22:47 Ukraina stworzyła i testuje własne systemy obrony powietrznej średniego zasięgu – poinformował w sobotę Jehor Czerniew, wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.
„Mamy systemy obrony powietrznej. Najnowsze. Obecnie są to systemy średniego zasięgu. Nie jest to oczywiście odpowiednik systemów Patriot, SAMP-T czy IRIS-T, ale myślę, że można je porównać z HAWK; to systemy produkcji ukraińskiej” – powiedział Czerniew w telewizji.
Jego wypowiedź przytacza agencja Interfax-Ukraina.
Deputowany oznajmił, że stworzony na Ukrainie system przechodzi obecnie „testowanie i jest ono dość udane”.
Polityk dodał także, że ukraińska zbrojeniówka zaangażowała „maksymalne zasoby, by zwiększyć produkcję amunicji”. W proces ten zaangażowane są zarówno struktury państwowe, jak i prywatne. „Pocisk produkowany na Ukrainie jest trzykrotnie tańszy niż to, co kupujemy w innych krajach, np. amunicja kalibru 122 i 152 mm” – oznajmił Czerniew.
21:07 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę, że zwrócił się do sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensa Stoltenberga o niezwłoczne zwołanie posiedzenia Rady Ukraina-NATO w związku z sytuacją na Morzu Czarnym.
19:20 Rosyjskie władze okupacyjne przymusowo zmobilizowały i wysłały na front obywateli Uzbekistanu, którzy przyjechali do Mariupola, by wykonywać prace budowlane – powiadomił w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
17:47 W wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu sumskiego, na północy Ukrainy, zginęła jedna osoba, a sześć jest rannych – powiadomiły lokalne władze. Co najmniej jedna osoba nie żyje też po ataku sił rosyjskich na Kupiańsk w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie. Wojska rosyjskie ostrzeliwały w sobotę także Zmijiwkę w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.
14:47 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił w sobotę, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, której tematem były wyniki szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie i sytuacja na Morzu Czarnym.
13:44 Bułgarski parlament zaaprobował w piątek wieczorem wysłanie dodatkowej pomocy na Ukrainę i przekaże jej po raz pierwszy opancerzone transportery wojskowe z rezerw MSW. Za propozycją głosowali posłowie koalicji Kontynuujemy Zmiany-Demokratyczna Bułgaria i GERB.
Wysłanie na Ukrainę 100 transporterów opancerzonych poparł też w głosowaniu turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód.
Zdaniem większości parlamentarnej przekazanie nieużywanych maszyn, które znajdują się w magazynach resortu od końca lat 80. minionego wieku, nie odbije się negatywnie na bezpieczeństwie kraju.
12:48 Siły zbrojne Ukrainy zniszczyły bazę naftową i magazyny armii rosyjskiej na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie - potwierdziła armia ukraińska na Telegramie.
Wcześniej Gubernator Krymu z nadania Moskwy Siergiej Aksjonow podał na Telegramie, że ukraiński atak dronami spowodował eksplozję magazynu amunicji na półwyspie. Dodał, że zawieszono kursowanie pociągów na Krymie i ewakuowano ludność w promieniu 5 km od ataku.
W sieciach społecznościowych pojawiły się natomiast informacje, że kilka dronów zaatakowało na Krymie bazę naftową i lotnisko, a także, że doszło do eksplozji amunicji i na miejscu wybuchł wielki pożar.
12:02 Ruch drogowy na moście łączącym Rosję z okupowanym półwyspem krymskim został w sobotę wznowiony po krótkim zawieszeniu – poinformowała agencja Reutera, powołując się na oficjalne kanały Telegramu.
Nie podano przyczyn wstrzymania ruchu.
To kolejny przypadek wstrzymania ruchu na moście. W poniedziałek słychać było na moście krymskim eksplozje, po czym szef okupacyjnych władz Krymu Siergiej Aksjonow podał, że ruch został wstrzymany z powodu "nagłej sytuacji". Nie ujawnił jednak żadnych szczegółów.
12:01 Irlandzki tani przewoźnik Ryanair rozpatruje możliwość wznowienia do końca roku pewnej liczby lotów na Ukrainę – powiedział dyrektor generalny Grupy Ryanair Michael O'Leary agencji Interfax-Ukraina.
„Rozpatrujemy dwa warianty: jeden, gdy wojna się skończy i wszystko się otworzy w ciągu dnia czy dwóch. I drugi, najbardziej prawdopodobny, zgodnie z którym możemy zaplanować niewielką liczbę rejsów już pod koniec tego roku” – oznajmił O’Leary.
Zastrzegł jednak, że jeśli Ukrainie nie uda się przekonać Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) i firm ubezpieczeniowych, iż ograniczona liczba lotów do Kijowa i Lwowa jest bezpieczna, to Ryanair nie będzie mógł ich wznowić.
