Projekt Narodowa Reprezentacja Akademicka pomoże studiującym sportowcom

2019-10-04 16:41 aktualizacja: 2019-10-04, 16:51
Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w związku z uruchomieniem przez MNiSW nowego programu wspierającego akademicką reprezentację Polski i studiujących sportowców. Fot. PAP/Piotr Nowak
Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas konferencji prasowej w związku z uruchomieniem przez MNiSW nowego programu wspierającego akademicką reprezentację Polski i studiujących sportowców. Fot. PAP/Piotr Nowak
Z myślą o studiujących sportowcach Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło projekt Narodowa Reprezentacja Akademicka. "Te niezwykłe osoby nie będą już pozostawione same sobie" - powiedział szef resortu Jarosław Gowin.

"Łączenie sportu na najwyższym poziomie z nauką jest wielkim wyzwaniem. Teraz ministerstwo nauki będzie finansowało specjalne zajęcia dla tych studentów. Pozwoli im to łączyć kariery sportowe z pełnym wykształceniem akademickim" - dodał wicepremier.

"Czekaliśmy na tę chwilę wiele lat. Wiele sportowców jest uzdolnionych nie tylko fizycznie, ale także merytorycznie w swoich dziedzinach i teraz również w tej sferze będą mogli się rozwijać. Wierzę, że doczekamy się wielu profesorów wywodzących się ze sportowców" - powiedział profesor Alojzy Nowak, prezes Akademickiego Związku Sportowego.

Projekt ma na celu umożliwienie realizowania równoległej kariery sportowej oraz nauki akademickiej. Obejmuje on dofinansowanie organizacji dodatkowych zajęć dydaktycznych dedykowanych studentom-sportowcom. Program kształcenia realizowany będzie w formie indywidualnej organizacji studiów.

"To kolejny ważny rządowy projekt wspierający sportowców. Niezwykle ważne jest, aby sportowcy pamiętali o swoim rozwoju osobistym, o edukacji. To naprawdę imponujący projekt" - ocenił minister sportu Witold Bańka.

Zawodników łączących studia z karierą sportową na najwyższym poziomie w Polsce nie brakuje. Przykładem może być młociarka Joanna Fiodorow, która w trwających w Dausze lekkoatletycznych mistrzostwach świata zdobyła srebrny medal.

"Jest wspaniałym sportowcem, a nie wszyscy wiedzą, że także znakomitą studentką. Te niezwykłe osoby nie będą już pozostawione same sobie" - podkreślił Gowin.

Smak trudów łączenia sportu i nauki w przeszłości poznał Bańka. Minister karierę 400-metrowca łączył ze studiowaniem politologii na Uniwersytecie Śląskim.

"Szczególnie w ostatniej fazie nauki, dzięki przychylności władz uczelni miałem taki indywidualny tryb studiów, który umożliwił mi realizację pasji sportowej i ukończenie studiów" - wspomniał.

"Kiedy studiowałam w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i wyjeżdżałam na zawody, to pół mojej walizki zajmowały podręczniki. Miałam szczęście, że trafiłam na osoby bardzo życzliwe. Mogłam czasem zdawać egzaminy po terminie i jakoś dałam sobie radę. Dzięki temu programowi studenci nie będą jednak musieli o tym wszystkim myśleć sami" - dodała dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie Renata Mauer.

"W olimpijczykach tkwi wielki potencjał. Ci ludzie mogą stać się liderami w różnych dziedzinach, ale trzeba ich wspierać. To może być wartość dodana dla całego społeczeństwa, ponieważ nie będą pracować tylko dla siebie. Ten program to strzał w dziesiątkę" - podsumowała Mauer, która teraz sama jest nauczycielem akademickim na wrocławskiej AWF.

Objęci projektem będą mogli być zawodnicy szkolenia olimpijskiego, medaliści igrzysk, mistrzostw świata i Europy, uniwersjad i akademickich mistrzostw świata, a także studenci sportowcy posiadający klasy sportowe - mistrzowską międzynarodową i mistrzowską. Skorzystać z niego mogą także sportowcy niepełnosprawni.

Według szacunków w pierwszym roku funkcjonowania obejmie prawie 500 osób. Niezbędne środki zabezpieczy Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (PAP)

wkp/ co/

TEMATY: