Cichanouska była gościem sesji plenarnej "Europa po pandemii: Solidarność, Wolność, Wspólnota?" w ramach odbywającego się w Karpaczu Forum Ekonomicznego.
"Nasz kraj obecnie znajduje się w głębokim kryzysie politycznym, ponieważ Białorusini po 26 latach opresji, reżimu, obudzili się i w tym roku chcieliśmy walczyć o swoje prawa" - podkreśliła.
"9 sierpnia odbyły się na Białorusi wybory. Wybory te - jak zwykle zresztą - zostały sfałszowane. Nasz naród wiedział, na kogo głosowano, ludzie wiedzieli, na kogo oddali głosy, ale nasz były prezydent uznał, że wszyscy głosowali na niego i on uzyskał 80 proc. głosów, ale to nie jest prawda. My, ludzie z Białorusi, wiemy o tym i zaraz po wyborach rozpoczęły się demonstracje w obronie właściwie oddanych głosów" - relacjonowała sytuację na Białorusi Cichanouska. "Nasze władze posunęły się do przemocy wobec ludzi, którzy protestowali pokojowo" - dodała.
Cichanouska mówiła także o tym, że Białorusini byli podczas demonstracji odcięci od internetu i nie wiedzieli, co działo się w kraju, a protestujący zaczęli trafiać do więzień. Przypomniała zdjęcia pobitych, które trafiły do opinii publicznej. "To był straszny widok. To był bardzo poważny błąd popełniony przez nasze władze, bo tej zbrodni my im nigdy nie zapomnimy i nie wybaczymy" - zapowiedziała.
"Wtedy demonstracje nie dotyczyły tylko fałszerstwa głosów, ale demonstrowaliśmy też przeciwko tym okrucieństwom" - zaznaczyła. "Od trzech tygodni już teraz ludzie w Białorusi wychodzą na ulice codziennie i protestują przeciwko jednej osobie: protestują przeciwko prezydentowi Łukaszence. Nie chcemy mieć go za prezydenta, gdyż już mu nie ufamy i nie wybaczymy mu tego, co zrobił" - oświadczyła Cichanouska.
Cichanouska: "nasze demonstracje były demonstracjami pokojowymi"
"Wszystko, co dzieje się teraz na Białorusi jest tylko wewnętrzną sprawą, a naszym obowiązkiem jest rozwiązanie tego problemu. Musimy sami ten problem rozwiązać" - podkreśliła. "Myślę, że wszystkie kraje demokratyczne wspierają naród białoruski i oczywiście chciałyby pomóc naszemu krajowi, naszemu narodowi w walce o ich prawa. Doceniamy, jesteśmy wdzięczni za wasze wsparcie i pomoc, ale prosimy wszystkie kraje o uszanowanie suwerenności naszego kraju, ponieważ - jak już mówiłam - to nasza wewnętrzna sprawa. Ale w sytuacji, gdybyśmy nie byli w stanie rozwiązać samodzielnie tego problemu, może w przyszłości poprosimy inne kraje o to, aby spełniały role mediatorów w przyszłych negocjacjach z naszymi władzami" - dodała.
Pytana, czy w jej ocenie Rosja kiedykolwiek zaakceptuje Białoruś jako kraj suwerenny i demokratyczny zaznaczyła, że Rosja gra bardzo ważną role w życiu Białorusi. "Łączą nas relacje handlowe i obecnie nie możemy od Rosji się odwrócić. To zawsze będzie nasz sąsiad i musimy mieć z nimi dobre relacje, to jest oczywiste" - oceniła.
"Jesteśmy świadomi sytuacji, że nasz tak zwany prezydent (Alaksandr Łukaszenka) poprosił Rosję o pomoc. To były siły policyjne, to była interwencja. Uważam, że nie było powodu, aby taka pomoc była konieczna. Nasze demonstracje były demonstracjami pokojowymi" - dodała opozycjonistka.
Cichanouska poinformowała, że w poniedziałek Łukaszenka ma spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Nie wiemy, o czym będą rozmawiać, nasze władze nigdy nie informują ludzi o swoich planach, o treści takich rozmów" - zaznaczyła.
"Prosimy każdy kraj, w tym Rosję, o uszanowanie naszej suwerenności" - podkreśliła. "Nie chodzi o Rosję, nie chodzi o Europę, tu chodzi o nasz kraj. Chodzi o pragnienie narodu białoruskiego, by zbudować nowy kraj, w którym można żyć" - mówiła Cichanouska. "Ten naród chce sam decydować o swoim rozwoju, chcemy mieć przyjazne relacje ze wszystkimi sąsiadami. Prosimy każdy kraj, podkreślam, aby w tym momencie pozwolono nam zająć się naszymi problemami, chcemy je samodzielnie rozwiązać" - dodała.
Cichanouska: "nie chcemy dłużej być niewolnikami we własnym kraju”
Cichanouska zwróciła uwagę, że 5 listopada kończy się kadencja Łukaszenki. "Od każdego z krajów zależy decyzja, jak zachowa się po tej dacie" - zaznaczyła. "Łukaszenka nie będzie uprawniony do sprawowania władzy po tej dacie. Chcę, aby wszystkie kraje się zastanowiły, jak będą traktować tę osobę po 5 listopada. My, w naszym kraju, wiemy, że on już nie jest naszym prezydentem, on sfałszował wybory" - powiedziała.
Opozycjonistka w trakcie panelu dziękowała też za zaangażowanie w to, co się dzieje na Białorusi oraz za wsparcie białoruskiego narodu w walce o demokrację. „Chcemy być krajem demokratycznym w przyszłości, a wy nas w tym wspieracie. To trudne czasy dla nas, trudne czasy w naszej historii, ale tak jak już mówiłam – nasz naród się przebudził, nie chcemy już żyć w tym reżimie” – mówiła.
„Rozumiemy, że jest bardzo wiele problemów, ale chcemy i musimy je rozwiązać, bo nie chcemy dłużej być niewolnikami we własnym kraju” – dodała.
Cichanouska podkreśliła, że Białorusini chcą transparentnych i uczciwych wyborów. „Dlatego musimy sami dla siebie wybrać nowego prezydenta. Jestem pewna, że ta osoba, kimkolwiek by nie była, będzie w stanie zdecydować krok po kroku o rozwiązaniu poszczególnych problemów na linii Białoruś- UE, Białoruś- Rosja oraz innych” - mówiła.
„Dlatego proszę was o wsparcie w naszym dążeniu do nowych wyborów, w naszym dążeniu do zbudowania nowego kraju samodzielnie” – dodała Cichanouska.
Wcześniej w środę liderka białoruskiej opozycji spotkała się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim, wygłosiła również wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Następnie spotkała się z szefem NSZZ "Solidarność" Piotrem Dudą.
Cichanouska według oficjalnych wyników przegrała wybory prezydenckie z 9 sierpnia, zdobywając zaledwie 10,1 proc. głosów. Według Centralnej Komisji Wyborczej prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Od 9 sierpnia trwają protesty Białorusinów, którzy uważają, że wybory zostały sfałszowane. (PAP)
autor: Rafał Białkowski