Expo w Kazachstanie - w listopadzie ruszy budowa pawilonów narodowych

2016-10-05 13:39 aktualizacja: 2018-09-27, 01:54
 Źródło: Serwis Wideo PAP
Źródło: Serwis Wideo PAP
W listopadzie ruszą prace nad budową pawilonów narodowych na wystawę Expo, która w czerwcu 2017 roku rozpocznie się w Astanie. Jak zapowiada w rozmowie z PAP ambasador Kazachstanu w Polsce Ałtaj Abibułłajew, w ramach Expo zorganizowanych zostanie ponad 3 tys. wydarzeń; a wystawę może odwiedzić 5 mln gości.

"W 2017 roku w ciągu 100 dni Kazachstan organizuje wystawę Expo w Astanie. Polska już podpisała umowę o udziale w niej. Oczekujemy, że na tej wystawie odbędzie się również narodowy dzień Polski. Oczywiście to ważne wydarzenia dla życia społecznego, politycznego i gospodarczego Kazachstanu. Chcemy wykorzystać Expo jako następny, ważny krok w rozwoju gospodarki kraju" - powiedział.

Dodał, że w ramach Expo zorganizowanych ma być ponad 3 tys. wydarzeń. "Oczekujemy, że w Expo weźmie udział ponad 100 państw świata i szacujemy, że ponad 5 mln gości może zwiedzić wystawę. Odnawiana jest cała infrastruktura miasta - nowe lotnisko, nowy dworzec kolejowy. Ponad 40 tys. osób pracuje nad budową infrastruktury" - powiedział.

Jak dodał, prawdopodobnie od początku listopada każdy kraj będzie mógł rozpocząć prace nad budową i urządzaniem pawilonów. Jego zdaniem kazachskie doświadczenie organizacji Expo może być też pożyteczne dla Polski. Łódź ubiega się o organizację Expo w 2022 roku. Ambasador - jak mówi - ma nadzieję, że Polska zorganizuje to wydarzenia.

"Oczywiście to trudna, żmudna praca wszystkich organów państwowych. Z kazachskiego doświadczenia wiem, że każdy głos jest bardzo cenny i zabieganie o głosy przez kanały dyplomatyczne to niełatwa sprawa. Do końca nie jest też wiadome, jakie państwa w jaki sposób zagłosują. Jeśli Polska zwróci się z oficjalną prośbą do rządu kazachskiego, mam nadzieję, że rząd Kazachstanu poprze kandydaturę Polski" - powiedział.

W maju Polska podpisała umowę o uczestnictwie w EXPO w Astanie. Wystawa rozpocznie się 10 czerwca 2017 roku i potrwa trzy miesiące. Jej główny temat to "Energia przyszłości". Polska wystawa zajmie powierzchnię około 400 m kw.

W stolicy Kazachstanu powstaje obecnie przestrzeń wystawiennicza o powierzchni 174 ha, na której zaprezentuje się ponad 100 państw i organizacji. Oprócz ekspozycji narodowych na terenach wystawowych powstają Kompleks Sztuki i Kultury, Kompleks Kongresowy oraz Platforma najlepszych praktyk energetycznych. Prezentacje będą podporządkowane tematowi przewodniemu, a więc energii przyszłości, i trzem wskazanym obszarom: redukcji emisji CO2, życiu zgodnemu z zasadami efektywności energetycznej, energii dla wszystkich.

Polskiej ekspozycji towarzyszyć ma bogaty program aktywizacji przedsiębiorców, reprezentujących branże związane z tematem przewodnim wystawy. PARP podkreśla, że udział w EXPO w Astanie będzie okazją do wzmocnienia wizerunku Polski jako kraju zaangażowanego w globalną dyskusję nt. bezpieczeństwa energetycznego i ochrony środowiska.

Polska w połowie czerwca zgłosiła kandydaturę Łodzi do organizacji Expo w 2022 roku. Wybór organizatora wystawy nastąpi pod koniec 2017 r. Zdaniem wiceministra rozwoju Radosława Domagalskiego, organizacja Expo w Łodzi ma kosztować ok. 5 mld zł.

Expo to wystawa organizowana cyklicznie, prezentująca cywilizacyjny i techniczny dorobek świata. Mianem Expo określa się dwa rodzaje wystaw. Co pięć lat organizowane jest World Expo. Z kolei wystawy tematyczne, tzw. "małe Expo" - International Expo, organizowane są pomiędzy wystawami światowymi. Trwają maksymalnie trzy miesiące i mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Małe Expo w Łodzi ma dotyczyć rewitalizacji miast.

W tym roku Kazachstan obchodzi 25. lecie swojej niepodległości. W 1997 roku stolica kraju została przeniesiona z położonej na południu Ałmaty do położonej bliżej centrum kraju i dalej od granicy z Chinami Akmoły, przemianowanej później na Astanę. (PAP)

luo/ hgt/

TEMATY: