"Jeśli chcemy znaleźć bezpieczne i sprawdzone miejsce do kąpieli, powinniśmy skorzystać z Serwisu Kąpielowego" - mówi rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki. Podkreśla, że do bazy stworzonej przez Głównego Inspektora Sanitarnego trafiają tylko te miejsca, które spełniają wszelkie formalne wymogi strzeżonego kąpieliska.
"Można tam pływać bezpiecznie, bo pod opieką ratownika, bez niespodzianek kryjących się na dnie zbiornika" - tłumaczy. Bezpiecznie jest także w kontekście czystości wody, bo to ona jest w centrum zainteresowania GIS.
"Powiatowe stacje regularnie badają czystość wody i te wyniki niemal natychmiast trafiają do Serwisu Kąpieliskowego. Jeśli chcemy się upewnić, czy w jeziorze, nad które się wybieramy nie ma sinic lub czy na kąpielisku nie doszło do tzw. incydentu kałowego i nie jest teraz zanieczyszczone enterokokami, koniecznie powinniśmy z niego korzystać" - zachęca rzecznik GIS.
Interaktywna mapa kąpielisk
Serwis działa od kilku lat, ale wciąż przybywa mu funkcjonalności. Dostępna jest m.in. interaktywna mapa kąpielisk. Po kliknięciu w konkretny punkt dostajemy nie tylko informację, czy woda jest zdatna do kąpieli, ale i opis kąpieliska, m.in długość linii brzegowej, opis atrakcji dla dzieci. Niektóre z kąpielisk oznaczone są też gwiazdkami.
"Jeśli ktoś marzy o kąpieli w idealnie czystej wodzie, powinien wybierać te trzygwiazdkowe, doskonałe" - tłumaczy rzecznik GIS.
Serwis Kąpieliskowy ma swoją aplikacje mobilną i jeśli zdecydujemy się udostępnić jej swoje położenie, wskaże nam ona najbliższe polecane kąpieliska.
"Tam, gdzie mieszkamy, zazwyczaj znamy okoliczne akweny, ale na wakacjach, w podróży warto polegać na sprawdzonym info" - mówi Szymon Cienki.
Według informacji z serwisu w sobotę i niedzielę większość z 685 polecanych kąpielisk czeka na spragnionych ochłody. Kilkanaście jest zamkniętych przede wszystkim ze względu na sinice i skażenie mikrobiologiczne, ale nie ma wśród nich kąpielisk bałtyckich.(PAP)
Autorka: Luiza Łuniewska
mmi/