Wiceprezes Grupy Lotos ds. inwestycji i innowacji Patryk Demski poinformował PAP, że "po zakończeniu Projektu EFRA (Efektywnej Rafinacji - PAP) Grupa rozważy swój udział w projekcie rozbudowy portu zewnętrznego realizowanego w Porcie Gdańsk".
"Na projektowanych nabrzeżach moglibyśmy umiejscowić infrastrukturę wykorzystaną do obsługi wielkiego frachtu morskiego. Alternatywą zwiększenia wydajności logistycznej, może być budowa własnego nabrzeża i terminalu na Martwej Wiśle. Eksperci Lotosu analizują trendy rynkowe i próbują zdefiniować możliwości, jakie stoją przed Grupą po zakończeniu Projektu EFRA" - poinformował. Ocenił, że dzięki tej instalacji, spółka mogłaby m.in. zwiększyć produkcję paliw bunkrowych dla statków.
Wiceprezes zaznaczył, że po uruchomieniu projektu EFRA, Grupa chciałaby rozwinąć swoją ofertę dot. rynku paliw alternatywnych. "To paliwa gazowe - LNG, CNG, LPG - ale również i wodór, który w rafinerii dobrze znamy" - mówił.
Dodał, że teraz działalność Grupy opiera się na dwóch filarach - poszukiwaniu, wydobyciu i dostarczaniu gazu i ropy naftowej oraz produkcji rafineryjnej. "Być może potrzebna nam jest +trzecia noga+, którą będzie np. energetyka, a może gazomobilność, LNG" - ocenił.
Demski zauważył, że "naturalną przewagą" Lotosu jest nadmorskie położenie. "Myślę o obsłudze wielkich frachtów czy budujących się wokół nas ogromnych inwestycjach w zakresie logistyki morskiej" - powiedział.
Grupa Lotos poinformowała niedawno, że opóźnia o miesiąc - do 30 czerwca - uruchomienie części kompleksu EFRA - instalacji opóźnionego koksowania DCU.
Grupa podała, że jej spółka zależna Lotos Asfalt podpisała z generalnym wykonawcą projektu EFRA aneks, zgodnie z którym termin osiągnięcia stanu gotowości do rozruchu Kompleksu Koksowania - DCU wraz z instalacjami towarzyszącymi - zostaje przesunięty o 30 dni - do 30 czerwca. Jako powód podano dążenie Lotos Asfalt do "zapewnienia bezspornej gotowości technicznej Kompleksu Koksowania do prowadzenia prac rozruchowych i uruchamiania instalacji".
W ramach EFRA (od efektywna rafinacja) działają już dwie instalacje - HGU (wytwarzanie wodoru) oraz HVDU (próżniowej destylacji hydrowaxu - parafinowej frakcji z hydrokrakingu).
Lotos to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. Lotos wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Lotos to także sieć blisko 500 stacji paliw, zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. (PAP)
autor: Radosław Jankiewicz
rkj/ amac/