Ekspert: dla Grecji połączenie Via Carpatia jest najważniejszym projektem międzynarodowym. To „dar z niebios”

2023-07-12 08:51 aktualizacja: 2023-07-12, 15:47
Ekspert: Dla Grecji połączenie Via Carpatia jest najważniejszym obecnie lądowym projektem międzynarodowym. Fot. PAP
Ekspert: Dla Grecji połączenie Via Carpatia jest najważniejszym obecnie lądowym projektem międzynarodowym. Fot. PAP
Dla Grecji połączenie Via Carpatia jest najważniejszym obecnie lądowym projektem międzynarodowym, który zapewni dostęp do rynków Europy Północnej i Środkowo-Wschodniej – powiedział w rozmowie z PAP prof. Grigoris Zarotiadis z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach.

Jak podkreśla, istotne jest to, że Via Carpatia będzie przebiegać przez kraje członkowskie Unii Europejskie i będzie konkurencyjna w stosunku do innych połączeń Północ-Południe, które biegną na przykład przez Macedonię Północną czy Serbię.

„Nowy szlak jest istotny również z innego powodu: historycznie mamy związki z krajami Bałkanów, gdzie mieszka duża liczba Greków. Dlatego zależy nam na rozwoju połączeń infrastrukturalnych z tym obszarem” – powiedział Zarotiadis.

Via Carpatia jest swego rodzaju „darem z niebios”

Również dla samych Salonik, jako centrum gospodarczego i logistycznego, Via Carpatia jest swego rodzaju „darem z niebios” – dodał.

Grecki odcinek Via Carpatia jest prawie skończony. „Wynika to z faktu, że jeszcze przed powstaniem projektu był on rozwijany w ramach innego projektu infrastrukturalnego” – zauważył Zarotiadis.

Chodzi o autostradę Egnatia Odos łączącą port Igumenitsa nad Morzem Jońskim na zachodzie ze wschodnią granicą Grecji. Nazwa połączenia nawiązuje do starożytnej rzymskiej drogi via Egnatia, zbudowanej w II w. p.n.e. i przebiega przez Saloniki.

Jak podkreśla Zarotiadis, głównym wkładem Grecji w szlak Via Carpatia jest 100-kilometrowe wertykalne połączenie Egnatia Odos z granicą z Bułgarią – i jest ono w dużej części ukończone.

W budowie jest jeszcze krótkie, około 15-kilometrowe połączenie z portem w Salonikach. „Nie oznacza to, że w ogóle nie ma połączenia z portem. Po prostu nie jest ono jeszcze na takim poziomie, na jakim przewiduje to Via Carpatia” – mówi Zarotiadis. 

Droga Via Carpatia ma być kluczowym korytarzem transportowym łączącym Europę Północną i Południową. Jest już częściowo dostępna, a częściowo realizowana – liczyć ma kilka tysięcy kilometrów. W Polsce ma mieć około 700 km.

W grudniu 2022 roku szlak został wpisany do sieci głównych szlaków Unii Europejskiej (TEN-T). 

Marcin Furdyna (PAP)
gn/