Błaszczak podkreślał, że stulecie Bitwy Warszawskiej to wielkie wydarzenie. Jak mówił, to była wiktoria, która "nastała dosłownie zaraz po wybiciu się naszej ojczyzny na niepodległość". "Nasi przodkowie oparli się nawale Rosji komunistycznej, uchronili Polskę, uchronili naszą państwowość, ale uchronili także całą Europę przed komunizmem rosyjskim" - mówił szef MON podczas uroczystości.
Jak wskazał mural, który powstał na betonowym ogrodzeniu Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni jest "świadectwem postaw naszych przodków". Dodał, że w tych obrazach widnieją wybitne postaci sprzed 100 lat, m.in. marszałek Józef Piłsudski czy generał Józef Haller.
"Mural, który właśnie odsłaniamy jest pierwszym z całej grupy murali" - powiedział Błaszczak. "Dziś rozstrzygnięty zostanie konkurs dla organizacji pozarządowych ubiegających się o dofinansowanie takich właśnie przedsięwzięć" - zapowiedział szef MON w Legionowie. "Te organizacje otrzymają dofinansowanie, wkrótce kilkanaście murali w całej Polsce powstanie w imię upamiętnienia Bitwy Warszawskiego, tego niezwykłego zwycięstwa, które uchroniło wolność Polski, ale też wolność Europy" - dodał.
Powiedział, że murale nie są jedynym sposobem upamiętnienia bitwy sprzed 100 lat. "Warto wspomnieć chociażby o nazwaniu drogi S8 Drogą Bohaterów Bitwy Warszawskiej" - zaznaczył.
"Jesteśmy naszym przodkom winni pamięć, jesteśmy wdzięczni za taką właśnie postawę. Ta postawa jest inspiracją dla nas, dla służby i pracy na rzecz Polski" - powiedział minister obrony.
Autor muralu prof. Rafał Roskowiński podkreśli, że po 30 latach w końcu udało mu się zrealizować swoje zamierzenie artystyczne - formę upamiętnienia Bitwy Warszawskiej. Zaznaczył, ze mural nie musi uczyć historii, ale powinien dawać inspirację.
"Jeśli na 100 osób przechodzących wzdłuż tego muralu, ktoś sięgnie po karty historii i dowie się, kim był gen. Haller, gen. Rozwadowski czy ppłk Jan Kowalewski, czy Symon Petlura, to będzie wielki sukces" - ocenił profesor.
Mural patriotyczny na murze Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w Legionowie prezentuje najważniejsze walki, w tym m.in. boje pod Ossowem i Radzyminem, kontruderzenie z rejonu rzeki Wieprz.
Pokazuje zaangażowanie różnych rodzajów wojsk i służb w zwycięstwo, w tym m.in. udział Ochotniczej Armii, a także Ochotniczej Legii Kobiet, działalność radiowywiadu i kryptologów, walki piechoty, kawalerii, artylerii, czołgów, starcia powietrzne polskiego lotnictwa.
W artystycznej formie przedstawiono niektóre postaci tamtych czasów i zdarzeń m.in. Marszałka Józefa Piłsudskiego, gen. Józefa Hallera, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Franciszka Latinika i ks. Ignacego Skorupkę.
Fragmenty muralu przedstawiają także wsparcie udzielane Polsce przez inne kraje, np. udział ochotników, pilotów amerykańskich z 7. Eskadry myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki, żołnierzy francuskich i sprzymierzonych oddziałów ukraińskich Petlury oraz pomoc udzieloną przez Węgry dzięki Palowi Telekiemu. (PAP)