Różowy przedmiot pożądania – porcelana z domieszką złota

2015-12-13 14:01 aktualizacja: 2018-09-27, 06:28
Fot. PAP Fot. PAP
Fot. PAP Fot. PAP
Jej receptura powstała w latach 30-tych XX wieku. Wraz ze śmiercią jej twórcy wydawało się, że zaginęła na zawsze. Dzięki odnalezionym po latach zapiskom, różowa porcelana znów cieszy oczy kolekcjonerów na całym świecie.

Delikatny różowy kolor porcelana z Ćmielowa zawdzięcza recepturze opracowanej w 1936 roku przez Bronisława Kryńskiego. W skład masy, z której ona powstaje, wchodzi m.in. płynne 24-karatowe złoto.

"Ten delikatny odcień różu to nasza przewaga. Można to sprawdzić pod światło, wówczas zobaczymy piękny różowy kolor" – mówi PAP właściciel zakładów AS Ćmielów Adam Spała.

Technologia produkcji tej porcelany jest jedną z największych tajemnic zakładu. Recepturę udało się odzyskać dzięki oryginalnym notatkom Kryńskiego jakie trafiły kilka lat temu do Ćmielowa. Obecnie polska różowa porcelana trafia na stoły całego świata i jest uważana przez wielu za kolekcjonerski rarytas.

Przykłady wykorzystania różowej porcelany można oglądać m.in w ćmielowskim Żywym Muzeum Porcelany, gdzie można nie tylko poznać jej historię, ale także zobaczyć cenne kolekcje. (PAP)

kps/ mjk/ laz/

TEMATY: