03:46 Rozkazem ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i zaporoskiego rozpoczęła się likwidacja oddziałów najemniczej Grupy Wagnera - poinformowała agencja Ukrinform.
"Stosunek do wagnerowców na froncie ukraińskim uległ zasadniczej zmianie. Według szacunków zachodniego wywiadu z Prigożynem na Białoruś pojechało nie więcej niż tysiąc jego najemników, a inni są zmuszeni podpisywać kontrakty z ministerstwem obrony Rosji. Zgodnie z rozkazem Szojgu z 25 czerwca rozpoczęła się likwidacja Grupy Wagnera na tymczasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i zaporoskiego" – podał Ukrinform.
Agencja zaznacza, że z wagnerowców tworzone są osobne oddziały szturmowe "szwadronów samobójców", które wysyłane są w celu odzyskania utraconych przez Rosjan pozycji.
22:04 Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina została poważnie ranna podczas niedawnego ostrzału Kramatorska i lekarze walczą o jej życie - poinformował w piątek PEN Ukraina (ukraińska organizacja PEN Clubu). W ocenie organizacji ostrzał Kramatorska można uznać za zbrodnię wojenną.
Amelina od początku inwazji rosyjskiej dokumentowała zbrodnie wojenne i podróżowała na tereny blisko linii frontu, gdzie m.in. pracowała z dziećmi - podał PEN Ukraina. Dzięki jej staraniom odnaleziony został dziennik Wołodymyra Wakułenki, ukraińskiego pisarza zabitego przez Rosjan w Iziumie; dziennik ten opublikowano i jest on świadectwem rosyjskich zbrodni wojennych. "Teraz Wiktoria sama stała się ofiarą zbrodni wojennej. Lekarze walczą o jej życie" - czytamy w oświadczeniu.
20:47 Pod Bachmutem znajduje się zgrupowanie wojsk rosyjskich w liczbie do 50 tysięcy ludzi; nie są to najemnicy z Grupy Wagnera, a oddziały powietrznodesantowe i piechoty - poinformował w piątek rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.
"Jest tam dość mocne zgrupowanie wroga: do 50 tysięcy (ludzi), ponad 300 czołgów, ponad 330 systemów artyleryjskich i 140 systemów rakietowych" - powiedział Czerewaty.
19:52 Na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosjanie koncentrują wysiłki wokół Bachmutu, Łymanu i Marjinki, trwają ciężkie walki; na południu Rosjanie starają się nie dopuścić do postępów sił ukraińskich - podał w piątek w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.
"Przeciwnik nadal koncentruje główne wysiłki na kierunkach Łymanu, Bachmutu i Marjinki; trwają ciężkie walki. (....) Na kierunkach Zaporoża i Chersonia koncentruje się głównie na niedopuszczeniu do postępów naszych wojsk" - informuje sztab. Rosjanie ostrzelali ogniem artyleryjskim 40 miejscowości na południu kraju.
18:47 Jewgienij Prigożyn i jego pracownicy stali za decyzją wojskowej junty w Mali, by wycofać zgodę na obecność wojsk ONZ w ramach misji MINUSMA - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Zaapelował do malijskich władz, by "wyplątały się z tej szkodliwej relacji", która kosztowała dotąd ponad 200 mln dolarów.
"Wcześniej w tym miesiącu przejściowy rząd w Mali wycofał swoją zgodę na Wielowymiarową Zintegrowaną Misję Stabilizacyjną nazywaną MINUSMA i zażądał, by trwająca od dekad misja pokojowa natychmiast opuściła kraj. To, co nie jest szeroko znane, to to, że Prigożyn pomógł zaaranżować to wyjście, by promować interesy Wagnera" - powiedział Kirby podczas briefingu prasowego. "W rzeczy samej wiemy, że wysoko postawieni malijscy oficjele pracowali bezpośrednio z pracownikami Prigożyna, by poinformować sekretarza generalnego ONZ, że Mali wycofuje swoją zgodę" - dodał.
