O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Fotopułapka nagrała żbika na Babiej Górze. To pierwszy taki przypadek w Babiogórskim Parku Narodowym [WIDEO]

Fotopułapka na Babiej Górze nagrała żbika. To pierwszy taki przypadek w Babiogórskim Parku Narodowym. „W końcu i nam udało się uchwycić dzikiego mruczusia” - oznajmili przyrodnicy z parku przypominając, że ten kot leśny prowadzi niezwykle skryte życie.

Żbik. Fot. screen Babiogórski Park Narodowy
Żbik. Fot. screen Babiogórski Park Narodowy

"Z powodu bardzo skrytego życia żbika, jego rozpoznanie, liczebność oraz występowanie jest bardzo trudne do określenia. Dotychczasowe dane o występowaniu tego gatunku z rodziny kotowatych pochodziły z polowań. Obserwacje były sporadyczne, czasami niewiarygodne.

"Fotopułapki dają możliwość potwierdzenia jego obecności. Z początkiem czerwca ducha lasu udało się zarejestrować w Babiogórskim Parku Narodowym. Jest to pierwsza tego typu dokumentacja parkowa, która wskazuje, że jest to żbik. Osobnik na nagraniu posiada wszystkie jego cechy morfologiczne” – zakomunikowali przyrodnicy.

Przyrodnicy z Parku wskazali, że żbik to jeden z najmniej poznanych kotów w Polsce.

"Wiemy o nim niewiele. Koty lubią chodzić własnymi ścieżkami, a żbik opanował to do perfekcji. Jego burkowate umaszczenie przypominające kota domowego wprowadza dość duże zamieszanie" – podali.

Żbik, czyli kot leśny, jest nieco większy od swojego udomowionego krewniaka. Ma gęstą i jedwabistą sierść. Posiada delikatne pręgi po bokach ciała, kończynach i ogonie, a także nieco ciemniejszy pasek biegnący wzdłuż grzbietu. Ma gruby ogon. Zwierzęta prowadzą samotny, zazwyczaj nocny tryb życia, zamieszkując gęstwiny lasów.

W 1952 roku żbik został wpisany na listę gatunków objętych całkowitą ochroną i podlega ścisłej ochronie.

Babiogórski Park Narodowy powstał w 1954 r. i obejmuje cały okolice najwyższej góry Beskidów - Babiej Góry (1725 m npm). W 1977 r. teren ten uznany został przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Góra przyciąga rzesze turystów. (PAP)

Autor: Marek Szafrański

jc/

Serwisy ogólnodostępne PAP