Pod projektem rezolucji podpisani są europosłowie największych frakcji w PE: EPL, Socjaliści i Demokraci, Odnowić Europę, Zieloni i GUE.
PE wezwał w tym dokumencie, aby polski parlament wstrzymał się od przyjęcia proponowanego projektu ustawy oraz „zapewnił młodzieży dostęp do kompleksowej edukacji seksualnej”.
W przyjętej rezolucji europarlament „wyraża głębokie zaniepokojenie niezwykle niejasnymi, szerokimi i nieproporcjonalnymi przepisami projektu ustawy, które de facto zmierzają do penalizacji upowszechniania edukacji seksualnej wśród nieletnich”.
Europosłowie wskazują, że zakres proponowanych przepisów „potencjalnie grozi wszystkim osobom - a w szczególności edukatorom seksualnym, w tym nauczycielom, pracownikom służby zdrowia, pisarzom, wydawcom, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzom, rodzicom i opiekunom prawnym – karą pozbawienia wolności do trzech lat za nauczanie o ludzkiej seksualności, zdrowiu i stosunkach intymnych”.
PE obawia się, że projekt miałby „blokujący” wpływ na edukatorów, oraz wskazuje, że jedną z głównych barier dla edukacji seksualnej jest brak wsparcia edukatorów. Wzywa też do udzielenia wsparcia osobom zapewniającym taką edukację i informacje w sposób rzeczowy i obiektywny.
Europosłowie, którzy poparli rezolucję, uważają, że edukacja seksualna jest niezbędną częścią programu nauczania w szkołach w celu spełnienia standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Europy w zakresie edukacji i ochrony młodzieży. Stwierdzają również, że edukacja seksualna powinna obejmować takie tematy jak „orientacja seksualna i tożsamość płciowa, ekspresja seksualna, związki i wyrażanie zgody, a także informacje o negatywnych skutkach lub chorobach, takich jak choroby przenoszone drogą płciową i HIV, nieplanowana ciąża, przemoc seksualna i krzywdzące praktyki, takie jak uwodzenie oraz okaleczanie żeńskich narządów płciowych”.
PE w rezolucji „potępia niedawne wydarzenia w Polsce, które miały na celu dezinformację, stygmatyzację i zakazanie edukacji seksualnej, a w szczególności surową, niewłaściwą i błędną treść uzasadnienia przewidzianego w projekcie ustawy”.
Europosłowie w dokumencie wzywają też Radę do zajęcia się tą kwestią i innymi zarzutami dotyczącymi naruszania praw podstawowych w Polsce „w kontekście obecnych wysłuchań dotyczących sytuacji w Polsce, zgodnie z art. 7 ust. 1 TUE”.
W rezolucji zachęca się wszystkie państwa UE do zapewnienia wyczerpującej i odpowiedniej do wieku edukacji seksualnej w szkołach. Posłowie podkreślają, że brak informacji o seksie i seksualności zagraża bezpieczeństwu i dobrostanowi młodych ludzi oraz czyni ich bardziej podatnymi na wykorzystywanie seksualne, nadużycia i przemoc, w tym molestowanie w internecie.
Posłowie wzywają też do odpowiedniego finansowania organizacji społecznych na szczeblu UE, w ramach programu "Prawa i wartości" na lata 2021-2027 lub innych unijnych projektów pilotażowych.
PE podkreśla również w rezolucji „znaczenie edukacji zdrowotnej i seksualnej, w szczególności przeznaczonej dla dziewcząt i młodzieży LGBTI, na których niesprawiedliwe normy dotyczące płci mają szczególny wpływ”. Europarlament jest zdania, że taka edukacja powinna obejmować „uczenie młodzieży o związkach opartych na równości płci, zgodzie i wzajemnym szacunku jako sposobach zapobiegania stereotypom związanym z płcią, homofobii, transfobii i przemocy uwarunkowanej płcią oraz zwalczania ich”. Zauważa też, że „edukacja seksualna nie prowadzi do wcześniejszej aktywności seksualnej”.
Do projektu rezolucji zgłoszono szereg poprawek autorstwa frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zostały one jednak odrzucone.
Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)
luo/ akl/