Polska będzie miała nowych ambasadorów. Znane nazwiska

2023-07-27 21:19 aktualizacja: 2023-07-28, 08:51
Kandydaci na ambasadorów: Jarosław Guzy, Arkady Rzegocki i Jakub Kumoch podczas posiedzenia sejmowej komisji Fot. PAP/Tomasz Gzell
Kandydaci na ambasadorów: Jarosław Guzy, Arkady Rzegocki i Jakub Kumoch podczas posiedzenia sejmowej komisji Fot. PAP/Tomasz Gzell
Sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała pozytywnie w czwartek kandydatów na ambasadorów RP: Jakuba Kumocha w Chinach i Jarosława Guzego - w Ukrainie. Pozytywnie oceniła też kandydaturę Arkadego Rzegockiego na ambasadora w Irlandii oraz Marka Szczepanowskiego na ambasadora na Cyprze.

Kandydatury na nowych, polskich ambasadorów w czterech krajach przedstawił wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk. Przedstawił ich skrócone życiorysy, doświadczenie zawodowe i pełnione poprzednio funkcje.

Jako pierwszą omawiano kandydaturę Jakuba Kumocha na ambasadora w Pekinie. Kumoch mówił, że Chiny to jedno z najważniejszych państw świata i prowadzenie polityki wobec niego wymaga konsensu politycznego w Polsce. Przyznał, że misja polskiego ambasadora w Pekinie nie będzie łatwa; dodał, że uczy się języka chińskiego już od kilku miesięcy.

Kumoch zwracał uwagę, że Chiny to druga gospodarka świata i są ważnym partnerem Polski. Jednak - jak wskazywał - mamy do czynienia z nierównością wymiany handlowej między Polską i Chinami. Stosunek ten wynosi - jak mówił - 1 do 18 na korzyść Chin.

"Polska sprzedaje do Chin towary o wartości zaledwie 3 mld dolarów" - powiedział Kumoch. Dodał, że gdyby Polska chciała wyrównać bilans handlowy z Chinami, to musiałaby tam wysyłać 1/6 całego swojego eksportu.

Kumoch powiedział, że przez cały czas pobytu w Chinach zamierza jeździć po kraju i rozmawiać z poszczególnymi regionami Chin.

Podkreślił też, że Polska bardzo jasno tłumaczy Chinom swoje stanowisko ws. rosyjskiej agresji na Ukrainę.

"Niezmiennie liczymy na odegranie przez Chiny możliwie konstruktywnej roli przy zachęcaniu Rosji, nie powiem wymuszaniu, do zawarcia pokoju i do ustępstw wobec Ukrainy" - powiedział Kumoch. Jednocześnie dodał, że "do idealistycznej wizji, w której to Chiny wymuszają na Rosji pokój, jest co najmniej daleko".

W roku dyskusji posłanka PiS Joanna Lichocka zwróciła uwagę, że w Chinach mamy do czynienia z "neokomunistycznymi władzami, łamiącymi prawa człowieka i niszczącymi wolności obywatelskie". Lichocka mówiła, że w Chinach ginęli ludzie i trzeba o tym przypominać, bez względu na to jak bardzo atrakcyjne gospodarczo mogą być relacje z Chinami.

Po głosowaniu Kumoch dziękował za pozytywną rekomendację komisji. "Bardzo dziękuję posłom Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu za jednomyślne poparcie mojej kandydatury na stanowisko Ambasadora RP w Pekinie.  Poparcie od większości parlamentarnej i całej opozycji jest dla każdego dyplomaty budujące, a polityka wobec Chin wymaga konsensusu" - napisał na Twitterze.

Jakub Kumoch do stycznia 2023 r. pełnił funkcje Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP i szefa Biura Polityki Międzynarodowej, na które powołany został 14 lipca 2021 r.

Kumoch jest orientalistą i politologiem, ekspertem w dziedzinie stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Zasiadał w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w 2015 r. uzyskał stopień doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizą procesów wyborczych i brał udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE.

