Wspólna konferencja Banasia i Mentzena. PiS reaguje

2023-07-27 14:01 aktualizacja: 2023-07-28, 09:11
Prezes NIK Marian Banaś i prezes Nowej Nadziei, współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen podczas konferencji prasowej przed siedzibą NIK w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes NIK Marian Banaś i prezes Nowej Nadziei, współprzewodniczący Konfederacji Sławomir Mentzen podczas konferencji prasowej przed siedzibą NIK w Warszawie. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prawo i Sprawiedliwość domaga się od prezesa NIK Mariana Banasia umów i informacji o wynagrodzeniach dla autorów projektu nowelizacji ustawy o NIK, która była przedmiotem wspólnej konferencji z jednym z liderów Konfederacji Sławomirem Mentzenem. Prezes NIK i lider Nowej Nadziei, współprzewodniczący Konfederacji w czwartek na wspólnej konferencji w Warszawie mówili o potrzebie zmiany ustawy o NIK, która ma wzmocnić niezależność tej instytucji.

"Konfederacja zadeklarowała całkowite poparcie niezależności Najwyższej Izby Kontroli i wzmocnienie jej uprawnień jako organu konstytucyjnego stojącego na straży grosza publicznego, patrzącego na ręce każdej władzy, niezależnie jaka opcja polityczna ją sprawuje" - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej przed siedzibą NIK Marian Banaś.

Prezes NIK podkreślił, że środki publiczne są własnością obywateli, którzy mają prawo znać sposób ich wydatkowania. Podkreślił, że władza nie może mieć monopolu na informacje dotyczące stanu zadłużenia państwa, który pod koniec 2022 r. oficjalnie wyniósł 1 bln 209 mld zł, a faktycznie miał być na poziomie 1 bln 512 mld zł.

Banaś zaznaczył, że potrzebna jest zmiana ustawy o NIK, która wzmocni jej niezależność poprzez m.in. przyznanie jej uprawnień prokuratorskich, zagwarantowanie pełnego prawa kontroli spółek Skarbu Państwa i ich fundacji, funduszy operacyjnych służb specjalnych oraz zagwarantuje "godziwy" budżet na wynagrodzenia pracowników NIK.

"(Nowelizacja ustawy) da gwarancje, że wszystkie środki publiczne będą wydawane zgodnie z prawem, w sposób w pełni przejrzysty, transparentny i gospodarny. Wszystkie te postulaty zawarte w naszym projekcie zmiany ustawy o NIK popiera Konfederacja i dlatego stoimy tu razem z jej prezesem Sławomirem Mentzenem. Liczę na to, że również pozostałe siły polityczne poprą tej projekt" - powiedział.

Obecny na konferencji lider Konfederacji Sławomir Mentzen podkreślił, że Polska potrzebuje całkowicie niezależnej NIK, która w jego ocenie jest "jedyną instytucją niezawłaszczoną przez partię rządzącą".

"Będziemy wspierać niezależność Najwyższej Izby Kontroli zarówno w tej, jak i w przyszłej kadencji. Będziemy chronić NIK przed tym oraz przed każdym kolejnym rządem" - zadeklarował Mentzen.

W połowie lipca Mentzen ogłosił, że kandydatem nr 2 na listach Konfederacji w okręgu Warszawskim będzie Jakub Banaś. To syn i asystent społeczny szefa NIK. Jakub Banaś w lipcu 2021 r. usłyszał siedem zarzutów dotyczących m.in. wyłudzenia VAT. W rozmowie z RMF twierdził, że w sprawie chodzi "o skuteczne pozbycie się przez rządzący PiS mojego ojca ze stanowiska prezesa NIK".

PiS domaga się od NIK szczegółów projektu ustawy, o której prezes Banaś mówił na konferencji z liderem Konfederacji

Sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski w reakcji na wspólną konferencję prasową lidera Konfederacji i prezesa NIK zwrócił się do Mariana Banasia z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.

Sobolewski w piśmie, które widziała PAP, domaga się informacji o osobach/podmiotach, które przygotowały dla NIK projekt ustawy o zmianie ustawy o NIK, prezentowany podczas rzeczonej konferencji prasowej w dniu 27 lipca 2023 r. "Wnoszę o podanie danych osób fizycznych lub prawnych odpowiedzialnych za przygotowanie ww. projektu" - pisze sekretarz generalny PiS.

Ponadto polityk zwraca się o informację o wysokości wynagrodzenia dla autora/autorów projektu ustawy z tytułu przygotowania projektu w postaci dokumentów, stanowiących kopię/skan umów zawartych przez NIK ze wszystkimi autorami w projektu ustawy, których przedmiotem była sporządzenie rzeczonego projektu.

"Przypominam, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem, umowy cywilnoprawne, których stroną jest organ administracji publicznej, stanowią informację publiczną podlegającą udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej" - pisze w dokumencie Sobolewski i prosi, aby dane zostały przesłane w formie elektronicznej.(PAP)

Autor: Adrian Kowarzyk

mmi/