Przypomniano, że Piotr Karpowicz był harcerzem Szarych Szeregów, a w 1944 r. jako kapitan uczestniczył w operacji "Ostra Brama" w Wilnie. "Przez prawie 10 lat był więziony w łagrach w Norylsku" - napisano w mediach społecznościowych Związku Żołnierzy NSZ.
Na Twitterze NSZ udostępniono również film Marcina Maślanki i Arkadiusza Patera poświęcony zmarłemu mjr. Piotrowi Karpowiczowi ps. Rybka. Film z serii "Koszalin Historie Zapomniane: "Rybka - Bohater dwóch powstań" wyprodukowały Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "GRYF" i studio JART.
Piotr Karpowicz urodził się 21 października 1928 r. w Wilnie.
Na stronie Związku Żołnierzy NSZ przypomniano, że był "ostatnim żyjącym żołnierzem Uderzeniowych Batalionów Kadrowych dowodzonych przez przedwojennego lidera ONR Bolesława Piaseckiego ps. Szablewski".
Uczestniczył w operacji "Ostra Brama". Został aresztowany przez NKWD w styczniu 1945 r. i skazany na 10 lat sowieckich łagrów o zaostrzonym rygorze.
"W 1953 r. brał czynny udział w powstaniu łagierników w Norylsku. Skazany na karę śmierci, w ostatniej chwili uniknął rozstrzelania przez NKWD" - napisano.
Jak wyjaśniono, po powrocie do Polski ukończył studia wyższe. Był doktorem elektroniki, wieloletnim wykładowcą Politechniki Gdańskiej, a następnie Politechniki Koszalińskiej. "Był czynnym działaczem 'Solidarności', autorem licznych patentów, publikacji historycznych i naukowych" - czytamy w informacji.
5 maja 2021 r. Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Dariusz Macul wręczył mu akt mianowania na stopień majora niepodlegającego obowiązkowi służby wojskowej.
Był członkiem Związku Żołnierzy NSZ i Związku Sybiraków. W 2019 r. prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
kw/