MZ: na problemy techniczne w obsłudze e-skierowań reagujemy na bieżąco

2023-07-25 06:13 aktualizacja: 2023-07-25, 10:09
Kiedy lekarz wystawi e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Kiedy lekarz wystawi e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Obsługa e-skierowań uzdrowiskowych działa nieprzerwanie. Na problemy techniczne reagujemy na bieżąco - przekazało PAP Ministerstwo Zdrowia odnosząc się do zarzutów Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia dot. e-skierowań do sanatorium.

Obowiązek wystawiania e-skierowań (od 1 lipca) wynika z dwóch rozporządzeń ministra zdrowia – z 2 stycznia 2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie skierowań wystawianych w postaci elektronicznej w Systemie Informacji Medycznej i z 16 lutego 2023 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe albo rehabilitację uzdrowiskową.

Problemy techniczne

W czwartek, 20 lipca, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia skierowało do Ministerstwa Zdrowia list, w którym wskazało na problemy z wystawianiem e-skierowań do sanatorium. Część z nich uniemożliwia wystawienie e-skierowania.

Jednym z problemów był brak możliwości wystawienia e-skierowania na skutek niezgodności danych osobowych pacjenta zapisanych w bazie danych Platformy P1 – takich jak imię czy nazwisko – z rzeczywistymi danymi pacjenta wskazywanymi w skierowaniu. PPOZ wskazało również na brak możliwości wystawienia e-skierowania na skutek niezgodności adresu zameldowania pacjenta zapisanego w bazie danych Platformy P1 z jego adresem zamieszkania czy pobytu, wskazanym w złożonej przez pacjenta deklaracji wyboru.

"Brak poprawnej identyfikacji danych adresowych występował w przypadku miejscowości, które nie mają ulic, ale system działa już poprawnie. W przypadku gmin miejsko-wiejskich, w których obszar wiejski dzieli się na części, pracujemy nad aktualizacją, która przywróci pełną funkcjonalność" - przekazał PAP resort zdrowia.

PPOZ w liście podkreśliło również, że problematyczny jest brak możliwości dołączenia do e-skierowania skanów czy zdjęć badań, co spowodowane jest zbyt niskim limitem wielkości załączników.

"Trudności związane z dołączeniem skanów do skierowania w systemach komercyjnych wynikają z technicznego ograniczenia maksymalnej wielkości pojedynczego skanu do 0,7 MB. Rozwiązaniem jest zmiana sposobu wysyłania treści załączników" - wyjaśniło Ministerstwo Zdrowia.

E-skierowanie

Jak dodano, Centrum e-Zdrowia przygotowuje instrukcję jak dołączyć taki skan. Ponadto, CeZ przekaże też komercyjnym dostawcom systemów gabinetowych informację co do właściwego formatu przekazywanych załączników.

"W przypadku korzystania z systemu gabinet.gov nie ma trudności z załącznikami" - zaznaczył resort.

Od stycznia 2021 r. skierowania w formie elektronicznej wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie, a od listopada 2021 r. również na rehabilitację. Od 17 marca, działa e-skierowanie do sanatorium.

E-skierowanie do sanatorium to dokument, do którego w każdej chwili ma się dostęp na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) – bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia na stronie pacjent.gov.pl. Można znaleźć tam także historię poprzednich e-skierowań, a rodzicowi umożliwiono śledzenie historii leczenia dzieci. Cyfryzacja dokumentu sprawia także, że nie trzeba już przesyłać go do NFZ i pilnować, by zmieścić się w terminie 30 dni.

Kiedy lekarz wystawi e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do odpowiedniego oddziału NFZ. Tam rozpatrzy je lekarz. Jeśli je zatwierdzi, to przekaże do systemu informację o numerze skierowania, sposobie rozpatrzenia i przewidywanym okresie oczekiwania. Jeśli lekarz uzna, że e-skierowanie jest niekompletne, to poprosi o jego uzupełnienie.

Wprowadzenie elektronicznych skierowań nie wyklucza sytuacji, w której lekarz użyje papierowej formy skierowania do sanatorium. Stanie się tak, gdy skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju lub lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie.(PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

pp/