Z powodu trwających w Indiach powodzi wody rzeki Jamuna podniosły się drastycznie, zalewając obiekty kompleksu Tadź Mahal, znajdującego się w Agrze, w północnych Indiach. We wtorek zalane zostały schody Dussehra Ghat. Woda dotarła częściowo także do grobowca Etemada ad-Douli, jednego z władców dawnego państwa północnych Indii.
Mauzoleum jest skonstruowane tak, aby woda nie dotarła do głównego budynku, zapewniło we wtorek indyjskie ministerstwo kultury.
Wody Jamuny przekroczyły najwyższy poziom powodziowy w 1978 roku, zalewając 22 pomieszczenia w podziemiach obiektu.
Indyjski rząd powiadomił, ze z powodu powodzi ewakuowano około 30 tysięcy osób zamieszkujących brzeg Jamuny. Władze miejskie w Delhi, stolicy Indii zamknęły szkoły w dzielnicach dotkniętych powodzą i zaapelowały, by w miarę możliwości ludzie pracowali z domów. Utrudniony jest transport. Metro kursuje wolniej i nie zatrzymuje się na niektórych stacjach. Ponieważ rzeka zalała miejskie oczyszczalnie ścieków, urzędnicy powiadomili, że przez kilka dni może brakować zdatnej do użycia wody.
🌧️ Flood waters have touched the walls of the Taj Mahal for the first time in more than four decades as heavy rains continue in India.
— Telegraph US (@TelegraphUS) July 18, 2023
More from @Samaanlateef 👇 https://t.co/M7xPVf6Dkw
Mauzoleum, znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, wzniósł w XVII wieku w Agrze władca Szah Dżahan z dynastii Wielkich Mogołów ku czci swej przedwcześnie zmarłej w 1631 roku żony Mumtaz Mahal podczas porodu czternastego dziecka. (PAP)
kno/
arch.