O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Gowin: rząd zmierza do zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym

Rząd zmierza w stronę szybkiego zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym - powiedział PAP wicepremier minister nauki Jarosław Gowin. Dodał, że dekarbonizacja w UE nie ma większego znaczenia wobec faktu, że najwięksi emitenci CO2 emisją się nie przejmują.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Hanna Bardo
Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Fot. PAP/Hanna Bardo

PAP: Jakie jest pana zdaniem największe globalne zagrożenie XXI wieku?

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin: Moim zdaniem wędrówka ludów. Fakt, że setki milionów mieszkańców Afryki i częściowo Azji nie widzą dla siebie - i swoich dzieci - szans na wyrwanie się z wegetacji. Może się okazać, że te zjawiska migracyjne, które dotkliwie dały się odczuć w zachodniej Europie w poprzednich latach, nasilą się. 

PAP: Naukowcy w jednej z publikacji w "Nature Communications" ocenili, że największym globalnym zagrożeniem XXI wieku są zmiany klimatu. Jak odniósłby się pan do takiego stwierdzenia? Zwłaszcza, że migracje - choćby zjawisko uchodźstwa klimatycznego - również mają związek z globalnym ociepleniem.

J.G.: To, że znaleźliśmy się w fazie globalnego ocieplenia - widać gołym okiem. Natomiast kontrowersje - także w środowisku naukowców - dotyczą roli człowieka w globalnym ociepleniu. Tu zdania - także wśród naukowców - są bardziej podzielone.

PAP: Stanowisko Polskiej Akademii Nauk jest jednoznaczne. "Bez szybkich i zakrojonych na szeroką skalę działań poziom morza się podniesie, zacznie brakować wody pitnej, a susze i powodzie zmuszą wielu ludzi do migracji lub pozbawią ich życia. Ten scenariusz dotyczy również Polski (...) Konieczna jest szybka dekarbonizacja wszystkich sektorów gospodarki oraz zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii" - czytamy na stronie PAN. Co pan na to?

J.G.: Rząd, poprzez program Czyste Powietrze czy pakiet rozwiązań, przygotowany przez minister Jadwigę Emilewicz - objęty wspólną nazwą Energia Plus, zmierza w stronę szybkiego zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym. Natomiast dekarbonizacja - nie tylko Polski, ale i Unii Europejskiej - nie ma tak dużego znaczenia w obliczu faktu, że główni truciciele środowiska, którzy emitują najwięcej CO2 do atmosfery - Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny czy Indie - kompletnie nie przejmują się europejskimi normami w tym zakresie. I nie zamierzają się kwestiami emisji CO2 przejmować.

PAP: Co może pan - jako wicepremier, minister nauki - może powiedzieć młodym ludziom, którzy zaangażowali się w protesty klimatyczne i domagają się zdecydowanych działań, aby powstrzymać zmiany klimatu?

J.G.: Cieszę się, że młode pokolenie bierze na siebie część współodpowiedzialności za przyszłość Polski, świata. Takie zaangażowanie jest zawsze zjawiskiem pozytywnym. Ważne jest, by w swoich działaniach opierać się na chłodnych racjach naukowych, nie ulegać ideologiom. Ważne jest też, żeby zdawać sobie sprawę, w którym miejscu jest Polska. A Polska nie tylko w ciągu ostatnich 4 lat, ale przez ostatnie 30 lat, ograniczyła emisje CO2 w stopniu zdecydowanie największym ze wszystkich krajów unijnych. (PAP)

Rozmawiała: Ludwika Tomala 

lt/ zan/ 

Zobacz także

  • Piec gazowy opalany metanem wyprodukowanym w gospodarstwie Fot. PAP/Mirosław Trembecki

    Będzie wsparcie dla ogrzewających się innymi niż węgiel źródłami ciepła. Do czwartku projekt ustawy

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki

    Ceny węgla szybują w górę. W przeciągu roku podrożał o blisko 40 procent

  • Panele fotowoltaiczne. Fot. PAP/EPA/PATRICK PLEUL

    BP rozrusza polską fotowoltaikę za pół miliarda euro

  • Fot. PAP/T. Klepczyński

    Zyska: nowe prawo wodorowe trafi do parlamentu być może już w połowie 2022 r.

Serwisy ogólnodostępne PAP