Prezydent Duda: wspieramy euroatlantyckie i unijne aspiracje Macedonii Północnej

2020-02-04 15:33 aktualizacja: 2020-02-04, 18:08
Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Macedonii Stewo Pendarowski (L) podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Prezydent RP Andrzej Duda (P) oraz prezydent Macedonii Stewo Pendarowski (L) podczas wspólnej konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Wspieramy euroatlantyckie i unijne aspiracje Macedonii Północnej; mamy nadzieję, że współpraca między naszymi krajami będzie się w przyszłości dynamicznie i dobrze rozwijała - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Republiki Macedonii Północnej Stevo Pendarovskim.Stevo Pendarovski podkreślił, że Warszawa jest strategicznym partnerem Skopje w drodze do akcesji do UE i NATO.

Prezydent Macedonii Płn. wraz z małżonką Elizabetą Pendarovską składają we wtorek oficjalną wizytą w Polsce. Podczas wspólnej konferencji prasowej po rozmowach Andrzej Duda zwracał uwagę, że wizyta Pendarovskiego odbywa się w bardzo ważnym czasie dla Macedonii Północnej.

"To jest czas kiedy Macedonia Północna jest już - można powiedzieć - na progu wstąpienia do NATO, czego spodziewamy się nawet nie w ciągu kilku najbliższych miesięcy, ale wręcz w ciągu najbliższych tygodni" - zaznaczył Duda. Jak zauważył, jest to też czas, w którym Macedonia Płn. ubiega się o rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z UE.

Relacjonował, że podczas spotkania zapewnił Pendarovskiego, iż "te dążenia jego kraju my, jako Polska wspieramy". "Uważamy, że drzwi do członkostwa w Unii Europejskiej powinny pozostawać otwarte dla krajów, które chcą do Unii aspirować; dla społeczeństw, które chcą do UE wejść i do niej przynależeć" - powiedział prezydent RP.

Zwrócił uwagę, że jest to bardzo ważne w sytuacji, kiedy doszło do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, i że w tej nowej sytuacji UE jest projektem atrakcyjnym, są kolejne kraje i społeczeństwa, które chcą do Unii przystąpić.

Według Dudy podczas rozmowy dużo czasu poświęcono relacjom bilateralnym, m.in. gospodarczym. "Chciałbym, żeby polscy przedsiębiorcy mocniej zainwestowali w Macedonii Północnej. To jest atrakcyjny rynek europejski. Rynek, na którym jesteśmy bardzo słabo obecni, a który jest rynkiem rozwijającym się i warto zwrócić uwagę właśnie na możliwości inwestycyjne w Macedonii Północnej" - mówił prezydent.

Jak zauważył Duda, obecnie obrót handlowy między naszymi krajami jest liczony w setkach milionów euro, więc nie jest wielki i perspektywa rozwojowa jest bardzo duża. Zaznaczył, że większość jest to import z Macedonii Płn. do Polski; eksport polskich towarów do Macedonii Płn. jest na bardzo niskim poziomie. "Zachęcam jeszcze raz naszych przedsiębiorców, zwłaszcza nasze wielkie firmy, które już mają międzynarodowe sukcesy, by się rynkiem Macedonii Płn. zainteresowały" - apelował.

Prezydent zaznaczył, że "jest wstępne zainteresowanie władz wojskowych i cywilnych Macedonii Płn. polskim transporterem opancerzonym Rosomak". "Będziemy wkrótce razem współpracowali w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Mówiłem panu prezydentowi, że (Rosomak) to nasz bardzo wypróbowany element uzbrojenia, który wielokrotnie ratował życie naszym żołnierzom w czasie misji w Iraku, w Afganistanie. Sprawdził się świetnie (...). Możemy z pełną odpowiedzialnością polecić go armii Macedonii Płn." - podkreślił.

Duda poinformował, że rozmowa dotyczyła też sytuacji na Bałkanach Zachodnich. Wskazał, że Polska jest tą kwestią szczególnie zainteresowana; przypomniał, że w ubiegłym roku w Poznaniu odbył się szczyt Bałkanów Zachodnich.

"Zachęcałem pan prezydenta, by zwrócił uwagę i zachęcił przedsiębiorców Macedonii Płn. do zainteresowania się formatem biznesowym Trójmorza; współpracą w ramach Forum Biznesowego Inicjatywy Trójmorza, tworzonego przez państwa należące dziś do UE ulokowane w Europie centralnej. Ale jeśli chodzi o współpracę biznesową, to ona zatacza szersze kręgi i przedsiębiorcy z Macedonii Płn. śmiało mogliby w procesach biznesowych w ramach Trójmorza uczestniczyć" - powiedział polski przywódca.

Prezydent Macedonii Północnej podkreślał wagę współpracy z krajami Grupy Wyszehradzkiej w procesie przystąpienia do UE i NATO. Dodał, że wsparcie Polski w tym kontekście jest bardzo ważne i cenne. "Polska jest strategicznym partnerem Macedonii w drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Podziękowałem za szybką ratyfikację protokołu przystąpienia Macedonii Północnej do NATO i teraz po uchwale w parlamencie hiszpańskim, Macedonia stanie się pełnoprawnym członkiem NATO" - mówił Pendarovski.

Jak dodał, liczy też na to, że wszystkie kraje członkowskie UE zgodzą się, by w czasie prezydencji chorwackiej Macedonia Płn. otrzymała datę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych do Unii. "Nasze wyniki muszą być wiarygodne. Spodziewamy się realizacji wszystkich reform, które są przed nami" - zaznaczył.

Pendarovski poinformował, że tematem rozmów z polskim prezydentem była także współpraca z Polską w zabezpieczeniu południowej granicy Macedonii Płn. z Grecją w sprawie rozwiązania problemu migracyjnego.

"Spodziewamy się także pomyślnych owoców w zakresie współpracy gospodarczej, bezpieczeństwa i obrony narodowej. Razem doszliśmy do wniosku, że otwartych problemów między naszymi krajami nie ma i priorytetem jest rozwój współpracy gospodarczej" - powiedział Pendarovski. Jak dodał, liczy także na zwiększenie liczby polskich turystów odwiedzających Macedonię Płn.

Pendarovski został zapytany, kiedy jego zdaniem zakończony zostanie proces ratyfikacji protokołu akcesyjnego Macedonii do Sojuszu Północnoatlantyckiego; obecnie protokołu nie ratyfikowała jedynie Hiszpania. Polska uczyniła to w kwietniu 2019 roku.

Zaznaczył, że nowy rząd Hiszpanii zainicjował procedurę ratyfikacji 12 stycznia. "Nasi przyjaciele z Hiszpanii przekonują nas, że cała procedura musi się zakończyć do 45 dni. Wszystko - chodzi o polityczny proces - mniej więcej około 10 marca całe postępowanie powinno się zakończyć" - powiedział.

Jak dodał, później jeszcze pozostaje kwestia techniczna, którą musi się jeszcze zająć parlament w Skopje i zaakceptować ten protokół. "Myślę się, że na kwiecień wszystko byłoby gotowe" - dodał Pendarovski.

Protokół przyjęcia Macedonii Północnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego podpisali 6 lutego 2019 r. roku w Brukseli ambasadorowie 29 państw NATO. Stało się to możliwe dzięki porozumieniu zawartemu przez ten kraj z Grecją, które zakończyło wieloletni spór o nazwę tej byłej jugosłowiańskiej republiki - grecki parlament zaakceptował porozumienie między Atenami i Skopje o zmianie nazwy Macedonii na Macedonia Północna.

Macedonia Północna przystąpi do NATO po ratyfikacji rozszerzenia Sojuszu przez parlamenty krajów członkowskich. Źródła w Sojuszu informowały w grudniu, że przyjęcie Macedonii byłoby możliwe wiosną 2020 r. (PAP)

autorzy: Marzena Kozłowska

mzk/ par/