Błaszczak na WAT: mamy system nauczania specjalistów dla wojsk obrony cyberprzestrzeni

2020-10-01 10:09 aktualizacja: 2020-10-01, 15:49
Warszawa, 01.10.2020. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) przemawia podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Wojskowej Akademii Technicznej. Fot. PAP/Rafał Guz
Warszawa, 01.10.2020. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (C) przemawia podczas inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Wojskowej Akademii Technicznej. Fot. PAP/Rafał Guz
Mamy system nauczania związany z przygotowaniem wysokiej klasy specjalistów dla wojsk obrony cyberprzestrzeni - zapewnił szef MON Mariusz Błaszczak podczas inauguracji roku akademickiego w Wojskowej Akademii Technicznej. Prezydent Andrzej Duda podziękował za gotowość uczelni do służby Polsce.

"Wojskowa Akademia Techniczna rozwija się. Coraz więcej studentów i podchorążych studiuje właśnie tu, w tej warszawskiej uczelni" - mówił Błaszczak podczas czwartkowej uroczystości.

Szef MON podkreślił, że w czwartek studia rozpoczyna ponad 850 podchorążych WAT na kierunkach, przeznaczonych dla żołnierzy. Poinformował też, że w tym roku promocje na tej uczelni, po zakończeniu pięcioletnich studiów, otrzymało 244 podchorążych. "Te liczby niech pokażą, niech udowodnią, jak rozwija się Wojsko Polskie, jak rozwija się WAT" - ocenił.

Błaszczak podkreślił, że flagowymi kierunkami na WAT są kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Przypomniał, że pięć lat temu, kiedy rozpoczęto nauczanie na tym kierunku, na WAT było 15 miejsc przeznaczonych dla podchorążych, w tym roku jest to już 116.

"Jeżeli do tego dodamy wojskowe ogólnokształcące liceum informatyczne (...), jeżeli dodamy do tego sytemu Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, to mamy cały ciąg nauczania, który związany jest z przygotowaniem wysokiej klasy specjalistów do tego, żeby oni w ramach wojsk obrony cyberprzestrzeni dbali o bezpieczeństwo naszej ojczyzny" - powiedział Błaszczak. Podkreślił też, że takie "budowanie kadr" jest odpowiedzią na cyberataki, które są "wyzwaniem XXI wieku".

"Odpowiadamy na tego rodzaju wezwania, budując kadry, przygotowując żołnierze wojsk obrony cyberprzestrzeni do tego, żeby mogli pełnić swoje obowiązki na co dzień, żeby mogli strzec bezpieczeństwa naszej ojczyzny" - podkreślił szef MON.

Do stanu bezpieczeństwa państwa, sojuszników i partnerów strategicznych Polski oraz aktualnych zagrożeń odniósł się także w liście prezydent Andrzej Duda.

"Stajemy dziś w obliczu nowych wyzwań i nowych zagrożeń. Jako państwo członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego i ważny partner strategiczny Stanów Zjednoczonych jesteśmy dzisiaj silniejsi, niż kiedykolwiek dotąd. Ale zdajemy sobie także sprawę, że nasze bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych" - napisał Duda, dodając, że "nowoczesna i dobrze wyposażona armia to fundament, który pozwoli nam skutecznie strzec i bronić naszych granic oraz dobrze wywiązywać się z sojuszniczych zobowiązań". Podkreślił przy tym, że "jest to cel, którego nie sposób osiągnąć bez znakomicie przygotowanej kadry".

W okolicznościowym liście do władz uczelni, jej pracowników, studentów, podchorążych, a także słuchaczy kierunków cywilnych, zwierzchnik sił zbrojnych RP podziękował im za gotowość do służby Polsce, dbałość o wysoki poziom kształcenia i badania służące rozwojowi polskiej armii. Zwrócił uwagę, że Wojskowa Akademia Techniczna "cieszy się doskonałą opinią w Polsce i na świecie, jest uczelnią cenioną i renomowaną kształci, wysokiej klasy specjalistów i znakomitą kadrę dowódczą".

"Z wdzięcznością i satysfakcją odnotowują fakt, że Wojskowa Akademia Techniczna jest miejscem, gdzie podchorążowie i studenci zdobywają najlepszą możliwą wiedzę i czerpią z najlepszych wzorców, stając się godnym kontynuatorem wspaniałych tradycji polskiej inżynierii wojskowej" - napisał prezydent.

Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego została powołana ustawą z 1951 roku, i - jak informuje na swoich stronach internetowych - jest publiczną uczelnią akademicką nadzorowaną przez Ministra Obrony Narodowej.

"Jako otwarty uniwersytet techniczny, służy Siłom Zbrojnym, nauce, gospodarce i społeczeństwu poprzez kształcenie podchorążych i studentów, rozwój kadry naukowo-dydaktycznej oraz prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w obszarach nauk ścisłych, technicznych i społecznych, a w szczególności w zakresie techniki wojskowej i technologii bezpieczeństwa. Współpracuje z uczelniami akademickimi w kraju i za granicą" - poinformowano.

Jak dodano, "w myśl nadrzędnej dewizy +Omnia pro patria+, Akademia kontynuuje chlubne tradycje technicznych szkół wojskowych: Szkoły Rycerskiej, Szkoły Głównej Artylerii i Inżynierii oraz Wyższej Szkoły Inżynierii Wojskowej". Rektorem i komendantem WAT jest obecnie płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. (PAP)

Autorzy: Mieczysław Rudy, Krzysztof Kowalczyk


 

 

TEMATY: