Cisint napisała list otwarty do wszystkich mieszkańców gminy. Twierdzi w nim, że „nie można tolerować form islamizacji terytorium, które negatywnie wpływają na atrakcyjność plaży i mają reperkusje dla zarządzających usługami”.
Burmistrz odnosi się w szczególności do plaży Marina Julia, „która w ostatnich latach stała się jedną z najpopularniejszych plaż w regionie dla miłośników turystyki rodzinnej i sportów wodnych”. W liście cytowanym w czwartek przez portal „donnamoderna” burmistrz określa jako „niedopuszczalne” „zachowanie muzułmańskich cudzoziemców, którzy zwykle wchodzą do wody w ubraniach”. Praktyka ta, zdaniem Cisint, „wprawia wielu plażowiczów w zakłopotanie”.
La sindaca di Monfalcone vuole vietare alle donne musulmane di fare il bagno vestite, per “salvaguardare il decoro”. Chiediamoci quale. Ma chiediamoci anche se imporre alle donne di vestirsi non valga quanto imporre di spogliarsi @BarbaraRachetti https://t.co/XQiMOz2hFr
— Donna Moderna (@DonnaModerna) July 20, 2023
„Ci, którzy pochodzą z innych środowisk niż nasze – podkreśla Cisint – mają obowiązek respektowania zasad i zwyczajów, które obowiązują w kontekście lokalnym i włoskim. Nie można zaakceptować form islamizacji naszego terytorium, które rozszerzają praktyki o wątpliwej wartości z punktu widzenia przyzwoitości i higieny, które niszczą ustanowione zasady współżycia społecznego” – napisała burmistrz.
Anna Maria Cisint jest politykiem Ligi Północnej. W ubiegłym roku została wybrana na drugą kadencję, otrzymując ponad 70 proc. głosów. W Monfalcone zamieszkują imigranci, głównie Bengalczycy pracujący w stoczni Fincantieri. Celem listu, wyjaśnia Cisint, jest zażegnanie rozdźwięków między „zdecydowaną większością mieszkańców Monfalcone a środowiskiem islamskim”, aby nie tworzyć „miasta w mieście”. Zapowiada ona, że administracja będzie rygorystycznie egzekwować przepisy gminne. Apeluje też do zarządu stoczni Fincantieri, aby zatrudniał różne grupy pracowników, a nie sprowadzał tylko imigrantów.
Walka o burkini
Ucoii (Związek Wspólnot Islamskich Włoch) zapowiedział walkę prawną w obronie burek na plaży.
„Zadaję pytanie pani burmistrz czy gdyby grupa Finów, blondynów o niebieskich oczach, przybyła w skafandrach do nurkowania i wykąpała się na plaży Monfalcone, to czy stanowiłoby to problem z przyzwoitością?” – zaytał prezes organizacji Yassine Lafram.
W ostatnim czasie została odwołana impreza tylko dla muzułmanek na basenie w Limbiate koło Mediolanu. „Bahja Pool Party” zaplanowane na 8 lipca zostało odwołane po interwencji eurodeputowanej Ligi Północnej Isabelli Tovaglieri, która jest członkiem brukselskiej komisji ds. praw kobiet i równości płci. Podczas imprezy miały być odbierane telefony wszystkim pracownikom basenu i wyłączone kamery monitorujące bezpieczeństwo obiektu. Kobiety miały wchodzić do basenu w burkach.
Z Pescary Miłosz Marczuk (PAP)
kno/