Chirurdzy z Rzeszowa po pierwszych operacjach raka odbytnicy z robotem da Vinci

2023-07-28 15:26 aktualizacja: 2023-07-29, 10:30
Robot Da Vinci Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Robot Da Vinci Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Chirurdzy ze szpitala uniwersyteckiego w Rzeszowie przeprowadzili dwie operacje raka odbytnicy w asyście robota chirurgicznego da Vinci. To pierwsze tego typu zabiegi wykonane w województwie podkarpackim.

Co roku na Podkarpaciu około 800 osób choruje na raka jelita grubego. Lekarze diagnozują ten typ nowotworu u coraz młodszych pacjentów.

"Od kilku lat zachorowalność i umieralność na raka jelita grubego u obu płci wzrasta. Ale znajomość objawów raka jelita grubego oraz symptomów alarmowych choroby daje szansę na szybkie przeprowadzenie badań diagnostycznych i wykrycie guza na wczesnym etapie zaawansowania" - przekonuje dr Jacek Pszeniczny, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Rzeszowie i konsultant wojewódzki w dziedzinie chirurgii onkologicznej.

Zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych, a więc brak aktywności fizycznej czy zła dieta, to tylko niektóre powody choroby.

Chirurdzy z rzeszowskiego USK rocznie wykonują około 200 operacji raka jelita grubego. Połowa z nich dotyczy nowotworu odbytnicy. Teraz są to także operacje w asyście robota da Vinci. Na razie, dr Marcin Bajorek (operator robota) i dr Dawid Dzido (pierwszy asystent), wykonali dwie takie operacje. Wcześniej szkolili się w ośrodkach treningowych w Czechach i we Francji.

Dr Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, a jednocześnie dyrektor rzeszowskiego szpitala dodaje, że "system da Vinci doskonale sprawdza się w operacjach jelita grubego oraz nowotworach odbytnicy, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona, a pole operacyjne bardzo wąskie". "Przy asyście robota chirurg ma doskonale pole widzenia i może podejść optyką bardzo blisko operowanych tkanek" – wyjaśnił dr Ławiński.

Od 1 sierpnia br. leczenie nowotworów jelita grubego oraz błony śluzowej macicy z wykorzystaniem systemów robotycznych będzie refundowane przez NFZ. 

Da Vinci na Podkarpaciu od 2021 r.

Chirurdzy z uniwersyteckiego szpitala w Rzeszowie operują systemem da Vinci od 2021 roku. Najpierw były to tylko operacje raka prostaty. Od 2022 roku także raka macicy.

"W pierwszej połowie br. przeprowadzili około 160 operacji prostatektomii radykalnej oraz około 70 operacji raka trzonu macicy. Do końca tego roku w planach jest wykonanie jeszcze około 200 operacji, co będzie podwojeniem liczby operacji w porównaniu z poprzednim rokiem" – poinformował Andrzej Sroka, rzecznik USK w Rzeszowie. (PAP)

Autorka: Agnieszka Lipska

kno/