Film „Chłopi” będzie miał światową premierę w Toronto

2023-07-25 11:29 aktualizacja: 2023-07-25, 13:37
Film "Chłopi". Fot. Netflix, materiały prasowe
Film "Chłopi". Fot. Netflix, materiały prasowe
Najnowszy film twórców „Twojego Vincenta”, adaptację słynnej powieści Reymonta, jako pierwsi za granicą zobaczą uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Filmowym w Toronto, imprezy, którą uważa się za swoisty barometr przed Oscarami. „Chłopi” zostaną pokazani w prestiżowej sekcji Special Presentations. Polska premiera zaplanowana jest na 13 października.

Pierwsze pokazy „Chłopów” w Polsce odbędą się trakcie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Zrealizowany w technice animacji malarskiej film bierze udział w Konkursie Głównym. Światowa premiera "Chłopów" będzie miała natomiast miejsce podczas jednego z największych festiwali filmowych na świecie, który przyciąga rocznie ponad 480 tys. widzów. Festiwalu, który w tym roku potrwa od 7 do 17 września. 

„Cieszymy się, że światowa premiera +Chłopów+ odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto” – Hugh Welchman, współreżyser i producent „Chłopów” ze studia BreakThru Films, stwierdził w komunikacie. „Misją festiwalu jest +zmiana sposobu, w jaki ludzie postrzegają świat poprzez film+, a filozofia ta jest bliska naszym sercom. +Chłopi+ to dla nas kolejna podróż, która pozwoliła zagłębić się w emocjonalne możliwości i estetyczne piękno techniki animacji malarskiej. Adaptacja +Chłopów+ pozwoliła nam również przybliżyć światu niesamowitą powieść Reymonta, która mimo Nagrody Nobla jest obecnie w dużej mierze nieznana poza granicami Polski. Nie mogłem sobie wyobrazić lepszego miejsca niż Toronto, aby podzielić się tą epopeją z zagranicznymi widzami po raz pierwszy” – powiedział Brytyjczyk, który film stworzył w duecie ze swoją żoną Dorotą Kobielą (od niedawna funkcjonuje ona w branży jako DK Welchman).

„Chłopi” zostali sprzedani do ponad 40 krajów, w tym do niemieckojęzycznej Europy, Francji, krajów Beneluksu, Hiszpanii, Skandynawii, Korei Południowej i Chin. Prowadzone są też negocjacje z nabywcami w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej, Australii i Japonii.

Ten projekt miał podobny proces realizacji jak „Twój Vincent”, tyle że ekranizacja powieści Reymonta była o wiele większym przedsięwzięciem. Najpierw studio animacji BreakThru Films nakręciło zdjęcia z aktorami. Zdjęcia rozpoczęły się latem 2020 r. W głównej roli – Jagny – została obsadzona nieznana dotąd szerzej Kamila Urzędowska. „Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko +najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach+, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej” – opowiadał producent filmu, Sean Bobbitt. W postać Macieja Boryny wcielił się Mirosław Baka, a Antka gra Robert Gulaczyk, który kreował główną rolą w „Twoim Vincencie”. Na planie pojawili się też Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Maciej Musiał i Julia Wieniawa.

Na kolejnym etapie prac każda klatka była ręcznie namalowana jako obraz olejny. Tego zadania podjęło się ponad 100 artystów w studiach w Polsce, Litwie, Serbii i Ukrainie. Prace nad filmem dwukrotnie przerwała pandemia koronawirusa. Kolejnym wyzwaniem okazała się rosyjska inwazja na Ukrainę. Żeby całość filmu była płynna, ujęcia namalowane przez malarzy zostały uzupełnione przez specjalistów od animacji. Całość dopełnia muzyka skomponowana przez Łukasza L.U.C.-a Rostkowskiego. (PAP Life)

ep/