18:36 78 procent Ukraińców ma bliskich krewnych czy przyjaciół rannych bądź zabitych w wyniku agresji rosyjskiej - ocenia Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KMIS). Wojna jest tragicznym zbiorowym doświadczeniem absolutnej większości Ukraińców - mówi szef KMIS Anton Hruszecki.
Z sondażu opublikowanego przez KMIS w czwartek wynika, że we wszystkich regionach Ukrainy przeważająca większość mieszkańców ma bliskich bądź krewnych, którym wojna przyniosła okaleczenia albo śmierć. Wskaźnik waha się od 70 proc. na wschodzie do 80 proc. na zachodzie kraju.
17:06 Rosja używa różnorodnych metod, by osłabiać Polskę - podał w piątek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Operacja hybrydowa przy użyciu szlaku migracyjnego ulega wzmocnieniu - zaznaczył.
W piątkowej serii wpisów Żaryn zwrócił uwagę, że codzienne raporty straży granicznej dowodzą, iż prowadzona przy użyciu szlaku migracyjnego operacja hybrydowa przeciwko Polsce ulega wzmocnieniu.
15:58 To nie jest show oglądane przez cały świat, na które można stawiać zakłady. Każdy metr, który zdobywamy, to krew naszych żołnierzy. Dlatego irytuje mnie, gdy słyszę, że kontrofensywa idzie za wolno - powiedział naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny w wywiadzie opublikowanym przez "Washington Post".
Aby ukraińska kontrofensywa postępowała szybciej, potrzebujemy więcej broni. Każdej i jak najszybciej. Podczas gdy państwa zachodnie nigdy nie rozpoczęłyby ofensywy bez przewagi w powietrzu, Ukraina wciąż nie otrzymała nowoczesnych myśliwców. Oczekuje się jednak, że szybko odbije okupowane terytoria. A myśliwce F-16, które obiecano ukraińskiemu wojsku niedawno, raczej nie dotrą przed jesienią - powiedział ukraiński dowódca.
Podkreślił, że dowodzone przez niego wojska codziennie posuwają się naprzód - nawet jeśli jest to tylko 500 metrów.
15:42 Ukraina dowie się o ewentualnej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej dopiero po kilku godzinach – poinformował na briefingu prasowym prezes koncernu Enerhoatom Petro Kotin.
Zaznaczył on, że strona ukraińska otrzyma informację na ten temat dopiero, gdy promieniowanie dotrze do czujników na terytoriach kontrolowanych przez Ukrainę, gdyż obecnie z winy rosyjskich okupantów nie ma dostępu do systemu kontroli radiacyjnej.
„Obecnie mamy czujniki monitoringu radiacyjnego na kontrolowanym przez Ukrainę terytorium prawobrzeżnym (tj. prawego brzegu Dniepru)" – powiedział Kotin.
15:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z Gretą Thunberg, a także innymi członkami Międzynarodowej Grupy Roboczej ds. zbrodni ekologicznych Rosji o tragicznych dla środowiska skutkach agresji. Rosjanie doprowadzili do największej od dekad katastrofy ekologicznej w Europie - podkreślił prezydent.
"Dyskutowaliśmy przede wszystkim o katastrofalnych konsekwencjach rosyjskiego ataku terrorystycznego na elektrownię wodną w Kachowce. Ten atak doprowadził do największego ekobójstwa w Europie od dziesięcioleci" - przekazał ukraiński przywódca w mediach społecznościowych po czwartkowym spotkaniu w Kijowie.
Oprócz Thunberg w rozmowach z Zełenskim uczestniczyły b. wicepremier i b. minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Heidi Hautala, a także b. prezydent Irlandii Mary Robinson.
14:43 Władze Ukrainy podjęły w piątek decyzję o wzmocnieniu sił ukraińskich w północnej części kraju. Poinformował o tym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po naradzie z najwyższym dowództwem.
Zełenski przekazał, że na naradzie rozmawiano o sytuacji na Białorusi.
