Armia: ciężkie walki z Rosjanami w rejonie mostu Antonowskiego w pobliżu Chersonia [RELACJA NA ŻYWO]

2023-07-01 08:45 aktualizacja: 2023-07-02, 12:43
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Ukraińscy żołnierze, Fot. Instagram/ministry_of_defense_ua
Armia Ukrainy prowadzi ciężkie walki z okupacyjnymi wojskami Rosji w pobliżu mostu Antonowskiego nad Dnieprem, położonego w bliskiej okolicy Chersonia – oświadczyła rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju Natalia Humeniuk.

12:04 „Obecnie kontynuowane są ciężkie działania bojowe, nacisk kładziony jest na walkę kontrbateryjną ze względu na specyfikę naszej linii frontu. Przebiega ona po Dnieprze, którego koryto zostało zdeformowane w wyniku katastrofy, którą wywołali raszyści (Rosjanie) wysadzając zaporę kachowską. Działania bojowe są (w związku z tym) bardzo utrudnione” – powiedziała w ukraińskiej telewizji rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu kraju Natalia Humeniuk.

Podkreśliła, że mimo to wojska ukraińskie odnotowują sukcesy na tym odcinku. „Ubiegłej doby wśród naszych osiągnięć jest 49 zabitych okupantów i 15 (zniszczonych) sztuk wrogiego sprzętu. Osiem pojazdów opancerzonych, cztery łodzie i drony, których działalność wróg znacząco zaktywizował” – wyliczyła rzeczniczka.

Zniszczony obecnie most Antonowski był strategicznie ważnym obiekt komunikacyjny umożliwiający przeprawę przez Dniepr siłom rosyjskim operującym na froncie południowym, w obwodach chersońskim, mikołajowskim i dniepropetrowskim.

10:46 "Jeżeli wysłane już do Bachmutu rosyjskie posiłki nie wystarczą do utrzymania zdobyczy osiągniętych w tym rejonie, rosyjskie dowództwo może stanąć przed trudnym wyborem: czy zaryzykować stworzenie niezabezpieczonych punktów w obwodzie chersońskim i ługańskim, czy rozpoczynać wycofywanie wojsk z południowej Ukrainy" - oceniają analitycy ISW.

Zdaniem dowództwa ukraińskiego Bachmut oferuje siłom rosyjskim większą wartość propagandową niż militarną i stąd rosyjskie dowództwo może koncentrować elitarne siły w tym rejonie, by zachować propagandowe zwycięstwo wynikające ze zdobycia miasta 21 maja.

ISW zwraca uwagę na fakt, że rosyjscy urzędnicy wyrażali zadowolenie z powodu pokonania około 70 ukraińskich obrońców na wschodnim przęśle położonego w pobliżu Chersonia mostu Antonowskiego nad Dnieprem, tak jakby było to wielkim zwycięstwem.

"Przesadne zadowolenie Rosjan z powodu pokonania niewielkiego ukraińskiego desantu sugeruje, że rosyjskie dowództwo wojskowe autentycznie obawia się ukraińskiego ataku na obwód chersoński na wschodnim brzegu Dniepru lub desperacko pragnie propagandowego zwycięstwa po buncie Grupy Wagnera, lub jedno i drugie" - przekonują amerykańscy eksperci.

09:22 Rosja odwołała tegoroczną edycję najważniejszych w tym kraju międzynarodowych targów lotniczo-kosmicznych - MAKS, co wpisuje się w szereg problemów, z jakimi zmaga się rosyjski sektor lotniczo-kosmiczny - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wyjaśniono w codziennej aktualizacji wywiadowczej, doroczne, odbywające się koło Moskwy targi są prezentacją rosyjskiego cywilnego i wojskowego sektora lotniczo-kosmicznego i stały się kluczowe dla pozyskiwania klientów eksportowych.

