W poniedziałek w Warszawie rusza międzynarodowe forum nt. grafenu

2016-06-12 13:45 aktualizacja: 2018-10-05, 17:00
Łódź, 14.01.2015. Specjalistyczne laboratorium Politechniki Łódzkiej, gdzie 14 bm. prof. Piotra Kula zaprezentował dziennikarzom wyprodukowany innowacyjną metodą metalurgiczną grafen. Metodę produkcji opracował zespół pod kierownictwem profesora Kuli. (gj) PAP/Grzegorz Michałowski Archiwum PAP © 2016 / Grzegorz Michałowski
Łódź, 14.01.2015. Specjalistyczne laboratorium Politechniki Łódzkiej, gdzie 14 bm. prof. Piotra Kula zaprezentował dziennikarzom wyprodukowany innowacyjną metodą metalurgiczną grafen. Metodę produkcji opracował zespół pod kierownictwem profesora Kuli. (gj) PAP/Grzegorz Michałowski Archiwum PAP © 2016 / Grzegorz Michałowski
Graphene Week - najważniejsza na świecie naukowa konferencja poświęcona grafenowi - rusza w poniedziałek w Warszawie. Weźmie w niej udział ok. 600 czołowych badaczy pracujących nad wytwarzaniem i wykorzystaniem grafenu, w tym - laureaci Nagrody Nobla.

Konferencja Graphene Week jest organizowana przez Komisję Europejską w ramach Graphene Flagship – 10-letniego projektu Unii Europejskiej. Jego celem jest rozwój badań naukowych nad wykorzystaniem grafenu i innych materiałów dwuwymiarowych w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Graphene Flagship to jedno z dwóch flagowych przedsięwzięć, które wygrały konkurs w europejskim programie Nowe Technologie i Technologie Przyszłości. Na realizację obu tych projektów Komisja Europejska przeznaczyła blisko miliard euro. Koordynatorem Graphene Flagship jest Chalmers University of Technology w Goeteborgu w Szwecji.

Gospodarzem wydarzenia jest warszawski Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) - ośrodek badawczy specjalizujący się w opracowywaniu nowych technologii, materiałów oraz badaniu ich właściwości i możliwości wykorzystania w nauce i gospodarce.

Wybór Polski na miejsce konferencji to wyraz uznania europejskich naukowców dla wkładu ITME w badania nad grafenem. "Poprzednie edycje konferencji odbyły się w ośrodkach, które odgrywają znaczącą rolę w pracach nad grafenem. Pierwszą zorganizował Chalmers University of Technology. Druga odbyła się w Manchesterze, gdzie pracują odkrywcy grafenu i nobliści, profesorowie Andriej Gejm i Konstantin Novoselov. O organizację trzeciej poproszono nasz instytut w uznaniu wkładu naszych naukowców, a w szczególności doktora Włodzimierza Strupińskiego, który jest jednym z prekursorów badań nad grafenem" – mówi dyrektor ITME, dr inż. Ireneusz Marciniak.

Polscy naukowcy zdobyli uznanie badaczy z Europy dzięki opracowaniu nowych i udoskonaleniu istniejących metod produkcji grafenu oraz jego zastosowań.

Grafen to materiał składający się z pojedynczej warstwy atomów węgla. Ma szerokie zastosowanie – może posłużyć m.in. do produkcji elastycznych smartfonów, baterii o zwiększonej wydajności czy rozwoju terapii antynowotworowych.

W trakcie konferencji odbędą się liczne sesje i prelekcje dotyczące stanu badań nad grafenem i jego zastosowaniem w przemyśle, w tym w elektronice czy biomedycynie. Uczestnicy będą mogli zobaczyć prototypy urządzeń wykorzystujących grafen oraz odwiedzić stoiska m.in. polskich firm i instytucji naukowych zaangażowanych w projekty grafenowe.

Konferencja potrwa do piątku.

Partnerem strategicznym wydarzenia jest Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, zaś patronami honorowymi są: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Rozwoju oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Konferencję współorganizuje Uniwersytet Warszawski.

Więcej informacji o wydarzeniu: www.graphene-flagship.eu, program dostępny jest na stronie:

http://graphene-flagship.eu/grapheneweek/conference/programme/Pages/ConferenceProgramme.aspx (PAP)

zan/ mrt/

TEMATY: