"Przedłożyliśmy wszystkie dokumenty, których oczekiwała Komisja Europejska. Liczymy, że zgodnie z naszymi oczekiwaniami, finalna decyzja w sprawie przejęcia kapitałowego Lotosu przez Orlen zostanie wydana do końca pierwszego półrocza" - powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
W komunikacie przekazano, że decyzja Komisji Europejskiej o zastosowaniu procedury "stop the clock" wynikała wyłącznie z konieczności zebrania dodatkowych informacji.
"To standardowa praktyka, która była stosowana m.in. w postępowaniach EON/Innogy, czy Vodafone/Certain Liberty Global Assets. W przypadku obu procesów wydano pozytywną, warunkową decyzję" - napisano.
KE poinformowała w piątek na stronie internetowej, że wydłużyła do 30 czerwca 2020 roku, termin na rozpatrzenie wniosku PKN Orlen w sprawie planowanego połączenia z Grupą Lotos.
Pod koniec września 2019 r. Komisja, zgodnie z praktyką, zastosowała standardową dla drugiej fazy negocjacji procedurę "stop the clock" ("zatrzymania zegara") w negocjacjach z PKN Orlen ws. fuzji z Grupą Lotos.
Orlen w komunikacie przekazał, że transakcja przejęcia kapitałowego Grupy Lotos wpisuje się w trend budowy skonsolidowanych i multienergetycznych koncernów w Europie i na świecie.
"Celem transakcji jest stworzenie silnego podmiotu o międzynarodowym potencjale, skutecznie konkurującego na wszystkich rynkach. To odpowiedź polskich przedsiębiorstw na globalne trendy przemysłu rafineryjnego, która w przyszłości zmniejszy ryzyko utraty płynności przez krajowe rafinerie. Finalizacja procesu oznacza również większe możliwości finansowe na realizację dużych, wymagających wielomiliardowych nakładów projektów inwestycyjnych korzystnych dla polskiej gospodarki, jak i środowiska, jak np. zero i niskoemisyjne źródła energii, w tym planowane inwestycje w budowę morskich farm wiatrowych" - wskazała spółka w komunikacie.
Spółka przypomniała, że proces przejęcia kapitałowego Grupy LOTOS przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 roku, podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.
W kwietniu 2018 r. w gdańskiej spółce rozpoczął się proces due dilligence, czyli badanie jej kondycji handlowej, finansowej, prawnej i podatkowej pod kątem przejęcia. Natomiast w listopadzie ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację.
"W trakcie prac nad dokumentem PKN Orlen i Grupa Lotos otrzymały z KE setki pytań, na które sukcesywnie odpowiadały. Dobra współpraca wszystkich stron pozwoliła opracować ostateczny kształt wniosku, który trafił do Komisji na początku lipca ub.r. Dodatkowo pod koniec sierpnia 2019 roku podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen, a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki" - czytamy. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
aop/ je/