Oceniono, że targi zapewne odwołano z powodu realnych obaw związanych z bezpieczeństwem po niedawnych atakach przy użyciu dronów na terytorium Rosji, a bardzo prawdopodobne, że organizatorzy byli też świadomi potencjalnych szkód dla reputacji, jeśli wzięłoby w nich udział mniej zagranicznych delegacji.

08:57 Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły podczas nocnego ataku wojsk rosyjskich osiem dronów uderzeniowych produkcji irańskiej Shahed oraz trzy rakiety manewrujące Kalibr – podało rano dowództwo wojsk lotniczych w Kijowie.

„Obrona powietrzna działała w różnych obwodach Ukrainy, w strefie odpowiedzialności dowództwa Południe, Wschód i Centrum. Wszystkie cele powietrzne – osiem dronów uderzeniowych Shahed-131/136 oraz trzy rakiety manewrujące Kalibr zostały zniszczone!” – poinformowano w Telegramie. 

07:19 Drugi alarm powietrzny w ciągu ostatnich godzin ogłoszono w niedzielę rano w stolicy Ukrainy, Kijowie. Syreny zawyły o godz. 7.20 czasu lokalnego (6.20 w Polsce), alarm odwołano niecałą godzinę później. Przyczyną był najprawdopodobniej wylot rosyjskich bombowców strategicznych Tu-22M3.

Alarm objął centralną i wschodnią część kraju. Doniesienia w sieciach społecznościowych mówią, że prócz bombowców Rosja skierowała na Morze Czarne trzy okręty z rakietami Kalibr na pokładzie.

„Do sześciu samolotów Tu-22M3 porusza się z południa na północ, obok naszych (ukraińskich) granic, w kierunku lotniska Szajkowka. Wyleciały z lotniska Mozdok” – przekazał kanał „Czomu trywoha/Radar” w Telegramie. 

06:19 Ukraińska obrona powietrzna wykryła i zniszczyła w nocy z 1 na 2 lipca wszystkie nieprzyjacielskie cele w przestrzeni powietrznej Kijowa - stwierdza oświadczenie administracji wojskowej Kijowa opublikowane na Telegramie.

"Kolejny atak z powietrza na Kijów. Tym razem nieprzyjaciel użył bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Według wstępnych danych były to drony Shahded" - poinformował szef administracji wojskowej Kijowa Serhij Popko.

Jak dodał był to pierwszy atak przy użyciu dronów na Kijów w lipcu i od minionych 12 dni.

02:32 Systemy obrony powietrznej odpierają w niedzielę nad ranem rosyjski atak rakietowy na Kijów - poinformowały ukraińskie siły lotnicze na Telegramie.

Reuter powołuje się na świadków, którzy słyszeli wybuchy charakterystyczne dla zestrzeliwania celów powietrznych.

Brak dotychczas informacji o ofiarach lub stratach materialnych.

00:50 40 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Bukareszcie odleciało w sobotę wieczorem do Moskwy po tym jak władze rumuńskie zażądały zredukowania personelu tej placówki dyplomatycznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i pogorszeniem relacji bilateralnych.

Stołeczna telewizja TVR podała, że w gronie osób, które po decyzji rumuńskich władz musiały opuścić ambasadę w Bukareszcie, było 11 dyplomatów oraz 29 pracowników administracyjno-technicznych.

Uzasadniając decyzję pogorszeniem wzajemnych relacji rząd w Bukareszcie sprecyzował, że redukcja personelu ambasady ma związek z rosyjską inwazją na Ukrainę, którą rozpoczęto w lutym 2022 r.

20:57 Nie widać oznak przemieszczania się Grupy Wagnera na Białoruś

Nie widać obecnie oznak przemieszczania się Grupy Wagnera na terytorium Białorusi – ocenił w sobotę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew. Zapewnił, że służby wywiadowcze pracują nad zdobyciem informacji o rozwoju wypadków.

