O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

ONZ: w Genewie rozpoczęło się 73. Światowe Zgromadzenie Zdrowia

W poniedziałek w południe w Genewie rozpoczęło się Światowe Zgromadzenie Zdrowia, coroczne spotkanie przedstawicieli państw członkowskich Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Spodziewane jest przyjęcie rezolucji z oceną działań WHO podczas pandemii koronawirusa.

Siedziba WHO w Genewie. Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI
Siedziba WHO w Genewie. Fot. PAP/EPA/MARTIAL TREZZINI

Z uwagi na pandemię po raz pierwszy w historii Zgromadzenie odbywa się w formie wideokonferencji i jest mocno skrócone - potrwa do wtorku.

Inaugurując forum, sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres skrytykował sposób, w jaki świat zareagował na pandemię koronawirusa.

"Państwa przyjęły różne strategie, część ignorowała rekomendacje WHO" - wypomniał Guterres. Ostrzegł, że efekty pandemii mogą być jeszcze bardziej niszczycielskie w państwach rozwijających się i wezwał do solidarności z nimi.

Najszerzej dyskutowanym punktem spotkania jest przedłożony przez Unię Europejską projekt rezolucji, wzywającej do przeprowadzenia "bezstronnej i niezależnej" oceny działań WHO w odpowiedzi na pandemię a także do kontynuacji badań nad źródłem wirusa. Jak przewiduje europejski dyplomata cytowany przez agencję Reutera, wsparty m.in. przez Australię i państwa Afryki projekt ma dużą szansę na przyjęcie podczas drugiego dnia obrad.

Działania WHO, zwłaszcza w początkowej fazie pandemii, były krytykowane przez państwa zachodnie, w tym USA, które zdecydowały się zawiesić wpłatę składek członkowskich do czasu wyjaśnienia działań WHO. Organizacji, kierowanej przez Etiopczyka Tedrosa Adhanom Ghebreyesusa, zarzucano m.in. bezkrytyczne podejście do danych przekazywanych przez władze w Pekinie, oskarżane o tuszowanie informacji o wirusie.

Przemawiający w pierwszej części Zgromadzenia, prezydent Chin Xi Jinping pośrednio odniósł się do tej krytyki, zaznaczając, że Chiny "działały otwarcie i przejrzyście" i dzieliły się ze światem informacjami bez zwłoki. Xi wezwał też do większego wsparcia - politycznego i finansowego WHO - a także wsparcia państw Afryki. Xi poparł ideę przeprowadzenia oceny działań WHO, ale zaznaczył, że należy to zrobić dopiero po przejściu kryzysu.

Podczas Zgromadzenia przemawiać będą przedstawiciele 155 państw członkowskich. W imieniu Polski, głos zabierze minister zdrowia Łukasz Szumowski, który według planu ma przemawiać w poniedziałek o 19:38. Mimo usilnych starań ze strony części państw zachodnich, w spotkaniu nie weźmie udziału delegacja z Tajwanu, która w przeszłości była zapraszana w roli obserwatora.

Wirtualny format spotkania przysporzył trudności organizatorom. Podczas inauguracji zgromadzenia WHO przez dłuższy czas nie mogła połączyć się z jednym z honorowych gości, prezydentem RPA Cyrilem Ramaphosą. (PAP)

osk/ mal/

Serwisy ogólnodostępne PAP