Na konferencji prasowej w Nowej Dębie zorganizowanej przed Lokalnym Punktem Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem szef resortu sprawiedliwości powiedział, że działalność takich ośrodków jest bardzo ważna. "Dzięki nim Polacy, którzy czują się pokrzywdzeni przestępstwem mogą zwrócić się o profesjonalną pomoc" – dodał.
Przypomniał, że podobnych punktów działa w kraju już ok. 350.
Ziobro odwiedził również w środę ośrodek prowadzony przez Caritas. Punkt ten jest współfinansowany z Funduszu Sprawiedliwości. Jak relacjonował minister, w ośrodku pomoc znajdują kobiety, które stały się ofiarami przemocy domowej. W odwiedzonym przez Ziobrę ośrodku, kobiety wraz z dziećmi mogą uzyskać m.in. pomoc terapeutyczną.
"Wspieramy takie działania, które są namacalne i odczuwalne przez ofiary przemocy, nie tylko w obszarze pomocy prawnej. Wspieramy takie działania, aby kobiety dotknięte takim nieszczęściem, traumą, mogły w warunkach profesjonalnego wsparcia psychologów wyleczyć rany na duszy i psychice. To pokazuje komplementarność naszych działań w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet" – stwierdził minister.
Lider Solidarnej Polski podkreślił przy tym, że takie działania "obnażają kłamstwo osób, które twierdzą, że rząd Zjednoczonej Prawicy nie angażuje się na rzec rozwiązań, które pomagają ofiarom przemocy".
Obecny na konferencji wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł dodał, że na ośrodki pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem przeznaczone zostanie ponad 300 mln zł na najbliższe 3 lata.
Warchoł zaznaczył, że w takich ośrodkach osoby pokrzywdzone znajdują nie tylko pomoc prawną, ale również materialną. Zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie na Podkarpaciu kolejny taki ośrodek - w Mielcu. (PAP)
autor: Wojciech Huk