"To prace z ostatnich pięciu lat, głównie prace dźwiękowe, instalacje, obiekty" – powiedziała PAP autorka wystawy Zorka Wollny. Dodała, że chciałaby, aby odwiedzający ekspozycję przede wszystkim czerpali przyjemność z jej zwiedzania.
"To taka wystawa, na którą warto przyjść samemu, pochodzić wśród dźwięków, sprawdzić każdą instalację, której można dotknąć, posłuchać. Jest tak zaprojektowana, żeby móc tu po prostu bardzo przyjemnie spędzić czas" – podkreśliła artystka.
Na "Środowisko" składają się dzieła sztuki, performatywne prace i interaktywne instalacje: akustyczne ptasie gniazda, poduszki sensoryczne z boi czy dywany z potłuczonego szkła.
"To głównie materiały z odzysku, mamy odpady ze Stoczni Szczecińskiej, z fabryki kabli Habia, z których zrobione są rzeźby" – powiedziała Wollny.
"Jest to pewne podsumowanie, ale nazwałyśmy wystawę +Retrospektywą na przyszłość+. Chodziło o to, aby nie tylko napawać się samym sobą, ale też zadać sobie pewne pytania – dokąd idziemy od tego momentu?" – powiedziała kuratorka wystawy Joanna Warsza. Dodała, że w twórczości Zorki Wollny ciekawy jest proces "opuszczania instytucji".
"Teraz główne jej działania są w kontekście fabryk, ulic. To trochę historia o opuszczaniu instytucji, ale też o tym, że dziś mając świadomość zmiany klimatycznej trudno jest robić sztukę bez zadawania sobie pytań i pracy z nimi" – powiedziała Warsza.
Po zakończeniu wystawy część z materiałów i obiektów ma zostać naprawiona i wrócić do obiegu. Wystawa będzie udostępniona do 29 marca.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ drag/