„Stale ją kontrolujemy. Decyzja najwyższego dowództwa – dla naczelnego dowódcy (sił zbrojnych Ukrainy Wałerija) Załużnego i dowódcy +Północy+ (dowódcy Zjednoczonych Sił ukraińskiej armii gen. Serhija) Najewa: wykonać szereg zadań wzmacniających ten kierunek” – napisał na Telegramie.
13:13 Nie jest planowane masowe przemieszczenie się najemników z Grupy Wagnera na Białoruś – podkreślił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR Kyryło Budanow w wywiadzie dla amerykańskiego portalu The War Zone.
Pytany, czy obawia się, że właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn będzie stwarzał problemy dla Ukrainy, Budanow zaprzeczył.
Uzupełnił, że nie obawia się tego, gdyż nie jest planowane masowe przemieszczenie żołnierzy Grupy Wagnera na Białoruś, a baza tam powstająca będzie odgrywać rolę logistyczną.
„Poza tym (wagnerowcy) będą mieć biuro i centrum rekrutacyjne. I ośrodek ten powstaje pod kątem operacji zamorskich Grupy Wagnera, głównie w Afryce” – oznajmił, dodając, że w jego przekonaniu większość wagnerowców, którzy walczyli w Ukrainie, stopniowo przemieści się do Afryki.
12:07 Armia rosyjska używa na Ukrainie irańskich pocisków artyleryjskich kalibru 122 mm stosowanych w haubicach - poinformował portal mil.in.ua.
Portal opublikował zdjęcia pocisków oraz skrzyń, w które są pakowane. Wynika z nich, że zostały one wyprodukowane w 2023 roku. Rosja mogła zakupić od Iranu co najmniej 40 tys. pocisków 122 mm do haubic D-30.
Na początku czerwca brytyjskie media ujawniły dokumenty wskazujące, że Iran dostarczał Rosji broń na potrzeby wojny przeciwko Ukrainie - napisano na portalu telewizji Sky News. Twierdziła ona wówczas, że zapoznała się z umową między Teheranem a Moskwą, zgodnie z którą Iran sprzedał Rosji różne rodzaje amunicji. 15-stronicowy dokument z 14 września 2022 r. odnosi się do dostaw do Rosji pocisków artyleryjskich i czołgowych, a także pocisków rakietowych.
12:00 Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) dostała polecenie zabicia przywódcy najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który w miniony weekend zbuntował się przeciwko władzom w Moskwie – poinformował Kyryło Budanow, szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR.
„Wiemy, że zadanie zabicia Prigożyna zlecono FSB. Czy (FSB) odniesie sukces? Czas pokaże. Tak czy inaczej potencjalne próby zabójstwa nie nastąpią szybko. Będą potrzebowali trochę czasu, by opracować odpowiedni sposób i dojść do etapu, kiedy będą gotowi do szerokiej operacji” – powiedział Budanow w wywiadzie dla amerykańskiego dziennikarza Howarda Altmana.
11:11 Trzy osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia w rosyjskich atakach w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy w ciągu minionej doby – poinformował w piątek szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin na Telegramie.
W ciągu minionej doby siły rosyjskie ostrzelały obwód chersoński 72 razy, wystrzeliwując 434 pociski z moździerzy, systemów artyleryjskich, czołgów i dronów.
09:56 W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku w obwodzie zaporoskim Ukrainy doszło do eksplozji i detonacji; było 11 wybuchów – poinformowały w piątek rano lojalne wobec Kijowa władze miasta.
"W Berdiańsku było słychać 11 eksplozji. W okolicach lotniskach pożar i detonacje. W tym kierunku pojechały karetki pogotowia – powiadomiła rano w piątek rada miejska Berdiańska w Telegramie
09:26 Części zamienne do samochodów o wartości 700 tys. dolarów skonfiskowane rosyjskiej firmie, które od początku wojny przechowywane były w urzędzie celnym, zostały przekazane ukraińskiemu wojsku - poinformował portal mil.in.ua, powołując się na Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy.
