W tym roku wydarzenie odbędzie po raz 21.
Festyn popularyzujący jedną z najważniejszych miejskich świątyń, Farę Poznańską stał się już poznańską tradycją. Cieszy się ogromnym zainteresowaniem poznaniaków i turystów. Między innymi dlatego, że właśnie tego dnia można zwiedzić rzadko udostępniane a wyjątkowo interesujące zakamarki bazyliki kolegiackiej. Pokazywane są skarby kościoła z tym największym włącznie: unikatowymi organami Ladegasta z 1876 r. Można też wziąć udział w występach artystycznych, degustacjach i zabawach.
Tytuł festynu nawiązuje do imienia patronki kościoła farnego, św. Marii Magdaleny. Długowłosa święta patronuje też budzącemu najwięcej emocji dorocznemu konkursowi na najdłuższy warkocz. Kobiety z całej Polski rywalizować będą ze sobą w kategoriach wiekowych: dziewcząt do 5., 10. i 15. roku życia i pań do lat 100.
Świętowanie rozpocznie się w niedzielę w południe uroczystą mszą św. odpustową w Bazylice Farnej. Następnie na dziedzińcu Urzędu Miasta do wieczora odbywać się będą występy artystyczne, konkursy i atrakcje dla dzieci.
W trakcie wydarzenia można będzie oglądać także wystawę znalezisk ze starej fary, z wykopaliska na Placu Kolegiackim. W programie znalazły się też koncerty, quizy i loterie, pokazy rękodzielnictwa, oraz konkurs na najdłuższe zadęcie na piszczałce organowej. Podczas festynu można będzie także skosztować symbolu imprezy - wypieku w kształcie warkocza. (PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ je/