Po raz pierwszy zmierzono magnetyzm słonecznej korony

2020-08-27 09:31 aktualizacja: 2020-08-27, 10:16
Fot. PAP/EPA/ESA
Fot. PAP/EPA/ESA
Z pomocą obserwacji fal powstających w koronie Słońca naukowcy po raz pierwszy zmierzyli jej globalny magnetyzm. Dzięki temu będzie można lepiej zrozumieć zachowanie słonecznej atmosfery.

Na łamach pism „Science” oraz „Science China Technological Sciences” zespół kierowany przez prof. Tian Hui z Uniwersytetu Pekinskiego opisał przełomowe dokonanie w badaniach naszej najbliższej gwiazdy.

Jak tłumaczą naukowcy, zachowanie Słońca, w tym jego 11-letni cykl czy widowiskowe eksplozje, w kolosalnej mierze zależą od jego magnetyzmu.

Dotąd jednak udało się tylko poznać magnetyzm powierzchni Słońca. Po ponad stu latach od pierwszych pomiarów nadal brakowało dokładnej wiedzy na temat magnetycznych właściwości górnych warstw atmosfery, szczególnie korony.

Już 20 lat temu powstała tymczasem technika zwana magnetosejsmologią, w której obserwuje się powstające w koronie fale w celu zrozumienia zachowania pola magnetycznego. Jednak fale te udawało się zaobserwować jedynie z rzadka, w nielicznych miejscach.

Zmienił to instrument opracowany przez dra Steve’a Tomczyka z amerykańskiego National Center for Atmospheric Research. Urządzenie pokazało bowiem liczne fale rozchodzące się po całej słonecznej koronie. Obserwacje tych fal pozwoliły badaczom na opisanie jej pola magnetycznego.

Dzięki nowej technice powinno być teraz możliwe rutynowe badanie pola magnetycznego korony - twierdzą astronomowie.

Zebrane w ten sposób informacje, razem z danymi na temat magnetyzmu fotosfery, pozwolą lepiej zrozumieć zależności między różnymi warstwami atmosfery Słońca i przyczyny jej zachowania, w tym powstawania słonecznych wybuchów i natury 11-letniego cyklu gwiazdy - sugerują autorzy odkrycia.

Więcej informacji na stronach:

http://newsen.pku.edu.cn/news_events/news/research/10052.htm

https://science.sciencemag.org/content/369/6504/694?rss=1 (PAP)