"Zgodnie ze stanem na ten moment, na dzień dzisiejszy, nie zarejestrowano żadnego oddziału Grupy Wagnera na terytorium Białorusi. Jesteśmy jednak świadomi dalszego rozwoju sytuacji i nasze organy wywiadowcze pracują nad zdobyciem informacji na ten temat. Gdy do tego dojdzie, dowództwo wojskowe będzie o tym wiedzieć" - powiedział Najew, cytowany przez agencję Ukrinform.

Zapewnił, że w przypadku każdego z możliwych scenariuszy siły ukraińskie zareagują w adekwatny sposób i teraz się do tego przygotowują.

Wywiad ukraiński i partnerzy Ukrainy monitorują sytuację na Białorusi, w tym również w kwestii przemieszczania broni jądrowej na teren tego kraju. Na razie takich działań nie odnotowano - powiedział Najew. 

20:27 W ramach walki z partyzantami wojska rosyjskie prowadzą akcję pacyfikacyjną w obwodzie chersońskim

W rejonie trzech wsi w okupowanej części obwodu chersońskiego Rosjanie prowadzą akcję pacyfikacyjną: przeszukują domy i maltretują mieszkańców - podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na miejscowy ruch oporu Atesz.

Miejscem tych działań są wsie: Radensk, Wełyki Kopani i Tarasiwka, leżące na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru. Wojskowi rosyjscy wraz z kolaborantami prowadzą rewizje, sprawdzają telefony komórkowe mieszkańców, biją ich i maltretują. Powodem tych działań jest aktywność ruchu partyzanckiego, w szczególności w Tarasiwce - oświadczył Atesz 

Atesz to ukraińsko-tatarski ruch oporu działający na anektowanym Krymie i innych terytoriach okupowanych. Doniesienia o pierwszych skutecznych działaniach partyzanckich organizowanych przez Atesz pojawiły się na początku lutego. Jak wówczas informowano, partyzanci wysadzili w powietrze samochód, którym podróżowali dwaj oficerowie Rosgwardii. Operację przeprowadzono na okupowanym Krymie. 

19:59 W Berdiańsku Rosjanie kremują ciała swych zabitych w działającym całą dobę mobilnym krematorium

W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku działa całodobowo mobilne krematorium, w którym spalane są ciała zabitych żołnierzy rosyjskich; w ten sposób Rosjanie usiłują zataić straty ponoszone na froncie - oświadczył w sobotę sztab generalny armii ukraińskiej.

"Okupanci codziennie ponoszą znaczne straty, które próbują zataić; nadal stosują tradycyjną rosyjską praktykę pozbawiania rodzin poległych (należnych) ulg i rekompensat, reklamowanych przez propagandę. W tym celu aktywnie wykorzystują mobilne krematoria" - oświadczył sztab.

Jedno z takich krematoriów "działa 24 godziny na dobę na terenie portu w Berdiańsku. Obecnie prawie 50 ciał poległych wojskowych rosyjskich podlega kremacji" - podał sztab. Ciała tych wojskowych niedawno dostarczono z frontu do miejscowej kostnicy i - według sztabu - przed kremacją nie dokonano ich identyfikacji.

16:37 Ukraińska armia: na południu nasze wojska czynią postępy, Rosjanie stracili dwie kompanie

Siły ukraińskie na południu kraju poczyniły postępy w ciągu ostatniej doby, a Rosjanie stracili tam - licząc zabitych i rannych - blisko dwie kompanie - poinformował w sobotę gen. Ołeksandr Tarnawski, dowódca zgrupowania wojsk Tauryda.

"Siły obrony na kierunku taurydzkim (zaporoskim-PAP) odniosły sukcesy i idą naprzód" - napisał generał na serwisie Telegram. "Straty wroga sięgnęły niemal dwóch kompanii" - dodał, wyjaśniając, że chodzi o zabitych i rannych.