Części należały do rosyjskiej firmy, która kupiła je jeszcze przed rosyjską inwazją w Rumunii. 800 skrzyń w dwóch ciężarówkach miało przejechać tranzytem przez Ukrainę. Po 24 lutego 2022 r. (początek agresji Rosji na Ukrainę - PAP) transport został zatrzymany w jednym z posterunków celnych w rejonie kamienieckim położonym w obwodzie chmielnickim w środkowej części Ukrainy. Następnie towar został skonfiskowany i przekazany Chmielnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej.
"W skrzyniach znajdują się m.in. czujniki, świece zapłonowe, pedały, kierownice, lusterka, akumulatory, kamery wideo itp." - poinformowało Państwowe Biuro Śledcze, które zainteresowało się ciężarówkami w marcu 2023 roku i przekazało sprzęt na potrzeby ukraińskiego wojska. "Własność wroga będzie pracować dla zwycięstwa Ukrainy" - zaznaczyło Państwowe Biuro Śledcze.
09:08 Siły rosyjskie stopniowo zmniejszają obecność w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował w piątek ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie. Władze ukraińskie obawiają się ataku terrorystycznego w tym obiekcie.
„Według najnowszych danych okupacyjny kontyngent stopniowo opuszcza terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jako jedni z pierwszych z elektrowni wyjechali trzej pracownicy Rosatomu, którzy kierowali działaniami Rosjan” – podkreślił wywiad.
08:28 W wyniku nocnych rosyjskich ostrzałów obwodu zaporoskiego zginęły dwie osoby, a jedna odniosła obrażenia – powiadomił szef władz regionu Jurij Małaszko.
„Niestety, zginęły dwie osoby cywilne” – napisał Małaszko w Telegramie. Zabici to 66-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna. Do szpitala trafiła ranna 52-letnia kobieta.
Małaszko powiadomił, że w nocy region był „chaotycznie ostrzeliwany”, ucierpiało 16 miejscowości, w tym Zaporoże. Ucierpiała infrastruktura cywilna.
08:13 Zbliżeni do Kremla przedsiębiorcy mogą wykupić imperium medialne właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna – pisze w nanowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
„Źródła (cytowane przez niezależny rosyjski portal The Bell) wyraziły przekonanie, że rosyjska administracja prezydencka prawdopodobnie będzie sprawować bezpośrednią kontrolę nad aktywami medialnymi Prigożyna niezależnie od tożsamości ich przyszłych właścicieli” – pisze ISW.
Rosyjski niezależny portal The Bell podał, powołując się na źródła współpracujące z firmami Prigożyna, że „osobisty bankier” Władimira Putina, Jurij Kowalczuk, może kupić grupę holdingową Patriot Prigożyna, zaś RIA FAN – jego Narodową Grupę Medialną.
08:02 Siły obrony kontynuują działania ofensywne na kierunkach melitopolskim i berdianskim na południu kraju – powiadomił rano w piątek sztab generalny armii ukraińskiej, informując o lokalnych postępach.
Trwają ciężkie walki – podano w komunikacie sztabu. Wynika z niego, że siły ukraińskie miały lokalne postępy w rejonie miejscowości Łewadne, Pryjutne, Mała Tokmaczka, Oczerwetuwate w obwodzie zaporoskim, a także na kierunku Prywilla-Zaliznianske w obwodzie donieckim.
07:38 10 dronów Shahed irańskiej produkcji, którymi Rosja w nocy zaatakowała Ukrainę, zestrzeliła obrona powietrzna. Ogółem armia przeciwnika zastosowała 13 dronów uderzeniowych – powiadomiły Siły Powietrzne.
Rosjanie atakowali dronami ze wschodniego wybrzeża Morza Azowskiego. Użyli także cztery rakiety z systemów S-300.
07:30 W nocy z czwartku na piątek Rosjanie za pomocą dronów i rakiet balistycznych zaatakowali Zaporoże, obwody chersoński i mikołajowski - informuje Ukraińska Prawda.
