Minister w przyszłym tygodniu odwiedzi oba te kraje wraz z szefami dyplomacji Łotwy i Litwy.
"Chcemy przekazać nasze poparcie dla społeczeństw w tych państwach" - powiedział Czaputowicz. Dodał, że Unia Europejska powinna wywiązać się ze swoich zobowiązań. Jego zdaniem kraje V4, którą obok Polski tworzą Czechy, Słowacja i Węgry, wspierają proces rozszerzenia Unii o kraje Bałkanów Zachodnich.
Szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że uczestniczący w spotkaniu z partnerami z Bałkanów Zachodnich w Pradze komisarz UE ds. sąsiedztwa i rozszerzenia Oliver Varhelyi, uznał, że Albania i Macedonia Północna poczyniły postępy w demokratyzacji systemu politycznego i zasługują na rozpoczęcie rozmów.
"Kraje Bałkanów Zachodnich są otoczone państwami członkowskimi UE i w naszym interesie strategicznym jest włączenie tego regionu do Unii" – powiedział Varhelyi dziennikarzom.
Przypomniał, że Komisja Europejska zaproponowała nowy sposób prowadzenia negocjacji, zgodnie z którym proces przyjmowania nowego państwa do UE będzie można przerwać, jeżeli przestanie ono spełniać wymagane kryteria. Z drugiej strony UE powinna wywiązać się z zobowiązań i jeżeli jakiś kraj spełni wszystkie wymagane warunki i dokona tego w sposób nieodwołalny, to powinna towarzyszyć temu perspektywa członkostwa - ocenił Czaputowicz.
"Mam nadzieję, że ta nowa metodologia doprowadzi do odblokowania rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią w marcu" – powiedział Czaputowicz, nawiązując do planowanego szczytu unijnego, który odbędzie się 26 i 27 marca.
Minister powiedział też, że podczas spotkania w Pradze nie dyskutowano o rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa w państwach europejskich. "Oczywiście jesteśmy świadomi, jaka jest sytuacja" - zaznaczył.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ baj/ akl/