosją.
Ponadto w związku ze wzrostem przypadków obchodzenia ograniczeń przez statki przewożące ropę naftową i produkty ropopochodne, Rada postanowiła "zakazać dostępu do portów i śluz unijnych wszystkim jednostkom pływającym dokonującym przeładunków między statkami, jeżeli właściwe organy mają uzasadnione podejrzenia, że statek albo narusza zakaz importu drogą morską rosyjskiej ropy naftowej i produktów naftowych do UE, albo przewozi rosyjską ropę naftową lub produkty ropopochodne zakupione powyżej uzgodnionego pułapu cenowego."
Wygaśnie też czasowa derogacja przyznana Niemcom i Polsce na dostawy ropy naftowej z Rosji północnym odcinkiem ropociągu Przyjaźń. Jednak ropa pochodząca z Kazachstanu lub innego kraju trzeciego będzie nadal mogła trafiać do UE ropociągiem Przyjaźń tranzytem przez Rosję.
Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)
jc/