Adam Strug wraz z „instrumentalną kompanią” wykonają piosenki do wierszy Leśmiana oraz autorski folklor miejski. Koncert odbędzie się na Placu Stanisława Małachowskiego, przed siedzibą naszego muzeum – poinformowała PAP Ilona Sikorska z Muzeum Etnograficznego, które jest organizatorem wydarzenia.
Na program koncertu składa się liryczna muzyka taneczna, lubiana przez publiczność zarówno młodej jak i starszej generacji. Zespołowi zależy na przełamaniu formuły koncertowej, dlatego też słuchacze podczas koncertu zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewu, a nawet tańca.
Pretekstem do kolejnej odsłony cyklu letnich koncertów jest przypomnienie postaci wybitnego poety Bolesława Leśmiana i jego dość częstej obecności na Placu Małachowskiego w latach 1935-1937 - informują organizatorzy koncertu.
Tuż obok znajdowały się kawiarnia Mała Ziemiańska, której był stałym bywalcem, oraz wydawnictwo Jakuba Mortkowicza, gdzie drukowano jego książki. Obraz spacerujących wokół Placu Małachowskiego Fischera i Leśmiana wspominali – jeszcze wiele lat po wojnie – ówcześni mieszkańcy tej części stolicy.
Adam Strug, rocznik 1970, jest śpiewakiem i instrumentalistą, autorem piosenek, poetą, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, producentem i kuratorem muzycznym, etnomuzykologiem, popularyzatorem muzyki tradycyjnej.
Zajmuje się głównie sztuką wokalną. Jest pomysłodawcą zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, wykonującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej oraz założycielem „Strug Kompanii”. Jego piosenki wykonują m.in. Stanisław Soyka, Mieczysław Szcześniak, Antonina Krzysztoń, Marek Dyjak oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna.
Adam Strug był nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii Album roku muzyka tradycji i źródeł / etno / folk / muzyka świata / muzyka korzeni / blues.
Wstęp na koncert, który odbędzie się 25 lipca o godz. 18.00, jest bezpłatny. (PAP)
Autorka: Anna Bernat
ep/