Słowaczka Petra Vlhova mistrzynią świata w slalomie gigancie

2019-02-14 19:23 aktualizacja: 2019-02-14, 19:58
Słowaczka Petra Vlhova wygrała slalom gigant alpejskich mistrzostw świata w Aare. Srebrny medal zdobyła prowadząca po pierwszym przejeździe Niemka Viktoria Rebensburg, a brązowy faworytka tej konkurencji Amerykanka Mikaela Shiffrin. Maryna Gąsienica-Daniel była 32.

23-letnia Słowaczka odniosła największy sukces w karierze. To jej drugi medal w Aare, wcześniej była druga w kombinacji. Była zaliczana do faworytek giganta, ale większe szanse dawano zdecydowanie najlepszej w ostatnich latach w konkurencjach technicznych Shiffrin.

To pierwszy w historii złoty medal MŚ dla Słowacji.

Vlhova pojechała bardzo równo w obu przejazdach. Po pierwszym była druga, ze stratą 0,19 s do Rebensburg. W drugim uzyskała trzeci rezultat, ale Niemka, mistrzyni olimpijska w gigancie z Vancouver (2010), nie zdołała utrzymać prowadzenia. Miała dopiero dziewiąty czas i w sumie przegrała złoty medal o 0,14 s. Shiffrin była gorsza od Vlhovej o 0,38. Najlepszy czas drugiego przejazdu niespodziewanie uzyskała 17-letnia Nowozelandka Alice Robinson. Jechała jako pierwsza po niezniszczonej trasie i awansowała z 30. miejsca na 17.

Gąsienica-Daniel, która najlepiej czuje się właśnie w tej konkurencji, w pierwszym przejeździe uzyskała dopiero 36. rezultat. W drugim, jadąc po mocno już zniszczonej trasie, nie była w stanie się znacząco poprawić i została sklasyfikowana na 32. pozycji.

W piątek w supergigancie rywalizować będą mężczyźni.