Minister kultury: Gustaw Herling-Grudziński był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy XX wieku

2023-07-18 15:11 aktualizacja: 2023-07-18, 15:27
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński Fot. PAP/Marcin Obara
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński Fot. PAP/Marcin Obara
- Po wielu latach sukcesem został zakończony rozbudowany projekt uporządkowania i zdigitalizowania archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego; to był jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy, intelektualistów XX wieku - podkreślił szef MKiDN Piotr Gliński.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego wziął we wtorek udział w podsumowaniu wydania pełnego zbioru dzieł Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W wydarzeniu uczestniczyła także delegacja z Włoch pod przewodnictwem ministra kultury tego kraju Gennaro Sangiuliano.

Minister Gliński podkreślił podczas uroczystości, że Gustaw Herling-Grudziński "był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy, intelektualistów XX wieku". Jak wskazał "obrał za przedmiot swego pisarstwa opór stawiany przez człowieka różnorodnym postaciom nicości, totalitaryzmom, religijnemu zwątpieniu, poczuciu egzystencjalnego osamotnienia oraz instrumentalizacji życia".

"Wszyscy jesteśmy dziś chyba dumni, że ten wyjątkowo ważny, rozbudowany projekt, polegający na uporządkowaniu i zdigitalizowaniu archiwum Gustawa Herlinga-Grudzińskiego oraz wydaniu dzieł zebranych pisarza, został po wielu latach (...) zakończony sukcesem" - mówił Gliński.

Szef MKiDN zaznaczył, że Herling-Grudziński był niezwykłą postacią polskiej kultury, a także autorytetem. Przypomniał w tym kontekście m.in., że pisarz był więźniem łagru w Jercewie, a także zdobywcą Monte Cassino, "stęsknionym za ojczyzną emigrantem politycznym, który nie zdecydował się jednak na powrót do rządzonej przez komunistów Polski". "W tym sensie był człowiekiem niezłomnym" - powiedział minister.

Jak zauważył, w Polsce twórczość Herlinga-Grudzińskiego była znana dzięki wydawnictwom podziemnym.

"Swoją ukochaną ojczyznę Herling-Grudziński mógł odwiedzić dopiero po upadku rządów komunistycznych. Zmarł w Neapolu, który pokochał, gdzie mieszkał i pracował od 1955 roku. Tam też pozostawił swoje niezwykle interesujące i bogate archiwum" - podkreślił minister.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Katarzyna Krzykowska

kno/