O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Mołdawia: Trybunał Konstytucyjny zwolnił prezydenta Dodona z pełnionych obowiązków

Trybunał Konstytucyjny Mołdawii zwolnił w niedzielę prezydenta Igora Dodona z pełnionych obowiązków i mianował b. premiera Pavela Filipa na tymczasowego szefa państwa. Następnie Filip podpisał dekrety o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów parlamentarnych na 6 września.

Fot/PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY
Fot/PAP/EPA/ALEXEY NIKOLSKY

Trybunał Konstytucyjny wyjaśnił swoją decyzję tym, że prezydent Dodon nie rozwiązał parlamentu na mocy wcześniejszego wyroku Trybunału.

Na konferencji prasowej p.o. prezydent wyjaśnił, że jego poprzednik odmówił podpisania dekretu w sprawie rozwiązania parlamentu po tym, jak w piątek Trybunał Konstytucyjny zdecydował, że parlament ma zostać rozwiązany i mają zostać rozpisane nowe wybory - informuje agencja AFP.

Francuska agencja pisze o zawieszeniu Dodona w obowiązkach, a Reuters o zwolnieniu go z obowiązków. Nie wyjaśniono, co dokładnie to oznacza, ani jakie konsekwencje będzie miała ta decyzja dla samego Dodona.

W sobotę rywalizujące ze sobą do tej pory prorosyjska Partia Socjalistów Republiki Mołdawii (PSRM) i proeuropejski, antyestablishmentowy Blok Teraz (Acum) zawiązały koalicję i sformowały nowy rząd. Pozbawiły w ten sposób władzy Demokratyczną Partię Mołdawii (PDM) dotychczasowego premiera Pavela Filipa, której przewodzi oligarcha Vladimir Plahotniuc.

Jak zauważa agencja Reutera, PDM obiecała w sobotę rzucić wyzwanie legalności powstania nowego rządu. Liderka Acum, była minister edukacji i doradczyni w Banku Światowym, Maia Sandu, została mianowana na szefową rządu i zapowiedziała, że ograniczy wpływy oligarchów w kraju i rozprawi się z korupcją.

Jej nominacja nastąpiła po miesiącach impasu po lutowych wyborach, które doprowadziły do zawieszenia parlamentu - zwraca uwagę Reuters.

Demokraci oskarżyli Sandu, jak i socjalistów, o uzurpację władzy; PDM utrzymuje, że nowy rząd został powołany nielegalnie, a jej przedstawiciele mówią o "zdradzie" i "puczu". Według demokratów prezydent Dodon zignorował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym jeśli rząd nie zostanie utworzony przed 7 czerwca, będą musiały odbyć się kolejne wybory.

Dodon jest byłym szefem socjalistów i poparł utworzenie nowego rządu. (PAP)

cyk/ wj/

Zobacz także

  • Specjalnie dla PAP

    Polski ksiądz w Mołdawii: w tzw. Naddniestrzu nie ma dziś perspektyw rozwoju [NASZE WIDEO]

  • Zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/DUMITRU DORU
    Specjalnie dla PAP

    Ekspert: Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie

  • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydentka Mołdawii Maia Sandu w Kijowie. Fot. PAP/Vladyslav Musiienko

    Mołdawia i Ukraina w gotowości. "Możemy zaspokoić potrzeby energetyczne Naddniestrza"

  • Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Fot. PAP/	Piotr Matusewicz

    Aleksandra Dulkiewicz: w ramach Partnerstwa Wschodniego przygotowywane są dokumenty akcesyjne do UE dla Ukrainy, Mołdawii i Gruzji [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP