"Przekazane nam dokumenty ppłk Stanisława Jastrzębskiego ps. Kopeć stanowią ważne uzupełnienie posiadanych przez nas zbiorów dotyczących Batalionu 'Parasol'. Jest to ciekawe archiwum oficera i dowódcy wielu akacji w czasie okupacji, a po wojnie aktywnego członka środowiska byłych żołnierzy 'Parasola'" – powiedziała PAP dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak.
"Zdecydowaliśmy z bratem, że przekażemy dokumenty naszego ojca do Archiwum Akt Nowych, gdyż ta placówka gromadzi materiały o żołnierzach Armii Krajowej i właściwie je wykorzystuje" – powiedziała PAP Danuta Jastrzębska, córka "Kopcia".
"Historia konspiracyjnej aktywności naszego ojca była podstawą naszej rodziny" – powiedział PAP Paweł Jastrzębski, syn "Kopcia". "Znaliśmy jego towarzyszy walki z 'Parasola', którzy odwiedzali nas w domu, byliśmy na wielu jego prelekcjach i spotkaniach z młodzieżą. Byliśmy bardzo dumni z ojca" – dodał.
Wśród przekazanych AAN dokumentów ppłk Stanisława Jastrzębskiego ps. Kopeć były m.in.: fotografie z okresu okupacji oraz powojenne ze spotkań środowiska byłych żołnierzy "Parasola", dokumenty awansowe, szkice dotyczące akcji bojowych, w których brał udział, dokument Kedywu Komendy Głównej AK.
Obok dyrektora AAN i pracowników tej instytucji, przedstawicieli mediów i rodzin żołnierzy Batalionu "Parasol" w uroczystości przekazania uczestniczył Zbigniew Rylski "Brzoza", żołnierz Batalionu "Parasol".
Ppłk Stanisław Jastrzębski ps. Kopeć (1920-2000) urodził się w Warszawie. W czasie okupacji, od listopada 1939 r. aktywnie działał najpierw w harcerskim hufcu Powiśle, prowadzonym przez Tadeusza Zawadzkiego "Zośkę", gdzie brał udział w akcjach małego sabotażu. Od 1942 r. był członkiem Grup Szturmowych, kolejno "Agat", "Pegaz", "Parasol", jako dowódca pierwszego plutonu drugiej kompanii. Brał udział w siedmiu akcjach zbrojnych, m.in.: pod Arsenałem, zamachu na Augusta Kretschmanna (zastępcę komendanta KL Warschau), akcji odbicia rannych z akcji na generała SS Franza Kutscherę, ze szpitala Przemienienia Pańskiego na Pradze. W czasie powstania walczył na Woli. Dwukrotnie ciężko ranny. Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyżem Walecznych. Po wojnie, w 1950 r. aresztowany i skazany na 10 lat więzienia. W wyniku amnestii został zwolniony w 1953 r., a trzy lata później zrehabilitowany. W następnych latach był prześladowany. Aktywnie działał w środowisku byłych żołnierzy Batalionu "Parasol". Autor książki "Zaczęło się pod Arsenałem".(PAP)
Autor: Tomasz Szczerbicki
mmi/