Dowódca wyliczył także zniszczony w ciągu ostatniej doby rosyjski sprzęt wojskowy, m.in. systemy rakietowe i haubice samobieżne. "Zniszczono również cztery magazyny amunicji" - dodał. (https://t.me/otarnavskiy/142)

Ukraińska kontrofensywa postępuje wolniej od oczekiwań, ale stopniowo posuwa się naprzód - powiedział w piątek przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley. Jak wyjaśnił, wojska idą naprzód stopniowo, lecz systematycznie, 500-1000 metrów dziennie. Wskazał, że pokonują bardzo trudne tereny pól minowych. 

16:19 Premier Hiszpanii: Ukraina będzie w centrum wszystkich dyskusji w Unii Europejskiej

Ukraina znajdzie się w centrum wszystkich dyskusji w Unii Europejskiej - zapowiedział w sobotę w Kijowie premier Hiszpanii Pedro Sanchez, którego kraj objął 1 lipca półroczne przewodnictwo w UE. Sanchez zapowiedział także pomoc finansową dla walczącej Ukrainy.

"Dziś jest pierwszy dzień przewodnictwa Hiszpanii w Radzie Europejskiej. W ciągu najbliższych kilku miesięcy osiągniemy postęp w kwestiach, które są ważne dla przyszłości Unii. Ukraina będzie oczywiście w centrum wszystkich naszych dyskusji" - powiedział Sanchez po spotkaniu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

15:27 Ukraina nałożyła sankcje na gruzińskie linie Georgian Airways z powodu lotów do Rosji

Ukraina nałożyła sankcje na gruzińskie linie lotnicze Georgian Airways, które wznowiły połączenia z Rosją, i na ich założyciela Tamaza Gajaszwilego - poinformował w sobotę ukraiński portal Hromadske, powołując się na dekret prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

12:18 Rosja, która obecnie nie prowadzi zmasowanych ataków rakietowych na Ukrainę, najprawdopodobniej gromadzi zasoby do nowego uderzenia – wynika z sobotniej wypowiedzi rzecznika ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurija Ihnata.

„Wróg najwyraźniej coś gromadzi, robi zapasy do realizacji bardziej podstępnych planów. Można tylko przypuszczać, co dzieje się w ich umysłach po wydarzeniach, które miały miejsce w Federacji Rosyjskiej” – oświadczył wojskowy w sobotę w ukraińskiej telewizji.

11:57 Nie powtarzajcie błędu popełnionego przez kanclerz Angelę Merkel na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r., kiedy zaciekle sprzeciwiała się wszelkim postępom w sprawie członkostwa Ukrainy w Sojuszu - zaapelował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z niemieckimi mediami.

Rządy Niemiec i Francji odrzuciły członkostwo Ukrainy i Gruzji w NATO na szczycie w Bukareszcie; ta decyzja "otworzyła drzwi dla inwazji Putina na Gruzję i ostatecznie nielegalnej aneksji Krymu" - powiedział Kułeba w piątek wieczorem w Kijowie w wywiadzie dla redakcji dzienników "Welt" i "Bild" oraz portalu Politico.

11:46 Rosyjscy blogerzy wojskowi informują, że siły rosyjskie, mimo znacznych strat, nie były w stanie wyprzeć około 70 ukraińskich żołnierzy z ufortyfikowanych pozycji pod wschodnim przęsłem położonego w pobliżu Chersonia mostu Antonowskiego nad Dnieprem – czytamy w najnowszym raporcie amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

"(Od dwóch tygodni) blogerzy narzekają, że rosyjskie dowództwo wojskowe na oślep nakazało swoim siłom odbicie terenu pod mostem Antonowskim na wschodnim brzegu (Dniepru), co doprowadziło do znacznych strat wśród rosyjskich żołnierzy i pojazdów opancerzonych w wyniku ostrzału artylerii ukraińskiej i zdalnie rozłożonych min" - pisze ISW. Dodaje, że ukraiński oddział broniący tego terenu jest mały - liczy do 70 żołnierzy, ale dobrze ufortyfikowany.

