Prezydent: zapowiedź rozmieszczenia Grupy Wagnera oraz broni jądrowej na Białorusi zmienia architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie

2023-06-28 12:35 aktualizacja: 2023-06-29, 06:48
Prezydent Duda w Kijowie, fot. twitter.com/KPRP/Marek Borawski
Prezydent Duda w Kijowie, fot. twitter.com/KPRP/Marek Borawski
Polska i Litwa czynią wszystko, by nadchodzący szczyt NATO w Wilnie przyniósł klarowną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu – oświadczył w środę w Kijowie prezydent Andrzej Duda, który przybył tu z wizytą wraz z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Polski prezydent mówił także o tym, z czym wiąże się zapowiedź rozmieszczenia Grupy Wagnera na Białorusi.

„Głęboko w to wierzymy i wszystko czynimy, aby ten szczyt był szczytem rzeczywiście decyzyjnym, aby wzmocnił bezpieczeństwo naszej części Europy, bo głęboko wierzymy, że bezpieczeństwo Ukrainy to także bezpieczeństwo nas wszystkich” – powiedział prezydent Duda.

Oświadczył, że wzmocnienie NATO w naszej części Europy leży w interesie wszystkich państw regionu.

„To są nasze wspólne interesy, aby NATO w naszej części Europy było jak najsilniejsze, a w miarę w niedalekiej przyszłości, by Ukraina stała się także pełnoprawną częścią Sojuszu Północnoatlantyckiego, jedną z armii Sojuszu objętą artykułem 5. Traktatu. Będziemy czynili wszystko, aby w miarę możliwości jak najszybciej to się stało” – podkreślił prezydent. 

Andrzej Duda stwierdził, że Ukraina jest dumna i wolna i taką będzie. "Ukraina zwycięży mimo rosyjskiej agresji, mimo wojny, mimo że została prawie półtora roku temu napadnięta przez dużo silniejszego wroga, bez żadnej przyczyny, bez usprawiedliwienia - powiedział polski prezydent.

Prezydenci o Grupie Wagnera

"Zapowiedź rozmieszczenia Grupy Wagnera oraz rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi zmienia w istocie architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie" - ocenił prezydent Andrzej Duda.

Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że według ukraińskiego wywiadu Grupa Wagnera na Białorusi nie zagraża bezpieczeństwu Ukrainy, a sytuacja na granicy z Białorusią jest pod kontrolą. 

„Oczywiście, że grupa doświadczonych bojowo i dobrze wyszkolonych żołnierzy, a z całą pewnością takimi są żołnierze Grupy Wagnera (…) zawsze stwarza jakieś potencjalne niebezpieczeństwo. Nikt z nas nie wie w istocie, jakie ma być przeznaczenie tych żołnierzy, którzy będą relokowani na Białoruś” – powiedział prezydent.

„Biorąc pod uwagę, że jednocześnie Władimir Putin realizuje swoją zapowiedź relokowania także i taktycznej broni nuklearnej na teren Białorusi, są to fakty na tyle znaczące, że nie mamy praktycznie żadnych wątpliwości, że one zmieniają architekturę bezpieczeństwa w naszym regionie. (…) W związku z powyższym z całą pewnością ta sprawa musi być wnikliwie rozpatrzona przez NATO i poddana bardzo wnikliwym dyskusjom i analizom. Ja również wierzę w to i będę o to zabiegał, by w tej sprawie były także podjęte w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego konkretne decyzje” – zadeklarował Andrzej Duda.

Prezydent Duda powiedział także, że granica polsko-białoruska jest pod atakiem hybrydowym od lat.

"Tam cały czas jest ogromne wzmocnienie stanu bezpieczeństwa" - powiedział Andrzej Duda. 

Prezydent Zełenski dziękuje Litwie i Polsce za wsparcie humanitarne i obronne 

"Dziękuję naszym najważniejszym sojusznikom - Polsce i Litwie - za pomoc, za bardzo cenne wsparcie humanitarne i obronne dla naszego kraju. - powiedział prezydent Zełenski, dodając też, że dziękuje za przyjęcie ukraińskich uchodźców. Ukraiński prezydent mówił także o tym, czego oczekuje po szczycie NATO w Wilnie.

Szczyt NATO w Wilnie będzie okazją do jasnego określenia sprawy członkostwa Ukrainy w Sojuszu; chcielibyśmy usłyszeć, że po wojnie Ukraina stanie się członkiem NATO, chcielibyśmy, by Ukraina otrzymała też gwarancje bezpieczeństwa na okres poprzedzający akcesję do Sojuszu - powiedział prezydent Zełenski.

Prezydent Litwy: Ukraina od 2014 r. pisze swoją konstytucję krwią, broniąc swojej niepodległości 

Ukraina od 2014 r. pisze swoją konstytucję krwią, broniąc swojej niepodległości, spójności terytorialnej, tożsamości i obranej drogi do zachodniego świata, do UE i NATO - oświadczył w środę w Kijowie prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Ukraina broni wolności nas wszystkich, jestem zachwycony siłą ducha Ukraińców, wszyscy wierzą w zwycięstwo Ukrainy - podkreślił Nauseda.

Na zbliżającym się szczycie NATO w Wilnie powinna zostać otwarta droga Kijowa do członkostwa w Sojuszu; rozmawialiśmy o tym z prezydentami Zełenskim i Dudą i jak zawsze zgodziliśmy się, że Ukraina stanie się członkiem NATO - zaznaczył prezydent Litwy.

Zakaz importu produktów rolnych z Ukrainy

Prezydenci Duda i Zełenski pytani byli  o kwestię zakazu importu produktów rolnych z Ukrainy. „Przede wszystkim są kwestie, które muszą zostać uporządkowane, ale to wymaga czasu” – wskazał szef państwa polskiego.

„Ten czas jest potrzebny po to też, żeby uniknąć pewnych zjawisk, które mają bardzo negatywny impakt gospodarczy i społeczny i to jest kwestia ważna, stąd była konieczność wprowadzenia tych ograniczeń. Liczę na to, że one będą mogły zostać w jak najszybszym terminie zdjęte, właśnie przede wszystkim poprzez to, że mechanizmy zostaną dobrze wypracowane i będą one umożliwiały skuteczne, bez różnych zjawisk patologicznych, prowadzenie tej wymiany handlowej i prowadzenie tranzytu” – powiedział prezydent Duda.
 

To była piąta wizyta polskiego prezydenta w Ukrainie od rozpoczęcia wojny. Po 24 lutego 2022 r. Andrzej Duda był w Ukrainie: w kwietniu 2022 r. wraz z prezydentami Estonii, Litwy i Łotwy odwiedził m.in. Borodiankę, Irpień i Buczę – podkijowskie miejscowości zniszczone przez rosyjskie wojska, w maju 2022 r. wygłosił orędzie przed Radą Najwyższej Ukrainy, w sierpniu 2022 r. wziął udział w obradach Platformy Krymskiej, a w styczniu 2023 r. uczestniczył w spotkaniu Trójkąta Lubelskiego we Lwowie.

Przyjazd Prezydenta RP do Kijowa

"Zgodnie z ustaloną praktyką wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Kijowie została notyfikowana Sekretarzowi Generalnemu ONZ Antonio Guterresowi" - poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Z Kijowa Jarosław Junko 

sm/ mar/