Od października 2016 r. do marca 2020 r. pełnił funkcję ambasadora RP w Szwajcarii i Liechtensteinie, a od marca 2020 do lipca 2021 - w Turcji. Mówi po turecku, angielsku, francusku, chorwacku, hiszpańsku, rosyjsku, niemiecku i włosku. Posługuje się również m.in. ukraińskim i arabskim.

Jarosław Guzy kandydatem na ambasadora na Ukrainie

Komisja również pozytywnie zarekomendowała kandydaturę Jarosława Guzego na ambasadora na Ukrainie. Guzy mówił o polskiej polityce względem Ukrainy. Podkreślał wsparcie polityczne, militarne i humanitarne, jakiego Ukrainie udziela Polska. Zwracał uwagę, że Polska wspiera Ukrainę na drodze do członkostwa w UE.

Guzy mówił, że wojna w Ukrainie musi zakończyć się sprawiedliwym pokojem, a Polska zamierza aktywnie wziąć udział w procesie odbudowy Ukrainy. Wskazywał też na trudne tematy w relacjach między oboma krajami, w tym kwestię Wołynia i ekshumację ofiar, a także na kwestię produktów rolnych z Ukrainy. Guzy przypomniał też, że trwają prace nad nowym traktatem polsko-ukraińskim.

Jarosław Guzy  urodził się w 1955 roku w Krakowie i na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował socjologię i historię. Współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności, a od 1980 roku należał do Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 1981 roku został wybrany na przewodniczącego Krajowej Komisji Koordynacyjnej organizacji.

Podczas stanu wojennego był przez rok internowany - przebywał w Białołęce, a następnie w Darłówku. Po wyjściu na wolność był pod stałą obserwacją Służby Bezpieczeństwa. W 1991 roku otrzymał stanowisko doradcy ministra obrony narodowej. W latach 1992-1993 był członkiem Ruchu dla Rzeczypospolitej. Od 1999 roku jest członkiem Rady Polskiego Klubu Atlantyckiego, a od 1996 roku - członkiem Rady ds. Współpracy z Regionem Azji i Pacyfiku.

Trzecim kandydatem na ambasadora, który uzyskał pozytywną rekomendację komisji był Arkady Rzegocki, który ma reprezentować Polskę w Irlandii. Rzegocki podkreślał związki historyczne między Polską i Irlandią, a także podobieństwa kulturowe.

Przedstawił sześć głównych punktów, na których zamierza się skupić jako ambasador w Irlandii. Są to: współpraca ekonomiczna; bezpieczeństwo; Polonia i Polacy w Irlandii; promocja Polski - kultury i języka; utrzymanie bilateralnej aktywności na różnych szczeblach; współpraca na arenie międzynarodowej.

Rzegocki, dotychczas szef Służby Zagranicznej RP, jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem zajmującym się polską i angielską myślą polityczną, pojęciem racji stanu, a także zagadnieniem soft power. Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania m.in. w Denver, Oksfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji, pracował jako Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge.

W latach 2011-2016 był profesorem Polskiego Uniwersytetu Na Obczyźnie w Londynie, a od sierpnia 2016 r. pełni funkcję ambasadora RP w Wielkiej Brytanii. Arkady Rzegocki był również pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działał od 2011 r. W 2014 r. został członkiem Rady Miasta Krakowa, gdzie przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich. W czerwcu 2021 objął funkcję szefa Służby Zagranicznej.

Komisja pozytywnie zarekomendowała też kandydaturę Marka Szczepanowskiego na ambasadora na Cyprze. Mówił on, że jednym z jego priorytetów będzie współpraca ma poziomie parlamentarnym między Polską i Cyprem. Wśród najważniejszych zadań wskazał też współpracę polskiej ambasady z cypryjskimi izbami handlowymi, przemysłowymi i turystycznymi. Przekazał, że obecenie na Cyprze mieszka ok. 2 tys. Polaków. Do tej pory Szczepanowski był Dyrektorem Protokołu Dyplomatycznego MSZ. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa

mar/