„Myślę, że powinniśmy być optymistami. Teraz ministerstwo (tj. ukraiński resort odbudowy i rozwoju infrastruktury) pracuje nad wznowieniem do końca bieżącego roku niektórych rejsów do Kijowa i Lwowa. Jeśli zdołają dowieść, że jest to bezpieczne, będziemy te rejsy realizować” – oznajmił.
11:50 “Mamy przed sobą potencjalnie dwa, trzy najgorsze miesiące” wojny na Ukrainie - powiedział włoski minister obrony Guido Crosetto. Jego zdaniem ewentualny impas na froncie skłoni wszystkich do przystąpienia do rozmów pokojowych.
W wystąpieniu w mieście Lukka, cytowanym w sobotę przez Ansę, szef resortu obrony oznajmił, że jeśli w najbliższych miesiącach nie powiedzie się kontrofensywa Ukraińców, „a Rosjanie nie zdołają zdobyć nowych terytoriów, wtedy nieuniknione będzie to, by usiąść przy stole rozmów pokojowych”.
10:43 Ruch drogowy na moście łączącym Rosję z półwyspem krymskim został tymczasowo zablokowany – podała w sobotę agencja Reutera, powołując się na oficjalne źródła na Telegramie.
„Osoby na moście oraz w strefie inspekcji są proszone o zachowanie spokoju i wykonywanie zaleceń funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa transportowego” – cytuje Reuters wspomniane źródło. Nie podano przyczyn wstrzymania ruchu.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".
09:40 Cztery osoby cywilne zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku piątkowego ostrzelania przez siły rosyjskie miejscowości Nju-Jork w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformowała dzisiaj prokuratura obwodu donieckiego na Facebooku.
Do ataku doszło w piątek tuż po godzinie 19 (18 czasu polskiego). Rosjanie użyli bomb lotniczych FAB-250. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Trwa ustalanie liczby poszkodowanych.
22:35 Prezydent Joe Biden zdecyduje czy przekazać rakiety dalekiego zasięgu ATACMS Ukrainie; rozmawiał o tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w piątek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan. Urzędnik przyznał też, że nie wie, czy będzie mógł spotkać się z szefem chińskiego MSZ Qin Gangiem, który nie był widziany publicznie od prawie miesiąca.
Pytany o rakiety ATACMS, będące na czele ukraińskiej listy życzeń, Sullivan oświadczył na konferencji Aspen Security Forum, że sprawa była przedmiotem niedawnej rozmowy między prezydentami USA i Ukrainy w Wilnie.
22:19 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".
"Dla nas jest to wrogi obiekt, zbudowany nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym i należytymi normami. Z tego powodu jest on naszym celem, a każdy cel, który przynosi ze sobą wojnę, a nie pokój, powinien być zneutralizowany" - oświadczył Zełenski. Przypomniał, że Rosja "wykorzystuje most do dostaw amunicji i militaryzacji Krymu".
20:32 Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w piątek telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej, a także o powrocie więzionych przez Rosję jeńców ukraińskich, zwłaszcza Tatarów krymskich.
Służby prasowe Erdogana poinformowały, że omówił on z Zełenskim "kwestię przedłużenia umowy o czarnomorskim korytarzu zbożowym". Komunikat ten wskazuje - jak ocenia rosyjska redakcja BBC - że Erdogan nie uważa umowy zbożowej, zawartej przy jego pośrednictwie, za zerwaną ostatecznie.
18:32 W przededniu szczytu NATO rosyjscy hakerzy przełamali zabezpieczenia jednej z litewskich rozgłośni radiowych i wyemitowali przygotowany przez siebie program. To jeden z wielu przypadków wykorzystywania przez Rosję fal radiowych na potrzeby propagandy wojennej - przekazał w piątek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Jak ocenił w swoim komunikacie, rosyjscy hakerzy swoje działania prowadzą poprzez oficjalnie działające w Rosji stacje radiowe. "Ich fale bowiem docierają daleko w głąb ukraińskiego terytorium. Na antenie rosyjskiego radia można usłyszeć atrakcyjną muzykę, która jest przerywana komunikatami zachęcającymi odbiorców do wskazywania pozycji +ukraińskich faszystów+, jak propaganda rosyjska wciąż nazywa Ukraińców, w celu ich zlikwidowania" - podał.
Ukraińcy: stworzyliśmy i testujemy własne systemy obrony powietrznej [RELACJA NA ŻYWO]
2023-07-22 22:47 aktualizacja: 2023-07-23, 08:58
Fot. Ukraińskie Ministerstwo Obrony
Ukraina stworzyła i testuje własne systemy obrony powietrznej średniego zasięgu – poinformował w sobotę Jehor Czerniew, wiceprzewodniczący komisji bezpieczeństwa narodowego, obrony i wywiadu Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.