W czwartek mija 30 lat od śmierci Mieczysława Fogga, artysty, którego piosenki "Tango milonga", "Jesienne róże" śpiewane są przez kolejne pokolenia artystów. Bard powstańczej Warszawy, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, legenda polskiego życia kulturalnego zmarł 3 września 1990 roku.
Obdarzony ogromną klasą i poczuciem humoru był mistrzem anegdoty i barwnych opowieści. Część z nich znalazła się w serwisie specjalnym - fogg.polskieradio.pl - przygotowanym przez portal Polskiego Radia (nagrania pochodzą z Archiwum Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiego Radia Wolna Europa).
Jak podano w informacji prasowej, "Fogg wspomina w nich swoje dzieciństwo przypadające na czas przed I wojną światową, opowiada o młodzieńczych marzeniach o byciu artystą, moment debiutu, sukcesy odnoszone wraz z chórem Dana i karierę solową, która uczyniła z niego legendę".
W serwisie znalazły się także mniej znane fakty z życia artysty - jego udział w wojnie polsko-bolszewickiej i Powstaniu Warszawskim. "Mało mówiło się i o tym, że ryzykując życiem, niósł podczas wojny pomoc żydowskim przyjaciołom i znajomym, za co po wojnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" - zwrócono uwagę w komunikacie.
Na fogg.polskieradio.pl artystę wspominają również jego znajomi, przyjaciele i wielbicieli, członkowie najbliższej rodziny oraz osoby zawodowo z nim związane. Będzie można usłyszeć również fragmenty biografii "Poletko pana Fogga" czytane przez autora książki Dariusza Michalskiego, obejrzeć przedwojenne fotografie oraz kopie dokumentów potwierdzających wojenną odwagę artysty. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska