Podczas koncertu słuchacze wysłuchają utworów Fryderyka Chopina: Mazurka op. 59, Barkaroli op. 60 i Ballady nr 2 op. 38, a także Walca op. 18 oraz Sonaty nr 2 op. 35. "Nie mogę się już doczekać, kiedy wykonam te utwory w tym magicznym miejscu, w pobliżu pomnika Chopina. Jestem wręcz przejęta, że wykonam +Marsz pogrzebowy+ z Sonaty w miejscu, które jest niemalże uważane za święte" - podkreśliła w rozmowie z PAP pianistka.
Michelle Candotti wyjaśniła, że "Chopin był pierwszym kompozytorem, w którym się zakochałam, a to uczucie trwa do dziś". "To w nim znalazłam swój dom oraz schronienie" - dodała. "Wiele czasu w moim życiu poświęciłam na wykonywanie jego muzyki. W ciągu dnia grałam utwory Chopina, a nocą o nich myślałam" - powiedziała.
Pianistka wspominała także krótkie wakacje, które spędziła nad Morzem Adriatyckim. "Falowałam dłońmi w wodzie. W ten sposób chciałam zrozumieć, jak mam zachować spokój w trakcie wykonywania środkowej sekwencji Barkaroli, aby zrozumieć także, jak woda spokojnie przepływa przez morze" - powiedziała.
"Granie Chopina to mój sposób na to, aby być szczerym i zrozumiałym w tym, kim jestem – bez dystansu i wzbudzania podziwu. Kiedy grasz Chopina, nie możesz ukryć siebie i tego, kim jesteś" – powiedziała. Wskazała także, że muzyka Chopina sprawia, że poprawia jej się humor. "Zły nastrój znika zwłaszcza wtedy, kiedy gram Koncert nr 1 op. 11" – zaznaczyła.
Koncerty Chopinowskie organizują Łazienki Królewskie w Warszawie, Stołeczna Estrada oraz Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. W każdą niedzielę pod pomnikiem Chopina można posłuchać recitali polskich i zagranicznych pianistów. Wśród tegorocznych wykonawców są m.in. Michelle Candotti, Aleksandra Świgut, Łukasz Krupiński, Julia Kociuban, a także Janusz Olejniczak, Martin Garcia Garcia, Eric Lu oraz Charles Richard-Hamelin, Piotr Alexewicz i Karol Radziwonowicz.
Autorka: Anna Kruszyńska
sm/