07:29 Zdjęcia satelitarne wskazują, że w Osipowiczach na Białorusi może trwać budowa nowej bazy Grupy Wagnera – poinformował w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Zdjęcia wykonane od 15 do 27 czerwca pokazują świeżą aktywność w opuszczonej białoruskiej bazie militarnej 15 km na północny zachód od Osipowicz w obwodzie mohylewskim w centralnej Białorusi. Baza znajduje się 15 km od dużego poligonu białoruskiego, którego najemnicy Grupy potrzebowaliby, aby pełnić rolę doradczą i szkoleniową dla białoruskiej armii, co sugerowały władze białoruskie.
04:49 Zdaniem byłego prezydenta USA Donalda Trumpa nadszedł właściwy moment aby USA podjęły próbę nakłonienia Ukrainy i Rosji do rozmów pokojowych. W wywiadzie dla Reutera Trump nie wykluczył, że Kijów musiałby dokonać "pewnych ustępstw terytorialnych" aby zakończyć wojnę. Wyraził też pogląd, że Putin "został nieco osłabiony" nieudanym buntem Prigożyna
"Myślę, że najlepszą rzeczą, jaką USA powinny teraz zrobić to działać na rzecz pokoju: doprowadzić do bezpośrednich kontaktów Rosji i Ukrainy i działać na rzecz pokoju. Można to zrobić i to jest właściwy czas" - powiedział Trump w udzielonym w czwartek telefonicznym wywiadzie dla Reutera.
22:50 Kilka dni po buncie Jewgienija Prigożyna przeciwko resortowi obrony Rosji centra werbunkowe Grupy Wagnera, istniejące w kilkunastu miastach, kontynuują działalność, a ich personel twierdzi, że nic się w ich pracy nie zmieniło - podaje w czwartek BBC.
Dziennikarka BBC dodzwoniła się do kilkunastu punktów, udając osobę, która w imieniu brata poszukuje informacji o wstąpieniu do Grupy Wagnera. Tam, gdzie udało się jej porozmawiać z personelem, uzyskała odpowiedź, że werbunek trwa nadal. Nikt nie wierzy, że formacja założona przez Prigożyna zostanie rozwiązana. Personel twierdzi też, że rekruci będą podpisywać kontrakty z Grupą Wagnera, a nie z ministerstwem obrony Rosji.
Wciąż nie ma oznak, by Grupa Wagnera przemieszczała się na Białoruś - wskazuje BBC. Personel w ośrodkach werbunku zapewnia, że rekruci tak jak dotąd będą się szkolić na poligonie w miejscowości Molkino w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji.
22:03 Pentagon oświadczył w czwartek, że nie planuje podejmować w najbliższym czasie decyzji w sprawie dostarczenia pocisków dalekiego zasięgu ATACMS na Ukrainę. Zaprzeczył w ten sposób doniesieniom "The Wall Street Journal" sugerującym, że Waszyngton jest bliski przekazania tej broni Kijowowi.
Agencja Reuters przypomina, że Ukraina od wielu miesięcy prosi o taktyczne systemy rakietowe armii amerykańskiej (ATACMS), argumentując, że pociski te pomogłyby jej w atakach na siły rosyjskie daleko za liniami frontu.
"Nie mam nic do ogłoszenia w sprawie ATACMS i z pewnością nie jestem świadomy żadnych zbliżających się decyzji dotyczących ATACMS" – powiedział na konferencji prasowej rzecznik Pentagonu Patrick Ryder.
Wcześniej w czwartek "WSJ" napisał, że administracja USA jest bliska podjęcia decyzji, by przekazać Ukrainie pociski ATACMS o zasięgu 300 km. Według dziennika amerykańscy i europejscy oficjele uważają, że w świetle rosyjskich problemów przyszedł czas na "dociśnięcie gazu" i przekazanie pocisków, o które od dawna głośno ubiegali się Ukraińcy.