10:36 Jest mało prawdopodobne, by siły rosyjskie przeprowadziły atak terrorystyczny w okupowanej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej ale po wysadzeniu zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce nie można tego wykluczyć – pisze w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Analitycy ISW ocenili wcześniej, że siły rosyjskie nie byłyby w stanie kontrolować konsekwencji "celowego wypadku" w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i że taki wypadek mógłby pogorszyć zdolność Rosji do umocnienia okupacji południowej Ukrainy, ponieważ część regionu byłaby niezdatna do zamieszkania i nienadająca się do zarządzania.

"Jednakże zniszczenie przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce miało również negatywny wpływ na siły rosyjskie i stąd nie można wykluczyć ewentualnych rosyjskich planów sabotażu w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" – zauważa ISW.

10:08 Premier Hiszpanii Pedro Sanchez przybył w sobotę rano do Kijowa, by – jak poinformował – spędzić pierwszy dzień przewodnictwa swego kraju w Radzie Unii Europejskiej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

„Już w Kijowie. Chciałem, żeby pierwszy akt hiszpańskiego przewodnictwa w Radzie UE odbył się na Ukrainie razem z prezydentem Zełenskim” – napisał Sanchez na Twitterze.

09:52 Na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim nasiliły się walki między wojskami ukraińskimi a rosyjskimi, choć utrudniają je skutki zniszczenia tamy w Kachowce na początku czerwca - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że od około 23 czerwca siły ukraińskie niemal na pewno wznowiły rozmieszczanie żołnierzy na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, w pobliżu zrujnowanego mostu Antonowskiego, a walki na wschodnim brzegu nasiliły się od 27 czerwca.

Dodano, że broniące się siły rosyjskie obejmują elementy 7. Dywizji Gwardii Powietrzno-Szturmowej, wchodzącej w skład Grupy Sił Dniepr. Walka wokół podejścia do mostu jest prawie na pewno utrudniana przez powódź, zniszczenia i resztki błota po zawaleniu się tamy w Kachowce w dniu 6 czerwca. W ostatnich tygodniach Rosja najprawdopodobniej przesunęła elementy Grupy Sił Dniepr broniące brzegu Dniepru do wzmocnienia sektora Zaporoża - dodał brytyjski resort obrony. 

09:08 W rosyjskiej armii, która okupuje część ukraińskich terytoriów, zwiększa się liczba żołnierzy odmawiających uczestniczenia w walkach oraz dezercji – poinformował w sobotnim porannym raporcie z frontu Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Na tle udanych działań bojowych sił obrony Ukrainy oraz w związku ze znacznymi stratami przeciwnika w sile żywej, zwiększa się liczba przypadków dezercji z rosyjskich wojsk okupacyjnych, które coraz częściej samowolnie opuszczają swoje pozycje bojowe” – przekazał sztab na Facebooku.

08:45 Dyrektor CIA William Burns odbył na początku czerwca tajną wizytę na Ukrainie, w czasie której władze w Kijowie ujawniły mu strategię odbicia terytoriów okupowanych przez Rosję i rozpoczęcia do końca roku negocjacji zawieszenia broni z Moskwą - informuje dziennik "Washington Post".

"Podróż Burnsa, o której wcześniej nie informowano, obejmowała spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i najwyższymi funkcjonariuszami ukraińskiego wywiadu. Miała ona miejsce w krytycznym momencie konfliktu, gdy siły ukraińskie walczyły o uzyskanie przewagi podczas długo oczekiwanej kontrofensywy, ale nie rozmieściły jeszcze większości wyszkolonych i wyposażonych przez Zachód brygad szturmowych" - podał w czwartek amerykański dziennik.

