Piotr Gliński złożył życzenia jubileuszowe wybitnemu kompozytorowi i pianiście prof. Krzysztofowi Meyerowi

2023-08-11 13:21 aktualizacja: 2023-08-11, 15:02
Prof. Krzysztof Meyer. Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ TT
Prof. Krzysztof Meyer. Fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/ TT
Artystyczna dociekliwość, znakomity talent i wytężona praca twórcza doprowadziły Pana do indywidualnych rozwiązań w zakresie kształtowania dramaturgii dzieła.- napisał szef resortu kultury Piotr Gliński w liście z okazji jubileuszu 80-lecia kompozytora i pianisty prof. Krzysztofa Meyera.

"Z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności. Dołączam do nich wyrazy uznania dla Pańskiego dotychczasowego dorobku kompozytorskiego i muzykologicznego, a także działalności pedagogicznej, która istotnie wpłynęła na rozwój polskiej muzyki nowej oraz formowanie kolejnych pokoleń jej twórców i pasjonatów" - napisał minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do prof. Krzysztofa Meyera.

"W swej różnorodnej stylistycznie twórczości kompozytorskiej umiejętnie łączy Pan elementy wielu technik, podporządkowując całkowicie ich wykorzystanie wyrafinowanemu poczuciu estetyki i koncepcji formalnej" - ocenił, dodając, że "artystyczna dociekliwość, znakomity talent i wytężona praca twórcza doprowadziły" prof. Meyera "do indywidualnych rozwiązań w zakresie kształtowania dramaturgii dzieła".

"Pański obszerny dorobek prezentowany jest na prestiżowych festiwalach muzyki nowej oraz na najważniejszych scenach muzycznych świata, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Musikverein w Wiedniu czy w Berlińskiej Filharmonii. Dowodem światowego uznania są liczne zamówienia kompozytorskie, zrealizowane m.in. dla Międzynarodowego Konkursu Muzycznego ARD, wiodących ośrodków i orkiestr oraz wybitnych instrumentalistów, takich jak Heinz Holliger, Eduard Brunner czy David Geringas" - przypomniał prof. Gliński.

Zwrócił uwagę, że "odzwierciedleniem wszechstronnych kompetencji" prof. Meyera "jest szeroki zakres tematyczny, jaki porusza w swojej działalności muzykologicznej". "Jako autor monografii Dymitra Szostakowicza, wielu tekstów dotyczących zagadnień muzyki współczesnej publikowanych m.in. w 'Ruchu Muzycznym', 'Melos' czy 'Das Orchester', a także współautor dwutomowego studium o Witoldzie Lutosławskim, wywarł Pan istotny wpływ na poziom debaty muzykologicznej w kraju" - podkreślił szef resortu kultury.

"Wspominając szereg osiągnięć, które stały się Pana udziałem, nie sposób pominąć cennego wkładu w kształtowanie kilku pokoleń kompozytorów i teoretyków muzyki. Bezcenną wiedzą i doświadczeniem dzielił się Pan nie tylko jako profesor macierzystej Akademii Muzycznej w Krakowie, ale również w Hochschule für Musik w Kolonii, Zakładzie Muzykologii UAM w Poznaniu i podczas gościnnych wykładów w Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Brazylii czy Wenezueli" - napisał prof. Gliński.

Przypomniał, że potwierdzeniem wysokiej rangi artystycznych dokonań prof. Meyera było uhonorowanie go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz przyznanie wielu prestiżowych nagród specjalistycznych.

"Dziękując za znaczący wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej, składam Panu serdeczne życzenia zdrowia, niesłabnącej energii twórczej oraz realizacji planów osobistych i zawodowych" - zakończył swój list minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Kompozycje Krzysztofa Meyera były prezentowane na najważniejszych scenach muzycznych świata

Krzysztof Meyer urodził się 11 sierpnia 1943 r. w Krakowie. "Ukończył studia w dyscyplinie kompozycji i teorii muzyki – najpierw w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie (obecnie Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie), a następnie doskonalił swój warsztat kompozytorski i umiejętności pianistyczne w Paryżu i Fontainebleau pod kierunkiem Nadii Boulanger" - przypomniano na stronie MKiDN.

Zdobył liczne nagrody na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach kompozytorskich, w tym I nagrodę na Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga (1968 r.), Le Prix de Composition Musicale de la Fondation Prince Pierre de Monaco (1970 r.), I nagrodę na Konkursie im. Karola Szymanowskiego w Warszawie (1974 r.), a także wyróżnienia na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu (1970 i 1976 r.).

"Jego kompozycje były prezentowane na najważniejszych scenach muzycznych świata, m.in. w Carnegie Hall, Filharmonii Berlińskiej czy Musikverein w Wiedniu, a także w ramach prestiżowych festiwali muzyki nowej na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej +Warszawska Jesień+, La Biennale di Venezia, Lucerne Festival, Musikprotokoll w Grazu oraz Music Biennale w Zagrzebiu" - czytamy w informacji. Przypomniano też, że "Krzysztof Meyer realizował zamówienia kompozytorskie dla wybitnych solistów, jak również dla uznanych zespołów orkiestrowych". "Współpracował także z Filharmonią Kolońską oraz Filharmonią Narodową w Warszawie jako kompozytor-rezydent" - dodano.

"Krzysztof Meyer jest także autorem licznych tekstów skupiających się na problematyce teorii i historii muzyki XX stulecia. Jego prace publikowane były na łamach 'Ruchu Muzycznego', 'Das Orchester' oraz 'Melos'”. Jest autorem obszernej monografii Dymitra Szostakowicza oraz współautorem dwutomowego studium o Witoldzie Lutosławskim (wspólnie z Danutą Gwizdalanką)" - czytamy w informacji.

Przypomniano, że w latach 1971-89 twórca udzielał się w Związku Kompozytorów Polskich jako członek Zarządu Głównego, a następnie w latach 1985-89 pełnił funkcję Prezesa Zarządu. "Był także zaangażowany w prace komisji programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej 'Warszawska Jesień' (1974-1988)" - dodano.

Krzysztof Meyer został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Nagrodą Związku Kompozytorów Polskich, Nagrodą Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku.(PAP)

Autor: Grzegorz Janikowski

mmi/