Platforma Żywnościowa, rodzaj elektronicznej giełdy, ma ruszyć w przyszłym roku. Jej zadaniem będzie ograniczenie udziału pośredników w handlu produktami rolnymi.
„Polskie rolnictwo stanęło w centrum zainteresowania władzy, nie tylko ministra rolnictwa i instytucji zajmujących się nim na co dzień, ale całego rządu, całego naszego obozu politycznego. Uznaliśmy, że polskie rolnictwo jest niezwykle ważną gałęzią polskiej gospodarki i nie ma silnego wzrostu gospodarczego, gospodarczej niezależności, bez silnego polskiego rolnictwa” – powiedział Sasin.
Podkreślił, że „nie ma silnego rolnictwa bez silnej pozycji producenta rolnego, a rolnik przez dwadzieścia kilka lat, przed rządami Prawa i Sprawiedliwości stał w pozycji gorszej, która nie dawała mu możliwości równorzędnego partnerskiego stosunku wobec tych, którzy żywność od rolnika kupują, przetwarzają i dystrybuują w handlu”.
„Naszym celem jest wzmocnienie pozycji producenta rolnego, tak aby mógł się stać równorzędnym partnerem dla wszystkich uczestników rynku rolnego” – powiedział Sasin.
Wskazał, że służy temu też utworzenie Platformy Żywnościowej. „Powołanie Platformy Żywnościowej na GPW to przełomowa decyzja. Ona pozwala upodmiotowić producentów rolnych, tych którzy chcą bezpośrednio sprzedawać swoje produkty w większej skali i eliminować niepotrzebne struktury pośrednicze, które powodują, że rolnicy zarabiają mniej, a konsument ostatecznie płaci więcej niż mógłby zapłacić” – dodał Sasin.
„Skracanie tego łańcucha jest zadaniem, które sobie rząd postawił, również realizują je inne instytucje państwowe” – podkreślił wicepremier.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że duzi producenci rolni byli przedmiotem presji na silnie skoncentrowanym rynku przetwórców zboża.
„W Polsce właściwie trzy firmy decydowały o poziomie cen płaconych rolnikom i można łatwo sobie wyobrazić, że jeśli między nimi następowała zgoda czy zmowa cenowa, to rolnicy byli bezradni. Dlatego wprowadzamy rozwiązania, które w przypadku zbóż, ale w kolejnych miesiącach również innych grup produktów, będą pozwalały w sposób obiektywny, rynkowy, określić poziom cen poprzez skojarzenie podaży i popytu” – powiedział Ardanowski.
„Ta platforma będzie de facto giełdą z prawdziwego zdarzenia, będzie mogła – w przyszłości również przez transakcje opcjonalne, przyszłościowe – ustalać ceny w obrocie masowym. Już od początku stycznia przyszłego roku będą pierwsze transakcje, które będą dotyczyły już zbóż z tegorocznych zbiorów” – zapowiedział Ardanowski.
Memorandum w Zamościu podpisali przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, spółki Elewarr w Warszawie oraz Zamojskich Zakładów zbożowych w Zamościu. Jego głównym przedmiotem jest stworzenie systemu magazynów autoryzowanych do przechowywania zbóż będących przedmiotem obrotu na giełdowym rynku rolnym, na bazie magazynów należących do spółki Elewarr i podmiotów zależnych.
Giełda Papierów Wartościowych, Towarowa Giełda Energii i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych od początku roku rozpoczęła prace nad projektem pt. Platforma Żywnościowa, którego celem jest uruchomienie elektronicznej platformy obrotu towarami rolnymi. Platforma Żywnościowa - to pionierski projekt, ujęty w rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawą towarów, ale w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego. Zorganizowana, elektroniczna platforma obrotu ma dostarczyć nowych możliwości handlu dla wielu uczestników rynku rolnego.
W ramach projektu GK GPW opracowała studium wykonalności oraz przygotowała dokumentacje operacyjną, które określają organizację giełdowego rynku rolnego. W fazie pilotażowej uruchomiony ma być handel pszenicą. W pierwszej kolejności przewidywane jest stworzenie rynku bazowego z fizyczną dostawa towarów, a w dalszej perspektywie rozważane jest uruchomienie rynku terminowego.
Koordynatorem projektu jest KOWR. (PAP)
Autor: Zbigniew Kopeć
kop/ drag/