03:46 Rozkazem ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu na okupowanych terytoriach obwodów donieckiego i zaporoskiego rozpoczęła się likwidacja oddziałów najemniczej Grupy Wagnera - poinformowała agencja Ukrinform.

"Stosunek do wagnerowców na froncie ukraińskim uległ zasadniczej zmianie. Według szacunków zachodniego wywiadu z Prigożynem na Białoruś pojechało nie więcej niż tysiąc jego najemników, a inni są zmuszeni podpisywać kontrakty z ministerstwem obrony Rosji. Zgodnie z rozkazem Szojgu z 25 czerwca rozpoczęła się likwidacja Grupy Wagnera na tymczasowo okupowanych terenach obwodów donieckiego i zaporoskiego" – podał Ukrinform.

Agencja zaznacza, że z wagnerowców tworzone są osobne oddziały szturmowe "szwadronów samobójców", które wysyłane są w celu odzyskania utraconych przez Rosjan pozycji.

01:11 Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział w piątek, że ewentualny atak terrorystyczny Rosji na okupowaną elektrownię atomową w Zaporożu zostanie uznany za "użycie broni jądrowej przeciwko ludności cywilnej".

"Jeśli ci terroryści dokonają takiego ataku terrorystycznego na obiekt nuklearny, wszystkie cywilizowane kraje powinny uznać, że jest to użycie broni nuklearnej przeciwko ludności cywilnej. Dlatego będziemy bardzo uważnie obserwować, jeśli nie daj Boże tak się stanie, jaka będzie reakcja świata na te wydarzenia" - powiedział Daniłow w Radiu Swoboda.

Dodał, że światowa reakcja na wysadzenie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce "nie była proporcjonalna do wielkości ataku terrorystycznego, którego doznała Ukraina".

22:04 Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina została poważnie ranna podczas niedawnego ostrzału Kramatorska i lekarze walczą o jej życie - poinformował w piątek PEN Ukraina (ukraińska organizacja PEN Clubu). W ocenie organizacji ostrzał Kramatorska można uznać za zbrodnię wojenną.

Amelina od początku inwazji rosyjskiej dokumentowała zbrodnie wojenne i podróżowała na tereny blisko linii frontu, gdzie m.in. pracowała z dziećmi - podał PEN Ukraina. Dzięki jej staraniom odnaleziony został dziennik Wołodymyra Wakułenki, ukraińskiego pisarza zabitego przez Rosjan w Iziumie; dziennik ten opublikowano i jest on świadectwem rosyjskich zbrodni wojennych. "Teraz Wiktoria sama stała się ofiarą zbrodni wojennej. Lekarze walczą o jej życie" - czytamy w oświadczeniu.

20:47 Pod Bachmutem znajduje się zgrupowanie wojsk rosyjskich w liczbie do 50 tysięcy ludzi; nie są to najemnicy z Grupy Wagnera, a oddziały powietrznodesantowe i piechoty - poinformował w piątek rzecznik wschodniego zgrupowania wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.

"Jest tam dość mocne zgrupowanie wroga: do 50 tysięcy (ludzi), ponad 300 czołgów, ponad 330 systemów artyleryjskich i 140 systemów rakietowych" - powiedział Czerewaty.

19:52 Na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosjanie koncentrują wysiłki wokół Bachmutu, Łymanu i Marjinki, trwają ciężkie walki; na południu Rosjanie starają się nie dopuścić do postępów sił ukraińskich - podał w piątek w komunikacie sztab generalny armii ukraińskiej.

"Przeciwnik nadal koncentruje główne wysiłki na kierunkach Łymanu, Bachmutu i Marjinki; trwają ciężkie walki. (....) Na kierunkach Zaporoża i Chersonia koncentruje się głównie na niedopuszczeniu do postępów naszych wojsk" - informuje sztab. Rosjanie ostrzelali ogniem artyleryjskim 40 miejscowości na południu kraju.