Gen. Jarosław Gromadziński pokieruje wielonarodowym Eurokorpusem. Dziś przejmie dowodzenie

2023-06-29 07:26 aktualizacja: 2023-06-29, 12:49
Gen. Jarosław Gromadziński, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Gen. Jarosław Gromadziński, Fot. PAP/Darek Delmanowicz
W czwartek w Strasburgu odbędzie się uroczystość przekazania dowództwa nad wielonarodowym Eurokorpusem gen. Jarosławowi Gromadzińskiemu z udziałem m.in. szefa MON Mariusza Błaszczaka. W skład Eurokorpusu wchodzi 6 państw ramowych i 4 stowarzyszone - Polska należy do tych pierwszych od 2022 roku.

Gen. broni Jarosław Gromadziński, dotychczas radca koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, wcześniej był pierwszym dowódcą formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej.

W ostatnich miesiącach służył też w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskich żołnierzy. Nominację na dowódcę Eurokorpusu otrzymał od szefa MON dwa tygodnie temu.

Zastępcą szefa sztabu Eurokorpusu zostanie natomiast gen. bryg. Adam Rzeczkowski, obecnie szef pionu planowania – zastępca szefa sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Eurokorpus to wojskowa struktura szybkiego reagowania, w której skład wchodzi sześć państw ramowych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia oraz Luksemburg, a od początku 2022 r. także Polska. W skład Eurokorpusu wchodzą też stowarzyszone Włochy, Grecja, Rumunia i Turcja. Całą strukturą dowodzą rotacyjnie dowódcy wyznaczani przez państwa ramowe - od września 2021 roku formacją dowodził belgijski generał Peter Devogelaere.

Eurokorpus rozpoczął działalność w 1993 r. W 2022 r. Polska z kraju stowarzyszonego stała się jednym z państw ramowych - mających wpływ na strukturę i zadania tego wielonarodowego dowództwa. Po raz pierwszy w historii Polak obejmie dowodzenie tą strukturą.

Struktura współdziała z NATO oraz Unią Europejską, jest jednak zarządzana przez wchodzące w jej skład państwa - decyzje dot. Eurokorpusu podejmują ministrowie obrony i spraw zagranicznych wchodzących w jego skład państw. Dowództwo zlokalizowane w Strasburgu odpowiada za wydzielanie oddziałów sojuszniczych do udziału w operacjach kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz wymuszania i utrzymania pokoju - zarówno na potrzeby Unii Europejskiej, jak i NATO.(PAP)

autor: Mikołaj Małecki

kw/