25 lat istnienia ARiMR i inauguracja działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi

2019-10-04 21:26 aktualizacja: 2019-10-04, 21:27
Prezydent RP Andrzej Duda wręcza odznaczenia państwowe podczas jubileuszowej gali z okazji 25-lecia ARiMR oraz inauguracji działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Prezydent RP Andrzej Duda wręcza odznaczenia państwowe podczas jubileuszowej gali z okazji 25-lecia ARiMR oraz inauguracji działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie. Fot. PAP/Leszek Szymański
Jubileusz 25 lat istnienia obchodziła w piątek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jednocześnie zainaugurował swoją działalność Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Uroczystość zaszczycił m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką.

Na uroczystej gali, która odbyła się w centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie wzięli udział także wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, była premier Beata Szydło, która jest przewodniczącą Rady Programowej Instytutu i pomysłodawca jego utworzenia minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Prezydent zabierając głos przypomniał, że w ciągu 25 lat istnienia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na polską wieś trafiło ponad 320 mld zł. Podkreślił, że ARiMR jest niezwykle ważną agencją rządową, która poprzez dystrybucję środków, zajmuje się rozwojem polskiej wsi. Pomaga modernizować obszary wiejskie m.in. przez dopłaty do nowego parku maszynowego, wprowadzania nowych metod upraw.

"To bardzo istotne, by rolnik czuł, że znajduje się pod wszechstronną opieką państwa" - dodał.

Andrzej Duda podczas wystąpienia odniósł się również, do opublikowanych we wtorek nagrań ze spotkania ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas narady z urzędnikami ARiMR. Szef resortu rolnictwa podczas narady z kierownictwem ARiMR zwracał im uwagę, m.in. na to, że zbyt długo rozpatrują wnioski od rolników. 

"Jesteśmy za to ogromnie wdzięczni (ARiMR - PAP). (...) Te pieniądze trafiły tam gdzie trzeba, tam gdzie są potrzebne, ale Agencja musi działać sprawnie, a obowiązkiem ministra (rolnictwa - PAP) jest o to dbać. Oczywiście czasem się zdarza, że zdarzają się jakieś zacięcia. Tu akurat zdarzyło się zacięcie i minister powiedział, co na ten temat myśli i słyszę, że zacięcie już jest usunięte - i o to chodzi" - powiedział prezydent. 

Głos zabrał także minister Ardanowski, który mówił, o zasługach ARiMR w rozdysponowywaniu unijnych środków. "Potwierdzam, te wielkie działania, które sprawiły, że spora kwota środków unijnych i krajowych trafiła do polskiego rolnictwa istotnie wpływając na zmiany w rolnictwie (...) trzeba rozszerzać ilość beneficjentów , zmienić dostępność, może trzeba, by w kolejnym  7-letnim okresie więcej rolników skorzystało nie tylko z płatności bezpośrednich, ale także z działań inwestycyjnych. 

"Nam, Prawu i Sprawiedliwości i mnie osobiście zależy nie na redukowaniu gospodarstw w Polsce, ale na tym, by i tym mniejszym dać szansę nie tylko na przetrwanie, ale na rozwój" - zapewnił minister. Dodał, że właśnie te mniejsze gospodarstwa w dużej mierze decydują o zachowaniu o żywotności ekonomicznej i społecznej obszarów wiejskich.  

ARiMR została utworzona w 1994 r., w czasie gdy Polska wprowadzała dopiero gospodarkę rynkową, jej zadaniem było wówczas wsparcia w postaci dopłat do oprocentowania kredytów. Od 2002 r. został uruchomiony program przed akcesyjny Sapard, który służył dostosowaniu się polskim gospodarstwom i zakładom przetwórczym do unijnych standardów i procedur. 

Od 2004 r. ogromne kwoty, które trafiły do rolnictwa pozwoliły m.in. na zakup 550 tys. maszyn i urządzeń rolniczych, w tym ponad 72 tys. ciągników, zrealizowano 11,4 tys. inwestycji budowlanych. Ponadto Agencja pomogła w budowie 3,3 tys. zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego. Dzisiaj należą one do najnowocześniejszych na świecie. 

Jak mówił podczas gali p.o. prezesa Agencji Tomasz Nowakowski, w działalności ARiMR było kilka przełomowych momentów jak w 2007 r., gdy powierzono jej środki na modernizację polskiego rolnictwa z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich;  w 2017 r., gdy ARiMR stała się jedyną w Polsce unijną agencją płatniczą dla wsi oraz w 2018 r., gdy po raz pierwszy uruchomiono przyjmowanie wniosków o dopłaty drogą elektroniczną.   

Swoją działalność zainaugurował w piątek także Narodowy Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który powstał w kwietniu tego roku z inicjatywy ministra Ardanowskiego we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Ten instytut nawiązuje do tradycji Państwowego Instytutu Kultury Wsi powołanego przez prezydenta Ignacego Mościckiego w 1936 roku, jego działalność ma dotyczyć wszystkiego, co wieś wniosła do dziedzictwa Polski - kultury duchowej, przejawiającej się w różnego rodzaju sztuce ludowej, folklorze, poezji, również rękodziele ludowym. Instytucja zajmie się także badaniami historycznymi, rozpoznawaniem, ewidencjonowaniem, digitalizacją oraz upowszechnianiem współczesnego dorobku kultury mieszkańców obszarów wiejskich zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Instytut jest ścisłe powiązany z Centralną Biblioteką Rolniczą (CBR), gdzie ma swoją siedzibę. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

awy/ skr/