20:57 Ukraina nie otrzyma żadnej taryfy ulgowej w kwestii wymogów stawianych przed kandydatami do UE - powiedziała w czwartek premier Estonii Kaja Kallas, cytowana przez portal Kyiv Independent.
"Nie będzie żadnej taryfy ulgowej, tak jak i my żadnej nie mieliśmy. To są trudne i wymagające reformy, ale są też niezbędne" - powiedziała Kallas.
Zapowiedziała też, że podczas unijnego szczytu będzie apelować o utworzenie specjalnego trybunału międzynarodowego do sądzenia zbrodni agresji popełnionej przez rosyjskich przywódców. "Potrzebujemy również rozwiązań, które pozwolą wykorzystać zamrożone aktywa rosyjskie w celu zrekompensowania szkód wojennych spowodowanych na Ukrainie" - dodała estońska premier.
20:46 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w czwartek z byłym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych, senatorem Mike'm Pence'm, który odwiedził Ukrainę po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji - poinformowała służba prasowa ukraińskiego prezydenta.
Prezydent Zełenski zwrócił uwagę na niezwykle ważne, potężne wsparcie dla Ukrainy ze strony narodu amerykańskiego, prezydenta USA Josepha Bidena, Kongresu i obu głównych sił politycznych w USA - poinformowano w komunikacie.
"Jest to wsparcie nie tylko w postaci broni, która jest dziś priorytetem. Stany Zjednoczone zapewniają nam pomoc finansową, humanitarną i polityczną. Doceniamy, że obie główne partie USA, Republikańska i Demokratyczna, pozostają zjednoczone w swoim poparciu dla Ukrainy. I oczywiście czujemy silne wsparcie ze strony mieszkańców Stanów Zjednoczonych" - podkreślił ukraiński przywódca.
Підтримка Сполучених Штатів для нашої боротьби за свободу життєво важлива. Усіх американців, кожної американської родини, усіх громадських сил, Конгресу – обох партій, обох палат. І звичайно, підтримка Президента Сполучених Штатів Джо Байдена. Я дякую за цю підтримку!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 29, 2023
Сьогодні в… pic.twitter.com/KrzrYNNc0620:30 Ukraina nie pozwoli Rosji na próby osłabienia bezpieczeństwa Polski i Litwy z terytorium Białorusi; bezpieczeństwo partnerów Ukrainy liczy się dla niej tak, jak własne - zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu przez łącze wideo podczas szczytu UE.
"Ukraina jest wdzięczna Litwie i Polsce i nie pozwolimy Rosji i jej grupom terrorystycznym choćby na próby destabilizowania z terytorium Białorusi bezpieczeństwa narodów litewskiego i polskiego. Dla Ukrainy bezpieczeństwo jej partnerów jest również jej bezpieczeństwem" - powiedział Zełenski.
Jak wskazał, podczas wizyty w Kijowie prezydentów Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy - tematem rozmów była "sytuacja na terytorium Białorusi i wynikające z niej wyzwania". Ukraina stoi na stanowisku, że "wszelkie próby szantażowania Europy" powinny być "jednakowo oceniane przez całą Europę" - powiedział Zełenski.
Rzecznik amii Ukrainy: Rosjanie mają pod Bachmutem 50 tys. żołnierzy, stawiają mocny opór [RELACJA NA ŻYWO]
2023-06-30 07:20 aktualizacja: 2023-07-01, 08:51
Walki w Bachmucie. Fot. PAP/EPA/STRINGER
Pod Bachmutem znajduje się zgrupowanie wojsk rosyjskich w liczbie do 50 tysięcy ludzi; nie są to najemnicy z Grupy Wagnera, a oddziały powietrznodesantowe i piechoty - poinformował w piątek rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty. "Jest tam dość mocne zgrupowanie wroga: do 50 tysięcy (ludzi), ponad 300 czołgów, ponad 330 systemów artyleryjskich i 140 systemów rakietowych" - powiedział Czerewaty.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.